Čo je to Ripple? Sprievodca pre začiatočníkov

Ripple je kryptomena a platforma zameraná na zisk vyvinutá spoločnosťou Ripple Labs. Spoločnosť Ripple poskytuje služby výmeny peňazí a služby vyrovnania platieb v reálnom čase bankám a iným finančným inštitúciám. Viac ako 100 spoločností z celého sveta uzavrelo partnerstvo so spoločnosťou Ripple, ktorá ju využíva na rýchle a bezodkladné transakcie.

Rodná kryptomena Ripple, XRP, je z hľadiska trhovej kapitalizácie treťou najväčšou kryptomenou. Aj keď si môžete kúpiť XRP, primárnou funkciou XRP je poskytovať bankám likviditu na uľahčenie cezhraničných transakcií. Všetky mince Ripple sú vopred vyťažené a spoločnosť Ripple Labs kontroluje, či sú vydané nové mince. V súčasnosti je v obehu takmer 39 miliárd XRP. Ripple Labs vydáva nové mince vždy, keď je to potrebné na udržanie zásob v obehu.

Transakcie prebiehajúce na Ripple sa neobmedzujú iba na XRP. Platforma podporuje tradičné fiat meny ako dolár, euro, libra a jen. Podporuje dokonca aj ďalšie kryptomeny. Hlavnou funkciou spoločnosti Ripple je pôsobiť ako sprostredkovateľ výmen meny a ako spracovateľ platieb. Ripple súťaží s platobnými systémami ako Swift a ACH, čím prináša bezpečnosť blockchainu do odvetvia cezhraničných platieb. Jeho cieľom je dosiahnuť, aby boli globálne transakcie rýchlejšie a decentralizovanejšie.

Obsah

Čo je to Ripple?

Stručná história Ripple

Ako funguje Ripple?

Rozdiel medzi Ripple a XRP

Ako si môžete kúpiť XRP?

Aké sú vlastnosti Ripple?

Aké sú použitia aplikácie Ripple?

Čo sú xCurrent, xRapid a xVia?

Aké sú výhody Ripple?

Záver


Čo je to Ripple?

Ripple je protokol s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý v roku 2012 vydali Chris Larsen a Jeb McCaleb. Umožňuje používateľom vykonávať rýchlejšie transakcie za nižšie poplatky v porovnaní s inými platformami. Ripple funguje na open-source, peer-to-peer, decentralizovanej platforme, ktorá umožňuje používateľom prevádzať prostriedky vo forme tradičných fiat mien alebo iných kryptomien. Ripple je decentralizovaná platforma. To znamená, že neexistuje žiadny ústredný orgán alebo tretia strana, ktorá by definovala pravidlá platformy.

Ripple bol vytvorený ako systém, ktorý môžu využívať banky. Väčšina ľudí má o Ripple mylnú predstavu, že bola navrhnutá iba ako iná kryptomena. Zvlnenie je oveľa viac než to. Jedná sa o platobný protokol, ktorý používajú banky a iné finančné inštitúcie. Platforma má tiež svoju natívnu kryptomenu s názvom XRP. Platforma umožňuje svojim používateľom spracovávať okamžité transakcie kdekoľvek na svete. Umožňuje výmenu meny, remitencie a hrubé zúčtovanie v reálnom čase. Všetky transakcie sa zaznamenávajú do verejnej knihy a sú prístupné všetkým, ktorí chcú podrobne preskúmať históriu transakcií. Spoločnosť Ripple uzavrela partnerstvo s viac ako stovkou finančných inštitúcií, čo umožňuje bezproblémové cezhraničné platby.

Stručná história zvlnenia

Aj keď bola spoločnosť Ripple založená v roku 2012, myšlienka spoločnosti Ripple sa dá hľadať v roku 2004, teda štyri roky pred bitcoinom. V roku 2004 vyvinul kanadský webový vývojár Ryan Fugger RipplePay. V roku 2005 bol uvedený web RipplePay.com. Fungoval ako decentralizovaný menový systém a umožňoval bezpečné online možnosti platby pre online komunity. RipplePay bol takmer ako predchodca blockchainu / kryptomeny. RipplePay sa však nepresadil a nedočkal sa jeho širokého prijatia. Fuggera oslovili Jared McCaleb a Chris Larsen, ktorí chceli vytvoriť systém digitálnej meny, ktorý by na overenie transakcií využíval konsenzus komunity..

Vývoj spoločnosti Ripple sa začal v roku 2011 a jeho zámerom bolo vytvoriť decentralizovanú digitálnu menu, ktorá nebude využívať ťažbu ani blockchain. Členovia overujú transakcie v tejto sieti prostredníctvom mechanizmu konsenzu. Protokol Ripple chcel dosiahnuť rýchle transakcie pomocou tradičných mien bez dlhých čakacích dôb a vysokých poplatkov za transakcie tradičných systémov spracovania platieb. Protokol tiež vytvoril token s názvom XRP na zabezpečenie ďalšej likvidity.

Spoločnosť Ripple bola uvedená na trh v roku 2012 a začala sa dostávať do popredia s bankami a inými finančnými inštitúciami, pretože im umožňovala rýchlejšie a nákladovo efektívnejšie vyrovnávanie platieb. Spoločnosť Ripple má v súčasnosti viac ako 100 partnerov, ktorí využívajú svoj protokol na bezproblémové cezhraničné transakcie. Zakladatelia spoločnosti Ripple získavali financovanie prostredníctvom inštitucionálnych investorov a rizikového kapitálu.

Ako funguje Ripple?

Spoločnosť Ripple nepoužíva tradičné mechanizmy konsenzu, ako napríklad proof-of-work (PoW) alebo proof-of-stake (PoS). Namiesto toho sa transakcie na serveri Ripple spoliehajú na overenie všetkých transakcií v sieti na základe konsenzuálneho protokolu. Konsenzusový protokol tiež zabraňuje dvojitému míňaniu a zlepšuje integritu siete. Napríklad, ak používateľ iniciuje transakciu s viacerými bránami a pošle rovnakú sumu na všetky brány, všetky transakcie s výnimkou pôvodnej transakcie sa odstránia. Transakcie sa potvrdzujú takmer okamžite, a pretože neexistuje žiadny centralizovaný orgán, ktorý by ovplyvňoval sieť, označuje sa to ako decentralizované.

Mechanizmus konsenzu spoločnosti Ripple vyžaduje, aby mal každý člen siete presnú kópiu hlavnej knihy. Transakcie sa validujú, keď väčšina členov dospeje ku konsenzu. Ak členovia siete nedospejú ku konsenzu, potom sa proces validácie začína znova, kým sa nedosiahne dohoda.

Sieť Ripple sleduje všetky IOU. História transakcií je verejne dostupná v hlavnej knihe Ripple. Aj keď je história transakcií na blockchaine verejne prístupná, Ripple nemôže prepojiť obsah hlavnej knihy s nijakým jednotlivcom ani firmou. Knihu Ripple spravujú servery, ktoré neustále porovnávajú transakcie a dosahujú konsenzus. Vytvorí sa nová účtovná kniha a každá obsahuje dokonalú evidenciu účtov a transakcií. Platforma ponúka kryptograficky zabezpečené a algoritmicky overené transakcie v priebehu niekoľkých sekúnd.

Ripple má svoju natívnu menu s názvom XRP. XRP sa označuje ako preklenovacia mena, pretože nediskriminuje iné kryptomeny alebo tradičné fiat meny. Vďaka tomu je výmena jednej meny za inú mimoriadne jednoduchá. Kniha XRP umožňuje overenie transakcií iba vopred schváleným baníkom. Existuje 100 miliárd XRP, všetky boli vopred vyťažené a distribuované prostredníctvom darčekov. Zo 100 miliárd XRP, ktoré existujú, je takmer 39 miliárd v obehu, zatiaľ čo zvyšok je v úschove spoločnosti Ripple Labs. XRP uložené v Ripple Labs sú pravidelne vydávané podľa dopytu a ponuky.

RippleNet

RippleNet je systém výmeny a poukazovania peňazí spoločnosti Ripple, ktorý pomáha vykonávať bezpečné cezhraničné platby bez trenia. RippleNet uzavrel partnerstvo s platobnými procesormi, bankami a finančnými inštitúciami, spolu s viac ako 200 partnermi. Tieto partnerstvá robia z Ripple najdostupnejšiu platobnú sieť na svete. Partnerstvá spoločnosti Ripple s finančnými inštitúciami sú pre prijatie spoločnosti RippleNet kľúčové. Finančné inštitúcie sa držali ďalej od blockchainovej technológie. Ripplenet však vidia ako projekt, ktorý pomáha s cezhraničnými prevodmi peňazí.

Hlavné finančné inštitúcie, ktoré uzavreli partnerstvo s Ripplenet, sú:

 • americký Expres
 • Barclays
 • Americká banka
 • Merrill Lynch
 • JP Morgan
 • Santander
 • Moneygram
 • TD Bank
 • Accenture

Ripplenet má tiež niekoľko podnikových platobných softvérových riešení.

 • xRapid – xRapid umožňuje finančným inštitúciám používať XRP na nájdenie nízkonákladovej likvidity.
 • xVia – xVia umožňuje bezproblémovú komunikáciu medzi finančnými inštitúciami.
 • xCurrent – xCurrent používa Interledger Protocol (ILP), ktorý umožňuje bankám spracovávať transakcie takmer okamžite. ILP umožňuje interoperabilitu medzi finančnými sieťami.

Rozdiel medzi Ripple a XRP

Ripple je platobný systém, prostredníctvom ktorého sa uskutočňujú výmeny mien a prevody peňazí, ktorý funguje na open-source decentralizovanej platforme peer-to-peer, ktorá umožňuje používateľom prevádzať prostriedky vo forme kryptomien alebo tradičných fiat mien. XRP je natívna kryptomena spoločnosti Ripple, ktorá sa používa na platenie transakčných poplatkov v sieti. Používatelia musia pri uskutočňovaní transakcií platiť minimálny transakčný poplatok.

XRP je preklenovacia mena, vďaka ktorej je výmena mien rýchla a ľahká. Existuje 100 miliárd vopred vyťažených XRP, z ktorých je takmer 39 miliárd v obehu, zatiaľ čo zvyšok je vo väzbe spoločnosti Ripple Lab. Hodnota XRP zaznamenala pomerne veľkú volatilitu a v roku 2018 dosiahla vrchol 3,00 USD.

Ako si môžete kúpiť XRP?

ako kúpiť zvlnenie xrp

Nákup XRP je jednoduchý. XRP môžete kúpiť prostredníctvom búrz s kryptomenami pomocou nasledujúcich krokov.

 • Nastavte si digitálnu peňaženku – Ak chcete kúpiť XRP prostredníctvom burzy kryptomien, musíte si najskôr kúpiť a nastaviť digitálnu peňaženku.
 • Po nastavení peňaženky budete musieť nastaviť účet pomocou burzy, ktorá podporuje XRP. Existuje niekoľko búrz ako eToro podpora XRP.
 • Keď je váš účet nastavený na burzu, budete musieť pred obchodovaním svoj účet overiť. Väčšina búrz vyžaduje podrobnosti, ako je napríklad dôkaz totožnosti, ktorý bude overený. Po dokončení procesu overovania môžete začať obchodovať.
 • Po overení vášho účtu sa môžete prihlásiť do svojho účtu, vyhľadať kryptomenu (v tomto prípade XRP) a zakúpiť ju. Po zakúpení môžete svoj XRP vybrať a uložiť do digitálnej peňaženky.

Aké sú vlastnosti zvlnenia?

 • Spoločnosť Ripple je známa pre svoj digitálny platobný protokol, svoju natívnu kryptomenu nazývanú XRP. XRP funguje ako preklenovacia mena, vďaka ktorej je výmena mien rýchla a jednoduchá.
 • Ripple nepoužíva ťažbu na overenie a dokončenie transakcií. Namiesto toho používa mechanizmus konsenzu, pri ktorom členovia siete pred overením každej transakcie dosiahnu konsenzus. Ak sa členovia nedohodnú, potom sa overovanie transakcií začína odznova.
 • Systém výmeny a prevodu prostriedkov na vyrovnanie platieb spoločnosti Ripple je podobný platobnému systému SWIFT. Banky a finančné inštitúcie používajú systém SWIFT na medzinárodné transakcie.
 • Transakcie v sieti Ripple sú energeticky efektívne, majú nízke transakčné poplatky a sú potvrdené behom niekoľkých sekúnd. V porovnaní s inými transakciami s kryptomenami, ktoré trvajú dlhšie, majú vysoké transakčné poplatky a na spracovanie využívajú veľa energie.

Aké sú použitia zvlnenia?

Ripple funguje odlišne od iných kryptomien, ktorých cieľom je odstrániť finančné inštitúcie z toho, aby boli účastníkmi transakcií. Namiesto toho spoločnosť Ripple spolupracuje s finančnými inštitúciami a bankami, aby boli cezhraničné transakcie rýchlejšie, lacnejšie a transparentnejšie. V súčasnosti väčšina bánk a finančných inštitúcií používa na vykonávanie bezpečných cezhraničných platieb SWIFT (Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu). Sieť SWIFT funguje ako platforma na zasielanie správ, ktorá umožňuje bankám bezpečne si posielať platobné príkazy. Denne je v sieti SWIFT odoslaných 24 miliónov správ. SWIFT funguje iba ako komunikačný kanál medzi finančnými inštitúciami a v žiadnom okamihu nedrží peniaze, ktoré sú súčasťou transakcie. Nemožno však podceňovať význam siete SWIFT, pretože sa na ňu spolieha veľký objem medzinárodných transakcií.

Ripple vylepšuje technológiu, ktorú SWIFT používa, a dá sa považovať za priameho konkurenta spoločnosti SWIFT. Sieť spoločnosti Ripple využívajú a testujú banky a finančné inštitúcie na rýchle a bezpečné transakcie a vyrovnanie platieb. Uzavrela partnerstvo s niekoľkými finančnými inštitúciami a plánuje uzavrieť partnerstvo s niekoľkými ďalšími, aby zabezpečila prijatie spoločnosti Ripple na finančných trhoch.

Spoločnosť Ripple uzavrela partnerstvo aj s Coinone, ktorý je jednou z najväčších búrz kryptomien v Južnej Kórei. Toto partnerstvo umožní spoločnosti Coinone používať xCurrent na spustenie Cross, globálnej remitenčnej služby. Existuje niekoľko ďalších partnerstiev, ktoré Ripple skúma s významnými inštitúciami.

Čo sú xCurrent, xRapid a xVia?

Jadrom úsilia spoločnosti Ripple je, že chce zjednodušiť pohyb peňazí. Spoločnosť Ripple požaduje okamžité a lacné platby pomocou tradičných fiat mien. Ripple spolupracuje s bankami a vylepšuje infraštruktúru, na ktorej beží bankový systém, čo vedie k lacnejším a rýchlejším transakciám. xCurrent je krok týmto smerom.

xCurrent predstavuje spoločnosť Ripple pri implementácii globálneho systému overovania platieb. Umožňuje bankám vyrovnať transakcie okamžite, a nie prostredníctvom účtov Nostro / Vostro. Umožňuje bankám tiež skontrolovať a vyriešiť všetky problémy s dodržiavaním súladu, ktoré môže mať transakcia, skôr ako ju autorizuje. Finančné inštitúcie majú z tejto technológie úžitok, pretože znižujú náklady a zvyšujú rýchlosť spracovania transakcií. Ak banka alebo finančná inštitúcia používa xCurrent od Ripple, robí cezhraničné transakcie okamžitými a lacnými. Povedie to k nárastu počtu používateľov a prinesie výhody trhu pre cezhraničné transakcie.

Cieľom spoločnosti Ripple je stať sa priemyselným štandardom pre cezhraničné transakcie. Systém dúfa, že obsiahne celý finančný sektor a bude pôsobiť ako orgán, ktorý stanoví štandardy pre cezhraničné transakcie. Banky by tiež mohli vytvoriť podobný nápad ako Ripple, ale to by sa obmedzilo iba na banku, ktorá ho vytvorila. Aby túto technológiu mohli využívať všetky banky vo finančnom systéme, musí byť táto technológia otvoreného zdroja.

xRapid a xVia sú najnovšie projekty spoločnosti Ripple. Oba sú postavené na základoch xCurrent. xRapid umožňuje platobným procesorom vstúpiť na rozvíjajúce sa trhy. Robí to znižovaním množstva likvidity potrebnej na vstup na tieto trhy. xVia umožňuje ľahkú integráciu medzi sieťou Ripple a bankami a platobnými procesormi.

POZNÁMKA: Ripple prešiel rebrandingom, kde xCurrent a xVia boli prebalené ako RippleNet, zatiaľ čo xRapid boli prebalené ako likvidita na požiadanie.

Aké sú výhody zvlnenia?

✅ Nižšie transakčné poplatky –

Transakčné poplatky za protokol Ripple sú skutočne nízke. Štandardná transakcia na Ripple stojí 0,00001 XRP. Transakcie sú prakticky zadarmo. Jediným dôvodom, prečo nie sú, sú bezpečnostné dôvody. XRP použitý na zaplatenie poplatkov za transakciu sa zničí, čo vedie k tomu, že hodnota XRP zostane konštantná.

✅ Transakčné rýchlosti v protokole Ripple sú vyššie v porovnaní s tradičnými platobnými systémami a inými platformami kryptomeny.

Zvlnenie trvá spracovanie transakcie štyri sekundy. Porovnajte to s ethereom, ktorého transakcia trvá viac ako dve minúty, a spracovaniu transakcie bitcoinom trvá hodinu a viac. Tradičné platobné systémy trvajú ešte dlhšie, čas sa pohybuje od troch do piatich dní.

✅ Ripple má schopný tím kombinujúci odborné znalosti a skúsenosti.

✅ Spoločnosť Ripple uzavrela partnerstvo s niekoľkými bankami a finančnými inštitúciami, ktoré túto technológiu prevádzkujú. Takéto partnerstvá tiež robia z Ripple zdravú investíciu a veľmi obľúbenú medzi investormi.

✅ Vďaka aplikácii Ripple sú domáce aj medzinárodné transakcie rýchle, efektívne a nákladovo efektívne.

✅ Platby za protokol Ripple sú spracované okamžite, čo z Ripple robí vynikajúcu voľbu pre banky a finančné inštitúcie.

✅ XRP spoločnosti Ripple funguje ako preklenovacia mena medzi tradičnými menami a kryptomenami. Vďaka tomu je výmena mien rýchla a ľahká.

Zvážili by ste kúpu Ripple XRP?

Aj keď má Ripple veľa výhod, má aj niekoľko nevýhod.

❌ Spoločnosť Ripple sa zamerala hlavne na veľké korporácie.

Mnoho finančných inštitúcií používa Ripple na zefektívnenie svojich služieb a zníženie nákladov. To nie je zlá vec, ale ak sa pozriete na jednotlivých používateľov, Ripple nemá čo ponúknuť. Technológia Ripple je navrhnutá tak, aby mala na pamäti banky a veľké finančné inštitúcie a je pre ne šitá na mieru.

❌ Spoločnosť Ripple čelí tvrdej konkurencii ostatných hráčov v oblasti prevodov platieb.

Na rovnaký priestor sa zameriavajú aj ďalšie kryptomeny. Stellar je vynikajúcim príkladom konkurenčnej kryptomeny. Zvlnenie tiež iba teraz pribudlo na Coinbase, čo je dobrá správa, ale skutočnosť, že to bolo až tento rok, nie je.

❌ Spoločnosť Ripple čelí pomerne veľkej kritike svojej nedostatočnej decentralizácie.

Ripple Labs vykonáva významnú kontrolu nad XRP a tiež schvaľuje validátory v sieti. Opatrovníctvo spoločnosti XRP spočíva tiež v laboratóriách Ripple Labs. Kritici siete tvrdia, že to je v rozpore so základnou filozofiou kryptomien, ktorá verí v decentralizáciu a nemá centrálny orgán, ktorý by ich kontroloval.

Záver

Ripple dúfa, že urobí revolúciu v transakciách cezhraničných platobných systémov. Je zameraná na riešenie problémov, ktorým cezhraničný priestor čelí. Technológia Ripple už vyvolala záujem bánk a finančných inštitúcií. Výsledkom je partnerstvo spoločnosti Ripple s niekoľkými inštitúciami a finančnými inštitúciami a banky už túto sieť využívajú na cezhraničné transakcie.

Zvlnenie dramaticky zlepšuje nedostatky tradičných platobných systémov. Platforma spracováva milióny transakcií a každá transakcia je hotová v priebehu niekoľkých sekúnd. Dokončenie bežných metód cezhraničných transakcií trvá kdekoľvek medzi 3 až 5 dňami. Transakčné poplatky sú tiež nepatrné v porovnaní s poplatkami, ktoré sa účtujú v tradičných platobných systémoch. Štandardná transakcia v sieti Ripple stojí 0,00001 XRP. V súčasnosti je Ripple treťou najväčšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie, len za bitcoinom a ethereom.

Platforma Ripple má obrovský potenciál a môže zmeniť spôsob, akým svet vykonáva transakcie.

Čítaj viac:

How to Trade Ripple 2021: A Step-by-Step Guide

Čo bude viesť k cene Ripple XRP v roku 2021?

Je Ripple dobrá investícia a mal by som investovať do Ripple?

Predpovede zvlnenia ceny: Koľko zvlnenia bude mať hodnotu v roku 2021 a ďalej?

eToro – najlepší sprostredkovateľ nákupu Ripple

sprostredkovateľ etoro

eToro sa v krypto priemysle osvedčilo ako dôveryhodné už mnoho rokov – odporúčame vám ho vyskúšať.

Virtuálne meny sú veľmi volatilné. Váš kapitál je ohrozený.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector