O 10 rokov neskôr je identita Satoshiho Nakamota stále úplným tajomstvom a stále nedokážeme vytvoriť úplný obraz o tom, kto by mohol byť.

Všetko, čo o ňom vieme, pochádza z bitcoinu biely papier, fóra a e-maily, z ktorých väčšina je stále viditeľná online. Nikto, s kým pracoval, sa s ním osobne nestretol.

Nakamoto v roku 2011 zmizli a prestal zverejňovať na fórach a písať e-maily a nič viac od neho nebolo počuť.

Záleží však na identite Satoshiho Nakamota?

Áno, Nakamoto je odhaduje sa, že má 1 milión bitcoinov, čo je dosť veľa, zvlášť keď si uvedomíte, že v obehu bude vždy iba 21 miliónov.

V čase písania tohto článku by to bolo dobré Čisté imanie spoločnosti Satoshi Nakamoto z roku 2019 približne 10,5 miliárd dolárov.

Navyše, keby Nakamoto zrazu predal celú svoju ponuku, hodnota bitcoinu by mohla klesnúť na neuveriteľné minimum.

Preto Bitcoin bol obvinený z toho, že ide o Ponziho schému, pretože tvorca a zakladateľ vlastní taký významný podiel.

Treba však spomenúť, že doteraz sa tento bitcoin od zmiznutia Nakamota nepohol.

Čo teda vieme o identite Satoshi Nakamota?

Satoshi Nakamoto nikdy nedokončil bitcoin

satoshi nakamoto a bitcoin

Niektorí odborníci sa domnievajú, že Bitcoin nebol nikdy skutočne dokončený a mohli byť prepustení príliš skoro.

Tvrdia, že biela kniha o bitcoinoch a veľká časť Nakamotovho písania online na to vytvárajú dojem Bitcoin bol experimentom alebo prototypom do lepšej verzie.

Podporuje to aj skutočnosť, že Nakamoto stále robil veľa zmien v bitcoinoch a navrhol mnoho ďalších po spustení bitcoinu.

Nakamoto sám vykonal veľa zmien v zdrojovom kóde a zriedka uvádzal dôvod, prečo podľa zdrojov, ktoré s ním úzko spolupracovali, čo nepomáha pri jeho odhalení.

Možno posledným dôkazom toho, že Nakamoto nikdy nedokončil bitcoin, je to, že ho nikdy nemalo používať toľko ľudí a že bojuje so škálovaním..

Je veľmi možné, že ako prototyp mal byť testovaný iba medzi malou skupinou ľudí.

Rozdelenie bitcoinu

Po Nakamotovom zmiznutí sa začali objavovať zlomeniny v bitcoinovej komunite, keď sa komunita snažila prekonať problémy so sieťou súvisiace s rýchlosťou, bezpečnosťou a obávanou otázkou škálovania.

Dva hlavné faktory, ktoré viedli k nezhodám o tom, ako by mali bitcoiny postupovať bez Nakamota, boli SegWitx2 (Segregated Witness) a Lightning Network.

Keď sa bitcoin zmenil, ľudia tvrdili, či to stále je bitcoin, pretože sa tak zmenil oproti pôvodnej vízii Nakamota.

To viedlo k rozdeleniu bitcoinu na bitcoin a bitcoin cash, ktorá mala bloky osemkrát väčšie. Bitcoinová hotovosť tak mohla spracovať viac transakcií v jednom bloku a urýchliť tak dobu transakcie.

To bolo niečo, čo Nakamoto už mnohokrát spomínal ako životaschopný spôsob, ako pokračovať v škálovaní bitcoinu.

Úspech Bitcoin Cash bol dosť veľký na to, aby sa zapojil aj Roger Ver, ktorý sa bežne nazýva Bitcoin Jesus, a teraz je jednou z hlavných tvárí propagácie Bitcoin Cash..

Zatiaľ zmena fungovala. Bitcoin Cash je teraz schopný spracovať 61 transakcií za sekundu, čo je podstatne rýchlejšie ako v prípade bitcoinov 7. Ľudia však uviedli obavy týkajúce sa bezpečnosti Bitcoin Cash.

Tým sa zmeny nezastavili. Bitcoinová hotovosť sa rovnako ako predtým bitcoiny naďalej menila a prijímala funkcie, ako sú inteligentné zmluvy.

Kritici z toho neboli spokojní a opäť tvrdili, že bitcoinová hotovosť sa príliš zmenila. To potom viedlo k ďalšiemu rozdeleniu a vytvoreniu Bitcoin SV (Satoshi Vision).

Čo vieme o Nakamotovej identite?

identita satoshi nalamoto

Nakamoto tvrdil, že pochádza z Japonska, a narodil sa 5. apríla 1975, čo ho prinútilo Od roku 2019 44 rokov.

Napriek japonskému menu sa mnohí domnievajú, že vďaka svojej perfektnej angličtine mal iné vzdelanie a že žiadny z jeho dokumentov, vrátane bielej knihy, nebol napísaný v japončine..

Ďalšia teória je, že bol prípadne japonský Američan ako to predpokladal Hal Finney, jeden z prvých jednotlivcov zapojených do bitcoinu.

Niektorí to zaznamenali Nakamoto niekedy používaná britská angličtina a že to môže znamenať, že bol z krajiny spoločného národa.

Dokonca používal britské frázy ako „krvavo tvrdý“, ktoré mnohí považovali za znamenie, že nie je Američan.

Všeobecne sa tiež verí, že jeho pôvod musel pochádzať z cypherpunk pohyb ktorá sa veľmi angažovala v konceptoch týkajúcich sa súkromia.

Ďalej k tomu, väčšina ľudí tomu verí Satoshi Nakamoto bol pseudonym, čo by zapadalo do predstavy, že pochádza z hnutia cypherpunks.

Niektorí tvrdia, že názov Satoshi Nakamoto pochádza od spoločností Samsung, Toshiba, Nakamichi a Motorola.

Pomocou prvých častí Samsung a Toshiba môžete urobiť satoshi a s prvými časťami Nakamichi a Motorola, môžeš urobiť Nakamoto.

Nakamoto tiež využil anonymné e-mailové služby a pomocou Tora zaregistroval doménu Bitcoin.org, čo ďalej zdôrazňuje skutočnosť, že ochrana osobných údajov bola pre neho veľmi dôležitá.

Prečo Satoshi Nakamoto zmizol?

Môže to mať niečo spoločné s povahou Nakamota, ktorý pravdepodobne pochádza z hnutia cypherpunks, ktorý sa veľmi zaujímal o súkromie na internete, a môže to byť jednoducho tak, že Nakamoto chcel žiť súkromný život..

Avšak, niektorí tomu veria Nakamoto zámerne zmizli, aby sa bitcoin stal decentralizovanejším.

Odstránením seba odstránil ústrednú entitu, s ktorou sa väčšina ľudí spájala, keď boli problémy, ktoré bolo treba vyriešiť. Mohol nechať bitcoin stať sa jeho vlastnou vecou vyvinuté ľuďmi.

Menej lichotivou hypotézou však je, že si chcel zachovať svoje súkromie a videl vzlietnutie bitcoinu, ktorý efektívne utekal so svojím 1 miliónom bitcoinov.

Pozri tiež: 5 ľudí, ktorí sa z bitcoinu stali milionármi

Kto je Satoshi Nakamoto? Najlepšie štyri možné identity

Existuje niekoľko možných identít Satoshi Nakamota. Ani jeden z nich sa však nedá dokázať.

Dorian Prentice Satoshi Nakamoto

Dorian Prentice Satoshi Nakamoto

Dorian je Japonec-Američan, ktorého rodné meno je Satoshi Nakamoto a ktorý pracoval s vládou USA ako systémový inžinier na klasifikovaných obranných projektoch a bol tiež vycvičený ako fyzik.

Avšak Dorian agresívne popiera, že je Nakamoto a tvrdí, že o bitcoine nikdy nepočul, kým nedostal otázku, či je vynálezcom.

Zaujímavé však je, Dorian žil približne 1,6 km od Halu Finney ktorý sa vo veľkej miere podieľal na tvorbe bitcoinu.

To znamená, že je široko tomu verili DorianMeno je číra náhoda alebo že to bol možno blázon, ktorý slúži na odpútanie pozornosti od skutočného Nakamota.

Dorian tiež nemá pozadie v hnutí cypherpunk.

Hal Finney

hal finney

Hal Finney bol kryptograf, ktorý pracoval na prvotnom prototype kryptomeny. On bol zapojený do hnutia cypherpunk a od začiatku sa veľmi zaujímal o bitcoin.

Vo veľkej miere sa podieľal na vytváraní bitcoinu a Nakamota bol možno jedným z najväčších prispievateľov k nej, až na Nakamoto sám seba.

Finney bol dokonca prvým prijímateľom prvého bitcoinu v transakcii od Nakamota po spustení siete.

V roku 2009 bola Finney diagnostikovaná amyotrofická laterálna skleróza, ktorá sa bežne označuje ako ALS alebo Lou Gehrigova choroba..

V roku 2014 potom Finney zomrel. Niektorí ľudia sa domnievajú, že s tým môže súvisieť smrť Finneyho a zhoršené zdravie NakamotoZmiznutie.

Existuje tiež teória, že Nakamotom bol Nick Szabo, ale Finney vykonal celú prácu s kódovaním. Malo by sa však spomenúť, že Finney písal do jazyka C a bitcoin bol kódovaný do jazyka C.++.

Je tiež možné, že meno Satoshi Nakamoto bolo vybrané preto, lebo v jeho blízkosti býval Dorian Nakamoto, a keby ho niekto hľadal, našli by Doriana, nie Finneyho.

Craig Steven Wright o sebe tvrdí, že je Satoshi Nakamoto

Craig Steven Wright

Pôvodne Wired a Gizmodo predstavili Craiga Stevena Wrighta ako Nakamota a ten to spočiatku popieral. V priebehu niekoľkých mesiacov však tvrdil, že to bol on.

Viera je v to Wright vytvoril bitcoin s počítačovým forenzným analytikom Davidom Kleimanom, ale kritici poukázali na to, že toto pole nemá nič spoločné s kryptomenou.

Je zaujímavé, že sa tomu verí Wright vlastní približne 1,1 milióna bitcoinov a v jednom okamihu sa predpokladá, že to bolo až 10% z celkovej ponuky.

Počet je podobný tomu, o ktorom sa predpokladá, že ho vlastnil Nakamoto. Predpokladá sa však, že suma vo vlastníctve Wrighta pochádza od ťažobnej spoločnosti, ktorú spoluvlastnil s Kleimanom.

Wright je tiež Austrálčan a ako už bolo spomenuté vyššie, bolo známe, že Nakamoto niekedy pri písaní používal britskú angličtinu. Austrálska angličtina obsahuje britské a americké prvky, čo by to mohlo vysvetliť.

V rozhovor s BBC však Wright uviedol, že by mohol dokázať, že je Nakamoto, nebol schopný predložiť nijaké dôkazy, ktoré by to podporili odkedy.

Wrightovo tvrdenie, že je Nakamoto, sa predtým považovalo za hoax ale od roku 2019, Wright sa pokúsil patentovať bitcoin na svoje meno v USA a je žaluje za urážku na cti vo Veľkej Británii, ktorí tvrdia, že nie Nakamoto.

Wright je teraz tiež zapojený do projektu Bitcoin SV.

Nick Szabo

Nick Szabo

Szabo je počítačový vedec, právny vedec, kryptograf a je známy tým, že vytvára koncept inteligentných zmlúv.

V čase, keď sa vyvíjal bitcoin, Szabo pracoval na veľmi podobnom projekte s názvom BitGold a dokonca publikoval článok o BitGolde týždeň pred uvedením bitcoinu do života v roku 2009.

BitGold je veľmi podobný projekt ako bitcoin. Tu je iba niekoľko podobností:

 • Použite algoritmus Proof of Work;
 • Elektronický systém typu peer to peer;
 • Nevyžaduje tretiu stranu;
 • Pred zahájením ďalšieho bloku je potrebný konsenzus;
 • Pre príjem coinov je potrebné vyriešiť kryptografické hádanky;
 • Nové mince sú označené časovou pečiatkou.

Je tiež veľmi zaujímavé, že zo všetkých projektov, ktoré boli spomenuté v Nakamotovej bielej knihe, nebol spomenutý BitGold, a to napriek všetkým podobnostiam..

Szabo je tiež známym používateľom pseudonymov a jeho iniciály NS sú rovnaké. Je možné, že si chcel zvoliť pseudonym podobný svojmu.

Avšak, Nick Szabo nie je známe, že je schopný písať do jazyka C.++, Kódovací jazyk bitcoinu.

Napriek tomu, niektorí tomu veria Szabo za touto myšlienkou mohol byť mozog a spolupracoval s niekým iným, potenciálne Hal Finney, ktorý to kódoval.

Pomocou stylometrie, čo je štúdium toho, ako ľudia formulujú spisovný jazyk, podobnosti v tom, ako Nakamoto a Szabo napíš a používať angličtinu boli nájdené.

Niektoré z podobností zahŕňajú:

 • Vloženie dvoch medzier na začiatok vety;
 • Začnite vety vetou „Malo by sa to poznamenať“;
 • „Úroveň“, za ktorou nasleduje podstatné meno;
 • Používajte frázu „samozrejme“ bez použitia čiarok;
 • Fráza „možno charakterizovať“;
 • „Časová pečiatka“ použitá ako sloveso.

Malo by sa však povedať, že niekto mohol napodobniť jeho štýl písania.

Je dokonca možné, že Satoshi Nakamoto odtrhol väčšinu práce Nicka Szaba, a preto je štýl písania podobný a prečo sa o podobnom projekte nehovorilo v bielej knihe..

Szabo je tiež jednou z mála osôb, ktorá komunikovala s Nakamoto aby neuvoľnil jeho e-maily a niektorí si všimli, že jeho online prítomnosť po zverejnení bitcoinu prakticky zmizla.

John McAfee tvrdí, že pozná Nakamotovu identitu

John McAfee je kontroverznou postavou, ktorá stojí za spoločnosťou zaoberajúcou sa softvérovou bezpečnosťou McAfee.

On bol veľmi hlasný Twitter pri tvrdení, že pozná skutočnú identitu osoby Nakamoto, účinne tvrdí, že pokiaľ Nakamoto neodhalí svoju identitu, McAfee to urobí.

McAfee verí Satoshi Nakamoto je zbierka ľudí, však, autora bielej knihy o bitcoinoch napísal jeden muž, ktorý žije v USA.

Tiež hovorí, že je dôležité vedieť, kto je Nakamoto, pretože ľudia ako Craig Wright môžu nepravdivo tvrdiť, že je to on, a to môže byť nebezpečné.

V jeho tweetoch, Zdá sa, že McAfee tiež naznačuje, že tím ľudí stojacich za Bitcoinom bol Indián v e-maile, ktorý nahral pri komunikácii s niekým, kto o sebe tvrdí, že je Nakamoto.

Mnoho ľudí však neverí, že McAfee vie, kto je Nakamoto, a že sa mu pozornosť len páči.

Skupina ľudí

satoshi nakamoto je skupina ľudí

Je veľmi možné, že Satoshi Nakamoto nebol iba jedným človekom, ale skupinou ľudí. Niektorí v skutočnosti tvrdili, že práca na kódovaní bitcoinu bola taká dobrá, že to pravdepodobne neurobila iba jedna osoba.

To by tiež mohlo vysvetliť, prečo sa jeho používanie angličtiny niekedy pohybuje z USA do Veľkej Británie.

Môže byť Satoshi Nakamoto mŕtvy??

Je veľmi možné, že Nakamoto jednoducho zomrel, a preto zmizol.

Je to možné za dvoch okolností; po prvé, pokiaľ ide o Hal Finney a potenciálne v súvislosti s Dave Kleiman ktorý pracoval po boku Craiga Wrighta a zomrel v roku 2013.

Naozaj potrebujeme poznať Nakamotovu identitu?

Ľudia, ako napríklad John McAfee, sú presvedčení, že svet by mal vedieť, o koho ide, a môže mať dobrý názor na ľudí, ktorí sa vydávajú za Nakamota.

Môže byť tiež dôležité zistiť, kto je Nakamoto, aby im zabránil vyložiť 1 milión bitcoinov, ktoré vlastnia, a potopiť ceny bitcoinu.

Môže sa stať, že ak sa takáto udalosť stane, len bude relevantnejšie zistiť, o koho ide.

Keby sa však odhalila Nakamotova identita, môžu mu hroziť životy alebo môže byť zatknutý daňovými úradmi alebo inými organizáciami kvôli trestným činom, ktoré sa stali, ako napríklad nákup nelegálnych predmetov na internete za bitcoin.

Kľúčové body

Ak si z tohto článku niečo pamätáte, urobte z nich tieto kľúčové body.

 • Satoshi Nakamoto vlastní približne 1 milión bitcoinov. Keby sa tento bitcoin predal, zničilo by to cenu.
 • Niekoľko jednotlivcov mohlo byť Nakamoto. Zatiaľ nič z toho nemožno dokázať.
 • Bitcoin Cash a Bitcoin SV sa rozdelili medzi bitcoiny, aby boli v súlade s NakamotoNápady. Jeho dôležitosť je diskutabilná.
 • Je vysoko pravdepodobné, že Satoshi Nakamoto bola skupina ľudí. To by mohlo vysvetliť niekoľko vecí o jeho osobnosti.

Ak ste radi čítali tento článok z Obchodné vzdelávanie, dajte lajk a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by to mohlo tiež zaujímať.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me