Aave Protokolü kendi yerel belirteçleri ile $ LEND, merkezi olmayan finans (DeFi) alanında lider bir şirkettir. Şirket, kullanıcılarının para piyasaları oluşturmak için açık kaynaklı ve gözetim dışı protokolüne erişmesine izin vererek, kitlelere merkezi olmayan seçenekleri sunmak için Bileşik gibi büyüyen bir proje listesine katılıyor. Aave’nin ($ LEND) kim olduğuna, kullanımlarına ve Bileşik Finans gibi diğer projelerden nasıl farklı olduğuna bakıyoruz..

Aave nedir?

Fince “hayalet” kelimesinden sonra adlandırılan Londra merkezli Aave şirketi, bir önceki yıl 16,2 milyon ABD doları toplayan ETHLend jetonu için başarılı bir ilk madeni para teklifinin (ICO) ardından Eylül 2018’de kuruldu. ETHLend kapsamındaki yönetim ekibi Aave’ye taşındı ETHLend ile kurulmasının ardından Aave’nin bir yan kuruluşu haline geldi. Ocak 2020’de ETHLend, artık operasyonda değil ve web sitesi yalnızca mevcut kullanıcıların mevcut kredilerini kapatması için aktif kalacaktır.

Aave’nin amacı, PayPal, Skrill ve Coinbase gibi merkezi fintech endüstri devlerinin bıraktığı boşlukları doldurmaktır. Ana ürünleri, Ethereum blok zincirinde para piyasaları oluşturmak için açık kaynaklı ve gözetim dışı bir protokol olan Aave Protokolüdür..

Aave’nin arkasındaki ekip kim?

Aave, ekibinde zengin bir yetenek ve deneyime sahiptir. Stani Kulechov (CEO) ve Jordan Lazaro Gustave (COO), bilgi birikimlerini Aave’ye getirerek ETHLend’deki rollerini korudu ve taşıdı. Farklı 18 kişilik ekipleri, başlangıç ​​sahnesinde zengin bir deneyimi bir araya getiriyor.

Aave Protokolü nedir?

Aave’nin en büyük ve en ayrılmaz yönü, Ocak 2020’de başlatılan Aave Protokolü’dür. ETHLend’den geçişi, Şirket için önemli bir strateji değişikliğine işaret etti. Merkezi olmayan P2P kredilendirmeden havuz tabanlı bir stratejiye geçiş yapan Aave Protokolü, kullanıcıların Ethereum blok zincirinde kendi merkezi olmayan para piyasalarını oluşturmalarına olanak tanıyan açık kaynaklı bir gözetim dışı protokoldür..

Aave ProtokolüAave Protokolü

Mevduat sahipleri, kripto para birimlerini borç verme havuzlarına yatırarak likidite sağlar ve bu da faiz kazanmalarına olanak tanır. Bu arada, borçlular aşırı teminatlı veya yetersiz teminatlı bir şekilde bu borç verme havuzlarından yararlanarak krediler alabilirler. Kredilerin ayrı ayrı eşleştirilmesi gerekmez, yani bir borç verenden bir borçluya. Bunun yerine, havuzdaki mevduatlar ve ödünç alınan tutarlar / teminatlar, havuzun durumuna göre anında krediler vermek için kullanılır. Şu anda kullanıcıların girebileceği 2 para piyasası var, bunlar Aave ve Uniswap.

Aave pazarlarıAave pazarları

Flaş Krediler

Aave, onu diğerlerinden ayıran bir özelliğe sahiptir. Hızlı krediler müşterilere veya kredi çekmelerine izin verir teminatsız. Bu hızlı krediler, tek bir işlemde Aave’nin rezerv havuzlarından varlıkları ödünç almak için özelleştirilmiş bir akıllı sözleşmeye olanak tanır. İşlem bitmeden likiditenin havuza iade edilmesi şartıyla kredi yapılır. Ancak, o zamana kadar geri ödenmezse, işlem tersine çevrilir – bu, o noktaya kadar yürütülen eylemleri etkili bir şekilde geri alır ve rezerv havuzundaki fonların güvenliğini garanti eder..

Hızlı Kredi özelliği, geliştiricilerin arbitraj, yeniden finansman veya tasfiye amacıyla sermaye gerektiren araçlar yapmaları için tasarlanmıştır. Aave açıkladı Flash Krediler, risksiz kredilerin avantajıyla “biraz teknik bilgiye sahip geliştiriciler / kişiler için tasarlandı” diyor. Aave, flaş kredilerde% 0,09 ücret alıyor.

Oran Değiştirme


Oran değişimi, Mayıs ayında gelen Aave için bir başka benzersiz satış noktasıdır. Yükselt borçlanma / faiz oranları. Faiz değişimi, borçluların sabit ve değişken faiz oranları arasında geçiş yapmasına olanak tanır; bu, değişken merkezi olmayan bir piyasada yararlı bir şeydir. Yüksek faiz oranları için, kullanıcılar genellikle sabit oranı tercih edeceklerdir, ancak daha değişken olduğunda ve daha düşük olması beklendiğinde, borçlanma maliyetlerini düşürmek için dalgalı seçenek tercih edilebilir. Sabit oran değişebilir, ancak yalnızca mevduat kazanç oranı sabit borçlanma oranının üzerine çıktığında, sistem ödediğinden daha fazla ödeme yaparak kararsız hale gelebilir. Öyleyse, sabit oran yeni sabit orana yeniden dengelenir. Öte yandan, değişken oran sabit orandan% 20 daha düşük olduğunda, kredi farkı hesaba katmak için otomatik olarak azalacaktır..

Hangi Cryptocurrency Belirteçleri bağlanır?

Aave’de mevcut 19 jeton var. Bunlara DAI, USD Coin (USDC), TrueUSD (TUSD), USDT Coin (USDT), sUSD, Binance USD (BUSD), Ethereum (ETH), Basic Attention Token (BAT), Kyber Network (KNC), ChainLink (LINK) dahildir. ), Merkezi olmayan (MANA), Maker (MKR), Augur (REP), SNK, Enjin Coin (ENJ), REN, WBTC Coin (WBTC), Yearn.finance (YFI) ve Ox Coin (ZRX).

Lütfen unutmayın: Her varlığın farklı bir teminat gerekliliği vardır. Bunun nedeni fiyat oynaklığındaki farklılıklardır. Stablecoinler, fiyat istikrarları nedeniyle doğal olarak kredi-değer oranları verir. Aave’nin not verme sürecinin tam bir dökümü, Risk Çerçevesi.

Bu belirteçlerin yanı sıra, Aave’nin kullandığı ve Ödünç adı verilen yerel bir simge de vardır. Jetonun bir açıklaması ve analizi aşağıda bulunabilir.

LEND ($ LEND) Jetonu

Genellikle ETHLend olarak da anılan LEND kripto para belirteci, bu yılın Ocak ayında ETHLend tarafından operasyonların sona ermesinin ardından Aave’nin yerel belirteci haline geldi. Adını korumasına rağmen, Lend’in yeni Aave versiyonu öncekinden büyük ölçüde farklıdır..

LEND jeton ölçümleriLEND jeton ölçümleri

Borç Verme ile ilgili Binance Anahtar Metrikleri

ERC-20 standardına göre oluşturulmuş olan $ LEND jetonları ücret indirimleri için kullanılabilir. Jetonlar, kullanılan platform ücretlerinin yaklaşık% 80’i ile Aave Protokolünden toplanan ücretlerden yakıldı. Bu, Lend tokenlerinin zamanla daha değerli olacağını gösteriyor gibi görünüyor. LEND sahipleri, kötü niyetli borçlular tarafından likidite olayları durumunda birinci savunma hattı olarak hareket etme karşılığında protokol ücretlerini de talep edebilirler..

Ek olarak, $ LEND jetonları Aave İyileştirme Önerileri (AIP’ler) üzerinde oy kullanmak için kullanılabilir. Dahası, LEND sahipleri, şu anda teminat olarak kullanılıyor olsa bile, LEND’leri Aave platformunda yatırılmış olarak oy kullanabilirler. Şu anda, bu özellik Ethereum ana ağında başlatılmadan önce Ropsten test ağında önceden başlatılmıştır. Bu, Aave topluluğunun büyük gaz maliyetlerine maruz kalmadan teklifleri oylayabilmesi, modülü deneyebilmesinin ve resmi olarak başlatılmadan önce Aave ekibine geri bildirimde bulunabilmesinin sağlanmasıdır. Testnet’teki tüm oyların sonuçlarının uzun vadede geçerli sayılmadığını da belirtmek gerekir..

Aave'de OylamaAave’de Oylama

Aave’de nasıl ödünç verilir

Aave’ye faiz yatırmak ve kazanmak basit bir süreçtir. Başlamadan önce ziyaret etmelisin https://app.aave.com/ ve Metamask, Coinbase Cüzdan veya Fortmatic gibi bir web 3.0 cüzdanı kullanarak bağlanın.

Para yatırmak kolaydır, yatırım yapmak için istediğiniz varlığı seçin ve ardından Aave’nin varlığa erişmesine izin verin. İşlem gerçekleştirildikten ve faiz oranı onaylandıktan sonra, Aave uygulamasında oran değişikliklerini kontrol edebilirsiniz. Faiz kazandıran jetonlara, Bileşiğin C jetonlarına benzeyen aTokens adı verilir..

Faiz getiren jetonlar

Bileşik jetonları ile aToken arasında bazı farklılıklar vardır. Bunlardan en önemlisi, aToken’in temel varlık fiyatını tutması ve fiyat yükseldiğinde token fiyatını artırmak yerine sahip olunan token miktarını artırmasıdır..

Aave ve Bileşik ($ COMP)

Hem Bileşik Finans hem de Aave, en iyi iki DeFi kredi platformu olarak görünmektedir. Bununla birlikte, her ikisinin de onları ayıran benzersiz özellikleri vardır. Bileşik, kullanılabilir bir varlık olarak USDT’ye sahip, ancak Aave’nin daha geniş bir token yelpazesi var. Aave için, faiz değiştirme gibi yeni faiz oranları ve düzenlemeleri onlara hafif bir avantaj sağlıyor. Aave, ilk kez kullananlar için harika teşvik oranları sunuyor. Bununla birlikte, borç verme oranları ve Borçlanma ücretleri Aave ile ortalamada daha yüksektir. Her iki durumda da, Aave, Defi topluluğuna iyi bir katkı sağladı ve popüler olduğunu kanıtlamalı. Bileşik ($ COMP) hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz..

Aave 2.0’ın temel özellikleri

Aave 2.0 duyuruldu 14 Ağustos 2020 tarihinde. Aave Market şimdi 19 varlık sunuyor, ayrıca Uniswap Market farklı Uniswap çiftlerini teminat olarak sunuyor. Platform ayrıca 15.000’den fazla kullanıcıya ulaştı. Aave’nin 2. Aşamasında beklenebilecek temel yeni özelliklerden bazıları şunlardır.

Teminatla öde

Şu anda, kullanıcılar teminatlarının bir kısmı ile kredilerini geri ödemek istiyorlarsa, birkaç protokolde 4 ayrı işlem yapmaları gerekiyor: teminatı geri çekmek, ödünç alınan kripto para birimini satın almak, borcu geri ödemek ve yatırılan tüm teminatın kilidini açmak. Bu yeni işlevle, Aave kullanıcıları 1 işlemde doğrudan teminat ile ödeme yaparak pozisyonlarını kaldırabilir veya kapatabilir..

Borç belirtme ve yerel kredi delegasyonu

Kullanıcıların borç pozisyonları jeton olacaktır, yani kullanıcılar borçlarını temsil eden jetonlar alacaklardır. Bu, soğuk cüzdanlardan yerel pozisyon yönetimi ve kullanıcıya özel verim çiftçiliği stratejileri gibi diğer özelliklere ek olarak, Aave Protokolü içinde yerel kredi delegasyonunu mümkün kılar..

Sabit oranlı mevduat

Aave’deki mevduatlar, piyasa değişikliklerine bağlı olmayan öngörülebilir faiz oranları oluşturabilir..

İyileştirilmiş Kararlı Borç Alma Oranı

Bu, borçlanma faiz oranlarını belirli bir süreye kilitleyerek faiz oranlarının öngörülebilirliğini daha da sağlayacaktır..

Özel pazarlar

Aave, yönetişimin her tür tokenize edilmiş varlığı desteklemek için özel pazarları açması için özel pazarları açmasına izin verecek. Aave ekibi ayrıca RealT ile Ethereum’a ipotek getirecek bir işbirliği üzerinde çalışıyor..

Geliştirilmiş aTokens

aToken’lar, depozito yatırıldığında basılan ve ardından paraya çevrildiğinde yakılan Aave’nin faiz getiren jetonlarıdır. AToken, Aave ile yatırılan dayanak varlığın değerine 1: 1 oranında sabitlenmiştir. Aave 2.0’da artık gazsız onaylara izin veren EIP 2612’yi entegre eden aToken’in bir 2. sürümü olacak..

Gaz Optimizasyonları

Bu özellik şu anda yapım aşamasında ve Aave’deki etkileşimlerin çoğu için işlem maliyetlerinde önemli bir düşüşe neden olacak. Bazı etkileşimler için gaz maliyeti% 50 oranında azaltılabilir. Aave sürüm 2 ayrıca yerel GasToken Desteği uygulayacaktır.

Güvenlik

2. versiyonda, iç tasarım daha basit hale getirildi, mimari de iyileştirildi, böylece daha resmi doğrulama dostu. Aave, otomatik doğrulama teknolojilerinde lider bir şirket olan Consensys Diligence ve Certor gibi üst düzey denetçilerle de çalışmaktadır..

Yerel ticaret işlevleri

Aave v2, kullanıcıların borç pozisyonlarını bir varlıktan diğerine doğal olarak takas etme olanağını sunacak, yani DAI ödünç alabilirsiniz ve USDC borç almak daha ucuz hale gelirse, bir işlemde borç pozisyonunuzu USDC olarak değiştirebilirsiniz..

Kullanıcılar ayrıca, teminat olarak kullanılsa bile, yatırdıkları varlıklarını Aave tarafından desteklenen çeşitli kripto para birimleri üzerinden takas edebilirler..

Marj ticareti de sürüm 2’de tanıtıldı, böylece kullanıcılar üçüncü taraf hizmetlerini kullanmadan doğrudan uzun ve kısa kaldıraçlı pozisyonlar alabilir. Marj kredisi vermenin tersine, likidite sağlayıcıları fırsatları değerlendirmek için mevduatlarının ağırlığını artırabilirler..

Yönetim

Aave sürüm 2 ayrıca birkaç yeni yönetim özelliği sunar. Artık AAVE token sahipleri oy ağırlıklarını başka herhangi bir adrese devredebilir. Aave, bunun, oylarını kendilerine devretmek için meslektaşlarının çıkarlarını temsil edecek Protokol Politikacılarının ortaya çıkmasına yol açabileceğine inanıyor. Ancak bugün dünyanın dört bir yanında gördüğümüz temsili demokrasilerin çoğunun aksine, oy delegasyonu sıvı bir demokrasidir, yani bu, bir kullanıcının isterse tek bir işlemle delegasyonu anında kaldırabileceği anlamına gelir..

Aave ekibi, yönetişime katılmak için jetonları başka bir yere taşıma ihtiyacının acı noktalarını da kabul ediyor. Yani Aave artık kullanıcıların Aave Yönetişimine katılmak için soğuk cüzdanlarından mesajlar imzalayabilmesine olanak tanıyor. Bu da güvenlik riskini azaltacaktır.

Referanslar:

AsiaCryptoToday: https://www.asiacryptotoday.com/aave/

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) serisi: öğreticiler, kılavuzlar ve daha fazlası

Hem yeni başlayanlar hem de daha ileri düzey kullanıcılar için içerikle, DeFi alanında ticaret yapmak için ihtiyaç duyduğunuz TEMEL ARAÇLAR hakkında eğiticiler içeren YouTube DeFi serimize göz atın. MetaMask ve Uniswap. Reef.finance ($ REEF) ve Polkadot ($ DOT) gibi popüler DeFi konularına derin bir dalışın yanı sıra

Bu web sitesindeki DeFi serisi, YouTube’da araştırılmayan konuları da kapsar. DeFi’nin ne olduğu hakkında bir giriş için, Merkezi Olmayan Finansmana (DeFi) Genel Bakış: Kripto para birimindeki HOTTEST trendi için bir kılavuza bakın.

ESSENTIAL DEFI TOOLS için öğreticiler ve kılavuzlar:

 • MetaMask Kılavuzu: Bir hesap nasıl kurulur? ARTI ipuçları ve ileri düzey kullanıcılar için hileler
 • Uniswap incelemesi ve öğreticisi: Yeni başlayanlar kılavuzu ve gelişmiş ipuçları ve püf noktaları
 • Serum DEX kılavuzu ve incelemesi
 • SushiSwap ($ SUSHI) açıklaması
 • 1inch Exchange, Mooniswap ve Chi GasToken: Nihai inceleme ve rehber

Ayrıntılı bilgi için diğer belirli DeFi projeleri için DeFi belirteç kılavuzlarımıza bakın. İşte en POPÜLER rehberlerimizden bazıları:

 • AAVE (LEND $)
 • Geniş ($ AMPL) incelemesi: Bu DeFi protokolü için temel kılavuz
 • ChainLink ($ LINK) kılavuzu: DeFi alanındaki önemli bir bağlantı
 • Cream Finance ($ CREAM): Nedir?
 • Curve Finance ($ CRV) kılavuzu
 • DODOEx ($ DODO): Devrim Niteliğinde Zincir Üzerinde Likidite Sağlayıcısı
 • Doğrusal Finans (LINA $): Sentetik değişim platformlarının geleceği?
 • Polkadot ($ DOT): Çin’in DeFi sevgilisi hakkında bilmeniz gereken her şey
 • RAMP DeFi: Stake edilmiş varlıkların değerini nasıl ortaya çıkarır??
 • Reef Finance ($ REEF): Hepsi Bir Arada Defi Platformu
 • Solana ($ SOL) açıkladı
 • Grafik ($ GRT) – Merkezi olmayan uygulamaların bir sonraki seviyesi
 • Trustswap ($ SWAP) açıkladı – Yeni nesil DeFi işlemleri
 • DeFi Ekosistemini Birleştiren Finans
 • Wing Finance ($ WING) – Kredi Temelli DeFi Borç Verme Platformu

DeFi serimizin bir parçası olarak yakında daha fazla video ve makale gelecek, bu nedenle Youtube kanalı ve (şimdilik) ÜCRETSİZ haftalık haber bülteni böylece onlar çıkar çıkmaz bilgilendirilebilirsin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector