Urýchli blesková sieť bitcoin?

Zmierte sa s tým, že bitcoin je veľmi pomalý a ešte nie je v štádiu, keď by ho mohla prijať široká verejnosť.

Môže to byť dokonca posledná bariéra pred rozšíreným používaním.

Bleskovú sieť prvýkrát navrhli bitcoinovej komunite Joseph Poon a Thaddeus Dryja v roku 2016 a odvtedy sa na nich pracuje.

Bude to konečne riešenie, ktoré Bitcoin hľadal?

Chcete sa naučiť obchodovať s kryptomenami ako profesionál? Vezmite si našu kurz kryptomeny!

Na čo slúži blesková sieť?

Ako asi viete, Bitcoin v súčasnom stave dokáže spracovať iba 7 transakcií za sekundu (tps).

To je neuveriteľne pomalé v porovnaní s Visa, ktorá zvládne údajne až 24 000 t / s, a PayPal, ktorý zvládne 193.

Aby toho nebolo málo, potom trvá ďalších 10 minút, kým sa transakcia potvrdí.

A to je v ideálnych podmienkach. Ak je sieť veľmi vyťažená, môže to trvať aj dlhšie. Počas býčieho behu v roku 2017 trvalo dokončenie niektorých transakcií.

Okrem IT je tu aj otázka transakčných poplatkov, ktoré sa môžu zvýšiť, keď trh beží na celkovej kapacite.

The blesková sieť si kladie za cieľ vyriešiť tieto kľúčové problémy Bitcoin rýchlejšie a efektívnejšie na použitie.

V súčasnom stave bitcoin nie je užitočný spôsob uskutočňovania malých platieb, napríklad nákupu kávy. Nechcete, aby také malé platby viseli nad vami.

Bleskovú sieť vyvinul Lightning Labs.

Ako funguje blesková sieť?


blesková sieť, bitcoinové transakcie

The blesková sieť je druhá vrstva „mimo reťazca“ riešenie, ktoré je umiestnené na vrchole bitcoinového blockchainu. Blesková sieť v zásade využíva platobné kanály medzi rôznymi používateľmi.

Nič sa nezmenilo na Bitcoin blockchain, čo naďalej udržuje bezpečnosť siete.

Používateľ v bleskovej sieti môže vytvoriť platobný kanál s iným používateľom, keď vytvorí platobný kanál, ktorý vyžaduje, aby obaja vykonali vklad.

To je zaznamenané na blockchaine, ale kanál zostane otvorený, kým sa jeden z dvoch používateľov nerozhodne kanál zavrieť.

Keď je kanál uzavretý, zaznamená sa to aj na blockchaine.

Keď je kanál otvorený, môžu si obe strany navzájom posielať peniaze tam a späť bez obmedzenia času.

Malo by sa však spomenúť, že na to, aby strana, ktorá má byť zaplatená, dostávala peniaze cez kanál, musí fakturovať odosielateľovi.

Vo väčšine prípadov to bude mať formu QR kódu, ktorý odosielateľ naskenuje a pošle peniaze.

Nielenže tieto malé platby budú rýchlejšie realizovateľné „mimo reťazca“, ale aj budú odoberie veľa prenosu z blockchainu, čo urýchli transakcie tu tiež.

Je zaujímavé poukázať na to, že platby prebiehajúce mimo reťazca nie sú také neobvyklé.

v skutočnosti, väčšina transakcií kryptomeny sa skutočne deje mimo reťazca v centralizovaných databázach, napríklad na burzách.

Sieť bleskov má aj nižšie poplatky pre odosielateľov.

Účasťou na konferencii sieť ako uzol môžete pri smerovaní platieb platiť poplatky, motivovanie ľudí k účasti a spojeniu s čo najväčším počtom uzlov.

Ak má kanál spracovať veľa finančných prostriedkov, musí byť financovaný ďalšími bitcoinmi. To znamená, že ak je veľmi veľký, môže byť lepšie dokončiť ho na bitcoinovom blockchaine.

Používatelia môžu dopĺňať kanály a udržiavať bitcoiny v bleskovej sieti tak dlho, ako chcú.

Blesková sieť sa niekedy porovnáva s IOTA Tangle, Nano a Hashgraph, treba si však uvedomiť, že aj keď môžu vyzerať podobne, fungujú veľmi odlišne.

Viaceré platobné kanály

Platobné kanály medzi dvoma používateľmi nie sú jediným spôsobom fungovania bleskovej siete.

Keby to tak bolo, neboli by také užitočné, pretože každý by musel zriadiť platobný kanál, kedykoľvek by niekomu zaplatil.

The blesková sieť bol navrhnutý tak, aby našiel najrýchlejší spôsob platieb stranám pomocou iných už otvorených platobných kanálov.

Vaša platba môže prejsť prostredníctvom štyroch alebo piatich rôznych osôb, než ju dostane príjemca. Napriek tomu je to všetko veľmi rýchle a bezpečné. Vždy sa hľadá najrýchlejšia cesta.

Ďalšie informácie o tom, ako funguje blesková sieť, si môžete prečítať v dokumente biely papier.

Aká úspešná bola blesková sieť?

Blesková sieť exponenciálne vzrástla, pretože začala s až 4 463 uzlami pracujúcimi v sieti a 31 703 kanálmi, v čase písania tohto článku, podľa Lightning Network Explorer.

The blesková sieť tiež umožnil použitie Bitcoin tipovať ľudí prostredníctvom aplikácií ako tippin.me, spôsob, ako tipovať ľudí online, napríklad na Twitteri alebo na vytváranie obsahu.

Dogecoin bol tiež použitý podobným spôsobom, ale až teraz s bleskovou sieťou je to možné urobiť s bitcoinom v malom množstve, rýchlo a lacno.

Ale je to všetko dobrá správa?

bitcoin a bitcoinové rozdelenie hotovosti

Nie sú to nikdy úplne dobré správy.

Po prvé, blesková sieť bola jedným z dôvodov, prečo sa bitcoinová hotovosť rozdelila od bitcoinu.

Tím za sebou Bitcoin Cash tvrdil, že blesková sieť a SegWit2x sa menili Bitcoin príliš veľa a už to nebolo ono Satoshi Nakamoto plánované.

Bitcoin Cash potom pokračoval k zväčšiť veľkosť bloku z 1 MB na 8, o ktorých si mysleli, že vyriešia otázky škálovateľnosti a budú sa držať pôvodných Nakamotových plánov.

Zvyšná bitcoinová komunita nechcela zväčšiť veľkosť bloku, pretože to bude vyžadovať hard fork, ktorý môže byť pre blockchain riskantný a údajne väčšie bloky môžu mať za následok centralizáciu.

Zatiaľ čo niektorí platia, tvrdia, že rozdelenie bitcoinu a bitcoinovej hotovosti bolo pre bitcoin dobré, rozdelenie poškodilo komunitu a pravdepodobne urobilo bitcoin menej celistvým.

Ďalšou vecou, ​​ktorú je potrebné vziať do úvahy, je, že je možné, že jedna zo strán uzavrie kanál, keď je druhá strana dlhší čas offline, a vziať všetko, čo bolo uložené. Toto sa nazýva podvodný kanál v blízkosti.

Mohla by bleskovú sieť ovládať veľké banky?

Niektorí kritici sa obávajú, že blesková sieť sa stane cestou pre veľké banky a korporácie k ovládnutiu bitcoinu otvorením mnohých platobných kanálov.

V januári 2019 bolo oznámené, že údajne 10 najväčších uzlov má v súčasnosti 38% sieť kapacita.

Jedna spoločnosť, LNBIG.com má 20 verejných uzlov, ktoré údajne prevádzkujú až 64% internetu sieť.

Ak sa blesková sieť centralizuje, bude odtláčať veľa ľudí, ktorí majú záujem ju používať.

To znamená, že bitcoin je už technicky centralizovaný kvôli ťažobným fondom, ktoré ovládajú väčšinu hashovacej sily.

Teoreticky, ako sa viac uzlov pripája k sieť a otvorí viac platobných kanálov, bude menej centralizovaná.

Je dôležité si to uvedomiť je stále v začiatkoch, preto je ľahké centralizovať bleskovú sieť.

Existujú niektorí, ktorí tvrdia, že blesková sieť je centralizovaná kvôli spôsobu, akým sa na ňu pozerajú, najmä ako 2D graf.

Keď je to hotové, vyzerá to, že niektoré uzly riadia väčšinu siete, ale keď sa na sieť pozriete ako na 3D graf, uvidíte, že neexistujú žiadne centrálne body.

Sieť Lightning nie je centralizovaná z troch dôvodov, nemôžete byť cenzurovaní, nemôžete dvakrát míňať a neexistuje signálny bod poruchy.

Na to poukazujú aj ďalší cynickejší kritici Blockstream stojí za vytvorením bleskovej siete a získavajú veľký vplyv na vývoj bitcoinu.

Blockstream je financovaný skupinou digitálnych mien, ktorá má silné väzby na bankovú komunitu.

Čo sa stane, ak blesková sieť nefunguje?

bitcoinová blesková sieť

Ak blesková sieť nefunguje, môže to byť pre bitcoin katastrofické, pretože sa zdá, že je nemožné prekonať problémy spojené so škálovaním, ktoré trápili bitcoiny..

Môže to viesť ľudí k presvedčeniu, že bitcoinová hotovosť má vďaka zväčšeniu veľkosti bloku správny prístup.

Ale následky môžu byť ešte väčšie. Môže tiež viesť ľudí k záveru, že akákoľvek kryptomena fungujúca ako bitcoin je tiež odsúdená na zánik.

To môže viesť nadšencov kryptomeny k domnienke, že technológia blockchain je slepá ulička a môže využívať rôzne dátové štruktúry, ako sú DAG.

Kľúčové body

Ak si z tohto článku niečo pamätáte, urobte z nich tieto kľúčové body.

  • The blesková sieť je druhá vrstva, ktorá leží na vrchu Bitcoin blockchain. Je ideálny na odosielanie mikroplatieb a zníži preťaženie blockchainu.
  • Na odosielanie finančných prostriedkov používa platobné kanály. Tieto kanály môžu zostať otvorené, pokiaľ si to strany prajú.
  • Používatelia sú motivovaní byť uzlami. Ak sa použije váš platobný kanál, môžete na ňom zarobiť.
  • Existujú obavy, že by sa to mohlo centralizovať. Veľké banky a spoločnosti môžu nakoniec získať veľa uzlov a platobných kanálov.

Naučte sa obchodovať s našim kurzom kryptomeny

Chcete sa dozvedieť viac o iných kryptomenách a o tom, ako s nimi obchodovať? Potom sa prihláste na náš kurz obchodovania s kryptomenami!

Ak ste radi čítali tento článok z Obchodné vzdelávanie, dajte lajk a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by to mohlo tiež zaujímať.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map