Vzostup kryptomeny: Potrebujeme ešte banky?

Už viac ako rok kryptomena rýchlo rastie. Teraz je to kľúčový finančný bod rozhovoru a jedného dňa môže nahradiť celé bankové odvetvie, ako ho v súčasnosti poznáme. V skutočnosti stúpal tak rýchlo na popularite, že si mnohí začali klásť otázku, či vôbec banky vôbec potrebujeme.

Bankári a banky nie sú v dnešnej dobe držaní v obzvlášť priaznivom svetle, najmä nie tými, ktorí obviňujú bankovú chamtivosť z finančnej ujmy, ktorú utrpeli počas svetovej hospodárskej krízy v roku 2008. Peter Daisyme sa už touto otázkou zaoberal, takže na Trading Education analyzujeme jeho myšlienky a zistenia.

Čo presne robia banky?

čo banky robia

Predtým, ako sa ponoríme do pravdepodobnosti nahradenia bánk kryptomenami, pozrime sa, na čo presne banky potrebujeme. Banky hrajú šesť hlavných úloh:

1. Financovanie a požičiavanie

Banky sú svetovým zdrojom financovania spotrebiteľov i podnikateľov na prvom mieste. Neoddeliteľne umožňujú ľuďom nakupovať nad rámec svojich súčasných možností a uskutočňovať dlhodobé investície – predovšetkým hypotéky.

2. Vedenie záznamov a správa transakcií

Banky pôsobia ako sprostredkovatelia pri všetkých druhoch menších a veľkých finančných transakcií, a to buď medzi vašimi vlastnými účtami, alebo iným stranám. Vedú tiež podrobný denník všetkých takýchto transakcií.

3. Bezpečné ukladanie meny

Banky fungujú ako bezpečná zóna, kde môžete uložiť svoje peniaze, keď sa nepoužívajú. Bez bánk by ste mohli byť nútení ukladať hotovosť fyzickým spôsobom, ktorý je oveľa menej likvidný a bezpečný.

4. Výmena mien

Banky vám umožňujú zameniť vašu menu za inú menu na ľubovoľnom mieste.

5. Zabezpečenie finančnej stability

Centrálne banky zodpovedajú za dohľad nad mnohými kľúčovými ekonomickými funkciami, ako je stanovovanie a kontrola úrokových sadzieb a inflácia. To sa dosiahne tlačou a distribúciou nových zdrojov peňazí, ak je to potrebné.


6. Dohľad nad finančnými pohybmi a upisovanie

Investičné banky vám môžu pomôcť pri uskutočňovaní veľkých finančných ťahov, napríklad pri akvizíciách medzi podnikmi. Pomáhajú tiež pri upisovaní.

Ľudia si tiež prečítajú: Je bitcoin v roku 2018 stále hodnotnou investíciou?

Kam idú banky zle?

kde sa banky kazia

Keď analyzujete všetky tieto účely, zdá sa, že banky sú nenahraditeľné. Prečo by sme ich teda chceli nahradiť? Tu sú tri hlavné dôvody, prečo:

1. Vysoké poplatky

Banky sú v podstate podniky a ich cieľom je dosiahnuť zisk z akýchkoľvek peňazí, ktoré majú v držbe. Okrem výnosov z investičných fondov tiež generujú vysokú úroveň peňazí prostredníctvom širokej škály rôznych poplatkov. To zahŕňa poplatky za výbery, zasielanie peňazí na zahraničný účet, prečerpanie účtu alebo jednoduché vlastníctvo účtu. Tieto poplatky sa môžu často javiť ako prehnané a zbytočné.

2. Ľudský faktor

Banky, samozrejme, riadia ľudia. Každý bankár bude mať svoju osobnú agendu: možno sa zameriava na to, aby sa banka dostala novými smermi alebo aby generovala vyššie sumy peňazí od existujúcich zákazníkov. Tak či onak, ľudská stránka bankárov vedie k chamtivosti, ktorá zase ponúka zákazníkom horšie služby.

3. Pomalosť

Bankový systém už určite mal svoj čas na slnku. Po mnoho rokov banky ponúkali rýchlosť a pohodlie omnoho nad rámec iného alternatívneho spôsobu ukladania hotovosti a platieb. Ale už to tak nie je: v porovnaní s kryptomenami sa procesy bánk jednoducho nedajú porovnávať v rýchlosti, pohodlí a nákladoch.

Môže sa vám páčiť: 4 bežné chyby, ktoré robia obchodníci na Forexe

Kde môžu kryptomeny vyplniť medzery?

kde môžu kryptomeny vyplniť medzeru

Kryptomeny v žiadnom prípade neponúkajú okamžitú náhradu za celý bankový systém. Mohli by však priniesť zmenu v týchto kľúčových oblastiach:

Výmena meny

V súčasnosti je možné kryptomeny okamžite zameniť za niekoľko mien po celom svete. Keď sa ich popularita rozšíri a vlády ich začnú lepšie regulovať, kryptomeny by mali byť k dispozícii na okamžitú výmenu aj v mnohých ďalších menách.

Bezpečnosť a skladovanie

Kryptomeny je možné ukladať pomocou rôznych mobilných zariadení, online služieb a elektronických peňaženiek. Všetky sú šifrované a chránené heslom. Aby niekto iný získal prístup k vašim kryptomenám, potreboval by hardvér a sériu zložitých hesiel.

Zabezpečenie transakcií

Ak obchodujete s kryptomenami pre iné kryptomeny alebo pre tovary či služby, potom máte úžitok z technológie distribuovanej hlavnej knihy. Týmto sa zašifrujú všetky uskutočnené transakcie a pomôže sa zachovať ich úplná anonymita. Keby sa niekto pokúsil manipulovať s týmto reťazcom a získať prístup k vašim finančným prostriedkom, bolo by to ľahké zistiť.

Pozri tiež: Fortune Stories of Crypto Kings

Kde kryptomena zaostáva?

kde kryptomena zaostáva

Tu uvádzame niektoré z funkcií, ktoré kryptomeny v súčasnosti nemôžu v bankovom sektore nahradiť.

Úloha centrálnej banky

Kryptomeny nemôžu nahradiť určité úlohy centrálnej banky, ako je stanovovanie úrokových sadzieb alebo kontrola inflácie. Aj keď práve táto decentralizácia ich robí pre mnohých tak príťažlivými, z dlhodobého hľadiska by sa to určite mohlo javiť ako problematické.

Úloha investičných bánk

Stále potrebujete finančných odborníkov, aby ste uľahčili a sprevádzali ľudí investičnými príležitosťami.

Pôžičky a financovanie

Niet čo povedať, že by kryptomeny boli schopné zvládnuť ekonomicky výhodné funkcie, ako je vydávanie pôžičiek a financovanie veľkých nákupov. Aj keď by sa to mohlo v budúcnosti zmeniť, nestane sa tak skoro.

Nenechajte si ujsť: Ultimate Summer Reading List for Investors

Ako by vyzeral svet bez bánk?

svet bez bánk

Teraz sme sa pozreli na klady a zápory nahradenia bánk kryptomenami, poďme sa pozrieť na to, ako by svet skutočne vyzeral, ak by k zmene došlo.

Rast úverov typu peer-to-peer

Bez bánk, ktoré by ponúkali financovanie hypoték a iných významných nákupov, by sme zaznamenali ešte väčší nárast poskytovania pôžičiek P2P. Hľadanie pôžičiek od priateľov, členov rodiny a iných majetných osôb by bolo oveľa bežnejšie.

Strata ľudskej inteligencie

Pracovníci v bankách poskytujú spotrebiteľom aj podnikom množstvo informácií o finančnom rozhodovaní. Aj keď môžete tvrdiť, že tieto znalosti je možné jednoducho preniesť online alebo sprístupniť prostredníctvom neustále sa rozvíjajúcej technológie AI, určite by sme stratili ľudský kontakt.

Finančná nestabilita (aspoň z krátkodobého hľadiska)

Keď si ľudia zvyknú na kryptomeny, prejaví sa ich volatilita. Keby sa mali chopiť kryptomeny, videli by ste zo dňa na deň obrovské prepätia a poklesy hodnoty. To by mohlo viesť k bezprecedentnej inflácii a výraznému poklesu spotrebiteľských výdavkov.

Ďalej: Prestaňte praktizovať zlé obchodné návyky!

Čo ak by banky išli s dobou?

Namiesto toho, aby ste si vybrali medzi jedným alebo druhým, je možné nájsť zdravú alternatívu. Banky už majú vybudovanú infraštruktúru a sú oporou globálneho finančného systému: kryptomeny jednoducho predstavujú prirodzený smer digitálnej evolúcie. Prečo by teda banky nemohli hľadať začlenenie výhod kryptomien do služieb, ktoré ponúkajú?

Vďaka starostlivej implementácii by mohli výrazne znížiť transakčné poplatky, zvýšiť transparentnosť a zvýšiť bezpečnosť. Niektoré banky už hľadajú spôsoby, ako to dosiahnuť. Zmena je ešte ďaleko, ale to nemusí byť zlá vec, pretože samotné kryptomeny sú stále v relatívne ranom štádiu vývoja. Možno, že keď dospejú, bude priestor na ich integráciu do staromódneho bankového systému, na ktorý sme tak zvyknutí.

Ak ste radi čítali tento článok z Trading Education, označte ho lajkom a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by mohol zaujímať tiež.

Tento článok bol pôvodne publikovaný dňa due.com

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map