Bitcoin Madenciliği, Bitcoin kazanmak için özel bilgisayar donanımı kullanmak. Madencilik yoluyla yıllık Bitcoin üretimi 3,5 Milyar Dolardır ve bu Bitcoin’in çoğu Bitcoin madencilerine gidiyor. Madenciler Bitcoin’de ödül kazandıkça, karları piyasa koşullarında büyük ölçüde değişebilir – bu da Bitcoin madenciliğini yüksek riskli / yüksek ödüllü bir endüstri haline getirir. Herkes Bitcoin ağına katılabilir ve madenci olabilir. Aslında başlangıçta Bitcoin tüm kişisel bilgisayarlarda ve yaygın olarak bulunan donanımlarda çıkarılabilir. Bununla birlikte, 2020’de, Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler (ASIC’ler) olarak adlandırılan özel donanım. Bu makineler Bitcoin’i çok verimli bir şekilde kazıyor.

Bitcoin artık bir ev adı. On yıldan biraz daha eski bir icat için bu kesinlikle dikkate değer. Satoshi Nakamoto adında gizemli bir varlık, 2008 yılında merkez bankası para birimine alternatif olarak Bitcoin’i piyasaya sürdü. Bitcoin madenciliği, en iyi kripto para borsalarında Bitcoin elde etmenin bir alternatifidir. Madenciler pasif gelir elde etmek için genellikle Over-the-Counter brokerlerinde Bitcoin satarlar..

Yeni başlayanlar için basit rehberimizle Bitcoin hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ademi merkeziyetçilik, Bitcoin’in temel bir ilkesidir. Esasen, Bitcoin’in sorununu veya işleyişini tek bir kişi kontrol etmez. Bu sistem, bu nedenle, merkezi kontrol olmaksızın bir hesaptan diğerine para aktarabilir ve işleyebilir..

Bir finansal sistemin merkezi kontrolü oldukça kolaydır. O halde Bitcoin gibi merkezi olmayan bir ekosistem nasıl çalışır? Bu nedenle önemli soru şudur; defter, herhangi bir varlığa tüm blok zincirini kontrol etme gücü vermeden işlemleri otomatik olarak nasıl günceller??

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in temel özelliği, Bitcoin protokolünün açık kaynaklı doğasıdır. Bu, herkesin Bitcoin koduna erişebileceği ve güncelleyebileceği anlamına gelir. Benzer şekilde, herkes işlemlerin Bitcoin defterini güncelleyebilir. Tüm yapmanız gereken, bilgisayarınızın sistemden bir denklemi çözen rastgele bir sayıyı tahmin etmesidir..

Bilgisayarınız ne kadar güçlüyse, saniyede o kadar fazla tahmin yapabilir. Buna göre, güçlü bir bilgisayara sahip olmak “doğru tahmin etme” şansınızı katlanarak artırır. Bu, mevcut zincire bir sonraki bitcoin işlem “bloğunu” eklemenize olanak tanır.

Daha karmaşık bir gösterim aşağıdaki gibidir. Bir yandan, “tahminler” yapan madenciniz var. Madencilik ekipmanınız doğru tahminde bulunursa, bir sonraki işlem bloğunu blok zincirine ekleme hakkına sahip olursunuz. Oluşturduğunuz blok, doğrulayabilmeleri için diğer bilgisayarlara gönderilir. Aynı zamanda, ağdaki diğer bilgisayarlar bloğu doğrular ve Bitcoin blok zincirinin kopyalarını günceller. Daha fazla bilgi işlem gücü, doğru tahminlerde bulunmanın daha yüksek frekansına dönüşür. Bununla birlikte, doğal olasılık kuralları uyarınca, bir bilgisayarın her zaman doğru yapması neredeyse imkansızdır..

Bu süreç, Bitcoin madenciliğinin kısaca gerektirdiği şeydir. Bilgisayarlar bir sonraki bloğu eklemek için rekabet eder ve bu süreçte otomatik olarak ağa giren yeni blok zinciri oluşturur. Bloğu çözen bilgisayar, blok zincirine girilen işlemlerden bir “blok ödülü” ve bazı işlem ücretleri kazanır. Benzersiz bir şekilde, doğrulama süreci otomatiktir ve merkezi kontrole dayanmaz. Madenciler, oluşturdukları bitcoini tutmaya veya diğer bitcoin topluluğu üyelerine takas etmeye karar verebilir..

Bitcoin Madencilik Donanımı

Kârlı bir şekilde Bitcoin madenciliği yapabilmek için ASIC denen özel donanıma ihtiyacınız olacak. Bu makineler, özellikle Bitcoin’in SHA256 algoritmasını madenciliği yapmak için tasarlandı – aslında sadece tek bir şey yapıyorlar ama iyi yapıyor.

Madencilik Zorluk


Belki de düşünüyorsunuz, eğer bu kadar basitse, Bitcoin’i değerli kılan nedir? Satoshi Nakamoto, bunun beklentisiyle hesaplama gücü arttıkça madenciliği zorlaştırdı. madencilik zorluğu Daha fazla madenci işin içine girdikçe kümülatif ağ hesaplama gücündeki artışa otomatik olarak uyum sağlar.

Bunun nedeni Bitcoin enflasyonunu kontrol altında tutmaktır. Bakın, sabit bir Bitcoin akışı varsa, kararlı bir dağıtım sürecine sahip olmak daha kolaydır. Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde, kişisel bir ev CPU’sunu kullanarak Bitcoin’i karlı bir şekilde kazabilirsiniz. Bitcoin daha popüler hale geldikçe, madenciler daha fazla hesaplama yapmak için GPU’ya (Grafik işleme Birimleri) geçti. Bir GPU, bir bilgisayarın bilgi işlem gücünü normal 30 PC’ye eşdeğer olacak şekilde artırabilir.

Daha sonra ASIC’ler (Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler) ortaya çıktı. Bunlar, özellikle Bitcoin madenciliği için donanım ekipmanıydı. Şu anda, Bitcoin madencilik ekipmanında altın standardı temsil ediyorlar ve ara sıra güncellemelere sahipler. Bu ASIC’lerin daha yüksek “Hash rate”, saniyede karma olarak ölçülür. Karma oranı, cihazın saniyede yapabileceği “tahminlerin” sayısıdır. Sonuç olarak, hash oranı ne kadar yüksekse, bitcoin kazanma şansı o kadar yüksek.

Bitcoin madencilik cihazları hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki videomuza göz atın!

Bitcoin madenciliği-ne kullanıyorlar?

Madencilik Havuzlar

Hat madenciliği ekipmanlarının en iyisi olsa bile, mevcut madencilik ortamı bireysel madenciler için inanılmaz derecede rekabetçidir. Bu, madencilerin etkili bir şekilde rekabet etmek için bilgi işlem gücünü birleştirdiği madencilik havuzlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Havuz, genel zincire başarıyla bir blok eklerse, havuz ödülü üyeleri arasında yayar..

Şu anda, yaklaşık bir düzine büyük madencilik havuzu Bitcoin madenciliğine hakimdir. Madencilik havuzları sizden ücret alıyor havuz ücretleri karlılığınızı etkileyebilecek bir şey olan katılım için.

Madencilik çiftliğiMadencilik çiftliği

En İyi Bitcoin Madencilik Havuzları

Bir Bitcoin madencilik havuzu seçerken dikkate alınması gereken 2 faktör vardır – havuzun konumu ve pazar payı. En büyük öncelik konum olacaktır – havuz size coğrafi olarak ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Bunun nedeni, bazen ağ gecikmesinden dolayı, çıkarılmış paylaşımların “eski” olabilmesidir – yeni bloklar oluşturulduğunda eski blokları geçersiz kılar. Çin sunucularının Çin’in Büyük Güvenlik Duvarının arkasında olduğunu bilmek de önemlidir, bu da bağlantıların periyodik olarak kesilebileceği anlamına gelir. Bu, düşük gecikmeli ve yakın coğrafi konuma sahip bir sunucu seçmenin en yüksek verimi sağlayacağı anlamına gelir..

İkinci faktör, havuzun pazar payıdır. Pazar payı ne kadar büyükse, ödüller o kadar tutarlıdır. Bunun nedeni, blokların havuz tarafından sürekli olarak çıkarılması ve dolayısıyla tutarlı bir oranda ödeme yapabilmeleridir. Bu, blok oluşturmanın rasgeleliğinin etkisini azaltır.

Biz önermek Bulunduğunuz yere yakın ve yüksek pazar payına sahip bir havuz bulmak.

Elektrik Maliyetler

Elektrik, Bitcoin madenciliğinde önemli bir faktördür. Bitcoin madenciliği kesinlikle elektrik yoğun bir meseledir. Bunun nedeni, ASIC platformlarının Bitcoin madenciliği sürecinin gerektirdiği yüksek hesaplama gücüne sahip olmasıdır..

Yüksek güç tüketimi hem madenciyi çalıştırmak hem de gerçekten ısınan makineleri soğutmaktır. Bu nedenle madencilik çiftlikleri, doğal soğutmadan yararlanmak için İzlanda gibi soğuk bölgelerde büyümüştür..

Yani, Madencilik Karlı mı?

Bu, perspektif gerektiren bir sorudur. Kişisel bir bilgisayarda madencilik yapmak kesinlikle karlı olmayacak. Bunun nedeni, basit bilgisayarların daha fazla “tahmin” yapma açısından ASIC teçhizatları ve madencilik havuzlarıyla rekabet edememesidir..

Yani, ne kadar çok bilgisayara sahip olursanız ve bilgisayarınız o kadar hızlı olursa, doğru sayıyı üretme ve Bitcoin kazanma şansınız o kadar artar. Bu nedenle, bazı insanlar şanslarını artırmak için tüm pahalı bilgisayar çiftliklerine sahiptir..

Şu anda blok ödülü çıkarılan her blok için 12,5 BTC’dir. Bu nedenle, Bitcoin’i yalnızca gelişmiş ekipmanlarla karlı bir şekilde kazabilirsiniz. Bitcoin madencilik çiftlikleri, blok ödülünün bir kısmını kazanmak için popüler madencilik yöntemidir. Blok ödülleri 2020’de yarıya indirildi ve madencilik ödülleri% 50 azaldı. Bu olay “Bitcoin Halvening“. Halving için şu anki tahmini tarih 13 Mayıs 2020’dir. blok ödülü azalacak blok başına 12,5 ila 6,25 bitcoin.

Madenciliğin karlı olup olmadığına dair daha açık bir faktör, Bitcoin fiyatı Herhangi bir zamanda. Madencilerin bunu Bitcoin madenciliği masrafıyla dengelemesi gerekiyor.

Bitcoin Ağ Hashrate

Bitcoin Madencilik Hashrate grafiğiBitcoin Network Hashrate (Toplam Madencilik) grafiği

Bitcoin Ağ Hashrate şu anda 120.000.000 TH / s’nin üzerinde. Bu, ağın hash oranı Antminer s17 (şu anda en popüler Bitcoin ASIC türü) için geliyorsa, 2.1 Milyon birim gerektireceği anlamına gelir. Bu 5,4 Milyar Watt elektrik tüketir ki bu da küçük bir şehri çalıştırmak için yeterlidir! Madencilik ödülleri hashp gücüne göre bölünür ve daha büyük madenciler günlük Bitcoin madenciliği ödülünün yüksek bir oranını alır..

Özet

Özetle, aşağıdakiler Bitcoin madenciliğinin karlılığını etkileyen faktörlerdir:

  • Hashrate;
  • Blok ödülü;
  • Madencilik zorluğu;
  • Güç tüketimi;
  • Havuz ücretleri; ve
  • Herhangi bir anda Bitcoin’in fiyatı.

Bitcoin madenciliği bu nedenle karmaşık bir görevdir.

Bununla birlikte, büyük bir madencilik havuzuna önemli ölçüde yatırım yapmak, bunun için en verimli yoldur. Mevcut koşullar, bireysel madenciliği küçük ölçekte yapıldığında basit bir zaman kaybı haline getiriyor.

Yine de, birçok yatırımcının önemli bir menfaati olduğu bir faaliyettir. Ancak gerçek şu ki, görev zamanla giderek zorlaşacak ve önemli bir hash gücü ve ucuz elektriğe sahip seçkin birkaç kişi büyüyecek..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector