Už ste niekedy premýšľali „ako fungujú stablecoiny?“ Ste na správnom mieste. V tomto článku vysvetlíme všetko, čo potrebujete vedieť o stablecoinoch a o tom, či by mohli byť inteligentným doplnkom vášho portfólia.

Pokiaľ ide o obchodovanie s kryptomenami, jedným z najväčších ťahov v tomto sektore môže byť aj vážne nebezpečenstvo: volatilita. Zatiaľ čo fiat mien zvyčajne majú dennú úroveň volatility 0,5%, nie je nič neobvyklé, že sa cena kryptomien zmení až o 5% – a ak ceny budú neustále klesať, môže to mať za následok obrovské straty pre investorov. (Fiat mena je mena, ktorá je regulovaná vládou a má pevnú hodnotu, napríklad britská libra alebo americký dolár).

Aj keď volatilita môže byť pozitívnym faktorom, ak obchodníci presne vedia, kedy majú nakupovať a predávať, znamená to, že väčšina kryptomien predstavuje mimoriadne riskantné investície. Pre tých, ktorí chcú mať prístup k decentralizovaným výhodám kryptomeny, ale nechcú sa trápiť nepredvídateľnými cenami, existuje alternatívne riešenie: stablecoiny.

Ak sa pýtate „ako fungujú stablecoiny“ alebo dokonca „čo sú stablecoiny“, ste na správnom mieste. V tomto článku sme zostavili príručku pre začínajúcich používateľov stablecoinov. Či už ste existujúcim kryptoinvestorom, ktorý sa chce dozvedieť viac informácií o týchto aktívach, alebo niekým, kto si dáva pozor na bitcoiny a myslí si, že odpoveďou môžu byť stablecoiny, čítajte ďalej a zistite, prečo toľko investorov pridáva stablecoiny do svojho portfólia.

Čo sú to stablecoiny?

stablecoin použitie

Zdroj: etoro.com

Ako naznačuje názov, stablecoiny sú konkrétnym typom kryptomeny (alebo kryptomeny), ktorá je navrhnutá tak, aby mala stabilnú povahu. Zatiaľ čo meny ako Bitcoin berú svoju hodnotu z radu faktorov – vrátane ponuky a dopytu, dôvery investorov a udalostí, ako je napríklad bitcoin na polovicu – stablecoiny sú viazané na pevnú externú hodnotu.

Toto je často fiat mena, ako je americký dolár, ale môže to byť aj komodita, ako je zlato, ropa alebo vývoz určitých minerálov. Môže to byť dokonca iná kryptomena, pokiaľ je to jedna (alebo viac), ktorá nepodlieha veľkým cenovým výkyvom..

Ide o to, že hodnota podkladového aktíva bude dostatočne stabilná, aby udržala stabilnýcoin pod kontrolou. Pretože má stablecoin rovnakú hodnotu, je chránený pred volatilitou trhu, ktorá ovplyvňuje štandardné kryptomeny. Aj keď to bude ovplyvnené akýmikoľvek výkyvmi, ktoré sa vyskytnú v jeho viazanom aktíve, budú pravdepodobne oveľa menej dramatické ako tie, ktoré ovplyvnia cenu bitcoinu, etherea a ďalších významných kryptomien.

Čo je to volatilita?

Volatilita je jedným z najdôležitejších konceptov na trhu s kryptomenami. Predtým, ako odpovieme na otázku „na čo sa používajú stablecoiny?“, Pripomeňme si presne, čo znamená pojem „volatilita“ a ako ho možno merať v investíciách.

Volatilita je rozsah, v akom hodnota kryptomeny (alebo iného aktíva) kolíše. Je to dôležitý ukazovateľ pre obchodníkov a investorov, ktorí môžu pomocou týchto informácií predpovedať útek investičné príležitosti. Štúdium minulých cenových pohybov je v skutočnosti jedným z najdôležitejších krokov, ktoré je potrebné podniknúť pred pridaním novej kryptomeny do vášho portfólia.

Pri investovaní do kryptomeny sa tieto cenové pohyby všeobecne merajú jadierka. To znamená percentuálny podiel v bode (alebo cenový úrokový bod) a slúži na zobrazenie aj tých najmenších zmien hodnoty. Predstavte si pip ako štvrté desatinné miesto v čísle – napríklad 0,0001 USD.

Vysoko volatilná kryptomena je taká, ktorá prudko kolíše v hodnote. Bitcoin sa často uvádza ako jedno z najprchavejších aktív na svete. Napríklad v priebehu troch mesiacov od októbra 2017 do januára 2018 dosiahla mena rekordnú mieru volatility na úrovni 8% – zatiaľ čo v júni 2019 sa jej cena prepadla o 1 000 dolárov iba za 20 minút!


Aj keď žiadna mena nie je úplne bez volatility, je neuveriteľné, že fiat meny zažívajú túto úroveň cenového pohybu v takom krátkom časovom období. To znamená, že stablecoiny sú oveľa odolnejšie voči faktorom, ktoré môžu ovplyvniť konvenčnú kryptomenu.

Aké sú rôzne typy stablecoinov a na čo sa používajú?

stablecoiny

Zdroj: blockdata.tech

Aby sme pochopili, na čo sa stablecoiny používajú, budeme musieť preskúmať rôzne typy stablecoinov. Tieto tri typy sú:

 • Stablecoiny kryté Fiatom (inak známe ako stabilizované coiny stabilizované)
 • Kolaterálne stablecoiny
 • Algoritmické stablecoiny

Každá z týchto kategórií má odlišné vlastnosti, vďaka ktorým sú vhodné na rôzne účely. Pozrime sa podrobnejšie na to, ako tieto typy stablecoinov fungujú.

Čo sú to stabilizované coiny podporované Fiatom?

Stablecoiny kryté Fiatom, alebo stabilizované coiny, sú dosť samozrejmé. Jedná sa o krypto tokeny, ktoré sú svojou hodnotou naviazané na podkladovú fiat menu. Môže to byť britská libra, japonský jen, kanadský dolár, švajčiarsky frank – možnosti sú takmer nekonečné, ale najbežnejší je americký dolár..

Najznámejší stablecoin podporovaný fiatom je Tether (USDT) ktorá bola uvedená na trh v roku 2014. Toto bol vlastne prvý stablecoin na svete, takže ide o niečo, čo udáva trendy. Tether apeloval na investorov, ktorých zaujala decentralizovaná povaha kryptomeny, ale vyhliadky na dramatické cenové výkyvy Bitcoinu boli príliš alarmujúce. A toto odvolanie sa vyplatilo. Tether nie je v súčasnosti len najpopulárnejším stablecoinom, ale aj treťou najväčšou kryptomenou podľa trhového stropu. V čase písania tohto článku bol jeho trhový strop 17 473 086 836 dolárov a má najvyšší 24-hodinový objem obchodovania zo všetkých digitálnych aktív na trhu (41 067 765 107 dolárov).

Názov Tether je pomenovaný podľa skutočnosti, že je „uviazaný“ na americký dolár. To znamená, že 1 USD sa rovná 1 USD. Ďalšie príklady stabilných coinov podporovaných USA sú:

 • TrueUSD
 • USD
 • Blíženec dolár

Jedným z najdôležitejších použití stabilných coinov podporovaných fiatom je ako sprostredkovateľ medzi fiatom a kryptomenou. Na burzách sa často zaobchádza ako s digitálny dolár. Ak investor nemôže uskutočniť priamu transakciu v USD, môže byť skvelou alternatívou použitie tokenov Tether. Pretože 1 USD bude (teoreticky) vždy mať hodnotu 1 USD, mnoho investorov sa rozhodne previesť svoje prostriedky na Tether ako spôsob ich uloženia v digitálnych peňaženkách bez obáv z poklesu hodnoty v priebehu času..

A čo viac, veľa búrz neponúka investorom možnosť nakupovať a predávať kryptomeny pomocou fiat meny. Vo výsledku môže byť premena kryptomien na fiat dosť zložitá – ale premena kryptomeny na Tether a potom Tether na USD je celkom jednoduchá.

Čo sú to kolaterálne stablecoiny?

Kolaterálne stablecoiny fungujú na rovnakom princípe ako stabilcoiny podporované fiatom. Namiesto toho, aby boli viazané na USD, GBP alebo EUR, sú však viazané v hodnote na inú kryptomenu.

Čítaj viac:

Populárne kryptomeny na nákup a predaj v britských librách

Najobľúbenejšie kryptomeny v USA

V skutočnosti je väčšina kolaterálnych stablecoinov viazaná na výber rôznych kryptomien. (Toto sa niekedy označuje ako kôš aktív). Možno si myslíte, že viazanie stablecoinu na jednu alebo viac kryptomien poruší cieľ stabilnéhocoin. Koniec koncov, ak jeho podkladové aktíva nie sú stabilné, ako môže stablecoin splniť svoje meno?

Je to oprávnená obava. Kolaterálne stablecoiny ako napr Výrobná minca (DAI) sú oveľa menej stabilné ako tie, ktoré sú kryté fiat menou. Majú však jednu hlavnú výhodu oproti fixácii aj centralizovaným stablecoinom: môžu byť plne hostení v blockchaine. To znamená, že sú úplne decentralizované, na rozdiel od tých, ktoré sa spoliehajú na aktíva vydané vládou.

Väčšina investorov používa kolaterálne stablecoiny ako a zaisťovací nástroj vyvážiť volatilnejšie meny v ich portfóliu. Aj keď sú najprchavejšou formou stablecoinu, stále môžu byť účinnou formou riadenia rizika, ktorá odoláva niektorým búrkam, ktoré môžu spôsobiť obrovské pohyby cien vo väčších kryptách.

Čo sú to algoritmické stablecoiny?

Na rozdiel od stabilných coinov s fiatom alebo kolaterálom, algoritmické stablecoiny nie sú viazané na podkladové aktívum. Namiesto toho je obehový zdroj riadený v reakcii na jeho výkon.

Napríklad, ak má mať minca zhruba rovnakú hodnotu ako americký dolár a začína klesať pod túto hodnotu, algoritmus automaticky zníži ponuku, aby sa cena vrátila nahor. Podobne, ak cena začína presahovať 1 dolár, algoritmus zvýši cirkulujúcu ponuku, aby pomohol znížiť cenu.

Algoritmické stablecoiny sú založené na kvantitatívna teória peňazí. To znamená, že cena tovaru alebo služby je priamo úmerná množstvu peňazí, ktoré sú v obehu. Je to rovnaká prax, ktorú väčšina bánk používa na reguláciu inflácie alebo deflácie.

Príkladom algoritmického stablecoinu je Základ. Spoločnosť Basis, ktorú založili traja absolventi univerzity v Princetone v apríli 2018, získala v rámci svojho posledného investičného kola impozantných 133 miliónov dolárov, čo ukazuje, že mnoho ľudí vidí potenciál pre algoritmické stablecoiny. Jeho systém je označovaný ako „algoritmická centrálna banka“ – aké výhody má však oproti stabilným cotom s fiat-coulom alebo kolaterálom?

Na rozdiel od stablecoinov, ako je Tether, Basis nevyžaduje od svojich zakladateľov, aby držali rezervy v amerických dolároch. Je to preto, že minca je viazaná na hodnotu 1 USD, ale nie je aktívne krytá fyzickými rezervami. To umožňuje, aby bola skutočne decentralizovaná z fiat bánk spôsobom, ktorý väčšina kryptomien krytých fiatom nemôže byť.

Algoritmický prístup je tiež presnejší ako viazanosť na výber kryptomien. Algoritmus nezávisí od faktorov vonkajšieho trhu, zatiaľ čo rozsiahly zásah do sektoru kryptomien (napríklad pandémia koronavírusu, ktorý ovplyvnil investície všetkého druhu v takej miere, že je dnes známy ako „zlyhanie koronavírusu“), pravdepodobne znížiť hodnotu kolaterálu stablecoin zrúti.

Aké sú výhody stablecoinov??

Teraz sme odpovedali na otázku „čo sú stablecoiny“, zvážme rôzne výhody tohto typu kryptomeny a pomôžeme vám rozhodnúť sa, či sú stablecoiny dobrou investíciou v roku 2020 a ďalších rokoch.

✅ Hlavnou výhodou investovania do stablecoinov je to, že môžu byť účinnou formou riadenia rizika. Ako zaisťovací nástroj môžu stablecoiny pomôcť regulovať vaše portfólio a pôsobiť ako forma poistenia na vyváženie rizikovejších investícií

✅ Stablecoiny sa dajú ľahko previesť na fiatovú menu, čo z nich robí pohodlného sprostredkovateľa medzi fiatom a kryptomenou

✅ Stablecoiny vyžadujú veľmi malé sledovanie zo strany investorov, a to vďaka ich neuveriteľne nízkej úrovni volatility

✅ Môžu byť použité na prevod veľkého množstva finančných prostriedkov na zahraničné účty bez obáv z nepriaznivého výmenného kurzu alebo cezhraničných poplatkov.

✅ Stablecoiny sú tiež menej náchylné na hackerstvo ako bežné kryptomeny, pretože blockchain v skutočnosti neukladá svoj kolaterál

✅ Stablecoiny sú vysoko škálovateľné, pretože neexistujú žiadne fixné rezervy

Aké sú nevýhody stablecoinov?

Stablecoiny môžu mať veľa výhod, ale to neznamená, že sú bezchybné. V skutočnosti ďaleko od toho! Toto sú kľúčové nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť pred rozhodnutím, či investovať do akéhokoľvek typu stablecoinu.

Stable Aj keď stablecoiny môžu byť dobrým zaisťovacím nástrojom, samy o sebe nie sú dobrými investíciami. Je to preto, že ich hodnota v priebehu času nikdy nevzrastie – vždy sa bude rovnať 1 jednotke jej podkladového základného aktíva

❌ Mnoho stablecoinov vyžaduje od správcu alebo audítora, aby sledovali ich výkonnosť a zabezpečili fixáciu hodnoty. To si vyžaduje, aby investori dôverovali niekomu, a znamená to, že existuje potenciál pre ľudskú chybu

❌ Niektorí ľudia prirovnali algoritmické stablecoiny k pyramídovej hre. Nízka cena tokenov, ako je napríklad Basis (1 $), znamená, že rast musí byť nevyhnutne dotovaný novými investormi, ktorí nakupujú v rámci „schémy“.

❌ Môže dôjsť k nedostatočnej transparentnosti okolo stabilných coinov podporovaných fiatom. Napríklad Tether sa opakovane dostal pod paľbu, pretože údajne nevlastnil dostatočné rezervy USD na podporu svojich tvrdení, že za každý vydaný token Tether drží v banke 1 dolár

Kľúčové body

 • Stablecoiny boli vyvinuté s cieľom obísť volatilitu, ktorá robí kryptotrh tak rizikovým
 • Stablecoiny často fungujú ako priesečník medzi fiatom a kryptomenou
 • Volatilita typickej kryptomeny môže byť okolo 5%, na rozdiel od 0,5% pre typickú fiat menu
 • Existujú tri hlavné typy stablecoinov: fiat-couval, kolaterál a algoritmický
 • Väčšina stabilných coinov s fiat-coulom je viazaná na americký dolár
 • Medzi hlavné stablecoiny patria Tether, DAI Coin a Basis
 • Algoritmické stablecoiny sú založené na kvantitatívnej teórii peňazí
 • Stablecoiny môžu byť účinným zaisťovacím nástrojom na riadenie rizika v diverzifikovanom portfóliu
 • Samotné však nie sú investíciou, ktorej hodnota bude časom stúpať

Ak vás zaujíma ‚čo sú stablecoiny‘, dúfame, že vás tento sprievodca pre začiatočníkov zoznámil s týmto jedinečným typom kryptomeny. Keď začne vzrastať širší záujem o stablecoiny, môže nastať čas venovať zvýšenú pozornosť stablecoinom a monitorovať ich využitie na širšom trhu. Správa burzy kryptomien Binance v skutočnosti odhalila, že medzi májom 2018 a májom 2019 dramaticky vzrástol záujem o stabilizované coiny zabezpečené USD..

Rozmýšľate nad pridaním stablecoinov do svojho portfólia? Napriek ich nízkej volatilite je stále potrebné mať na pamäti, že akákoľvek forma kryptomeny je riskantná investícia. Pred nákupom do fiat-couval, kolaterálu alebo algoritmického stablecoinu vždy vykonajte náležitú starostlivosť..

Sprievodca stablecoinmi pre začiatočníkov – časté otázky

Koľko je stablecoinov?

Na trhu s kryptomenami je v súčasnosti viac ako 200 stablecoinov. Keďže celkovo existuje viac ako 6 000 kryptomien, predstavuje to relatívne malý podiel.

Aký je najobľúbenejší stablecoin?

Najpopulárnejším stablecoinom je Tether. Bol to prvý spustený stablecoin, preto sa často považuje za bitcoin stablecoinov!

Sú stablecoiny skutočne stabilné?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Aj keď stablecoiny sú zvyčajne oveľa stabilnejšie ako bežné kryptomeny, stále sú rovnako stabilné ako podkladové aktívum, na ktoré sú naviazané. To znamená, že nie sú úplne bez volatility (takmer žiadna mena nie je).

Prečo sú stablecoiny populárne?

Stablecoiny sú populárne, pretože obchádzajú veľkú časť volatility, vďaka ktorej sú bitcoiny a ďalšie kryptomeny také riskantné. Stali sa tiež čoraz populárnejšími ako spôsob premeny kryptomien na fiat.

Aká je budúcnosť stablecoinov?

Keď si popularita stablecoinov rastie, mnohí odborníci sa domnievajú, že sme ich mohli začať podporovať masové prijímanie kryptomeny. V budúcnosti by mohli byť stablecoiny pohodlnou formou uskutočňovania online alebo bezkontaktných platieb, ako aj prevodu finančných prostriedkov medzi digitálnymi peňaženkami..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector