Eğri Finansmanı stabilcoin ticareti için merkezi olmayan bir borsadır (DEX). Diğer tüm Merkezi Olmayan Finans (DeFi) projelerinde olduğu gibi, Curve Finance’in de Curve DAO belirteci ($ CRV) olarak bilinen kendi belirteci vardır. Curve Finance DEX, Ocak 2020’den beri zaten çalışıyor ve çalışıyor ve verim çiftçileri bundan çoktan kazanç sağlıyor. Bununla birlikte, kripto para birimi alanında gerçekten dikkatleri üzerine çeken, 14 Ağustos 2020’de $ CRV belirtecinin ani listesiydi ve ille de iyi bir şekilde değil. Bu makalede, Curve Finance’in arka planına ve özelliklerine ve $ CRV belirtecinin tartışmalı lansmanına bir göz atacağız..

Curve Finance ve özellikle $ CRV rekolt tarımı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve SİZİN $ CRV olup olmadığını nasıl anlayacağınızı öğrenmek için en son videomuzu izleyin:

YouTube Afişi Eğri Finansmanı ($ CRV) Verim Tarımı

Arka fon

Curve Finance CEO’su Michael Egorov, aynı zamanda NuCypher ekibi beş yıldır Kurucu Ortak ve CTO olarak görev yaptı. Egorov, geçmişte farklı teknoloji şirketlerinde yürüttüğü yönetici pozisyonları sayesinde yazılım geliştirme konusundaki uzmanlığı sayesinde Curve’a hizmet etti..

Curve Finance’in arkasındaki ekip, Aralık 2019’da borsa üzerinde resmen çalışmaya başladı ve Ocak 2020’de kurdu. O zaman bile, Curve zaten birkaç arbitraj tüccarı tarafından kullanılıyordu, ancak kısa süre önce (ve şaşırtıcı bir şekilde) piyasaya sürüldükten sonra popülaritesi arttı yönetim jetonu bu Ağustos 2020.

İlginç bir şekilde, CRV belirtecinin piyasaya sürülmesinden sonra bile, Curve ekibinin bazı üyelerinin onun zaten dışarıda olduğunu bilmediği anlaşılıyor. O kadar ani bir durumdu ki, ekibin hiçbir seçeneği kalmadan onu benimsemek zorunda kaldı, ancak konuşlandırmanın ardından kodlarını gözden geçirdi..

Curve Finance nedir?

Curve, stabilcoinlerin verimli ticaretini desteklemek için oluşturulmuş merkezi olmayan bir borsa likidite havuzudur. Şu anda Curve, BTC çiftlerinin yanı sıra DAI, BUSD, sUSD, TUSD, USDC ve USDT’yi desteklemektedir..

Ve AMM’lerin (otomatik piyasa yapıcıları) yardımıyla Curve, işlem ücretlerini düşük tutarken düşük kayma işlemlerini mümkün kılar. Çoğu arbitraj tüccarı, yalnızca alım satımlardaki tasarruf nedeniyle Uniswap gibi diğer likidite havuzlarına kıyasla Curve’yi tercih eder..

Sadece birkaç ay var olan platform, ticaret hacmi açısından diğer borsaları çoktan geride bıraktı. Üst sıralarda Uniswap ile Curve, Aave, Compound Finance ve Balancer gibi projelerden daha güçlü performans gösterdi.

Eğriyi diğer DEX’lerden ayıran nedir??

Uniswap gibi DEX’lerle ilgili sorun, kullanıcıların token ticareti için maruz kaldıkları maliyettir. Diğer DEX’lere bakarsanız, doğrudan token ticaretini kolaylaştıramazlar. Örneğin, Uniswap’in durumunda, kullanıcının almak istediği stabilcoin ile işlem görmeden önce, stabilcoinlerin hala ETH için alınıp satılması gerekir (Uniswap V2 bu dezavantajı zaten ortadan kaldırmış olabilir). İşlemin iki işlem içerdiği göz önüne alındığında, işlem ücretleri de her kullanıcı için iki katına çıkarılır..

Eğri farklı işler. Platformun likidite havuzu, listelenen çiftler arasında doğrudan token alım satımına izin verir. Doğrudan takas işlevi ile kullanıcılar daha düşük işlem ücretleri ödeyerek daha fazla tasarruf ederler. Ve şu an itibariyle, ücretler işlem başına hala% 0,04 olarak belirlendi. Bu, kullanıcıların her işlem için çok fazla ücret ödemek zorunda kalmadan daha verimli işlemler gerçekleştirme fırsatına sahip oldukları anlamına gelir..

Her iki DEX için algoritmalar da farklıdır. Uniswap, mevcut likiditeyi en üst düzeye çıkarmaya odaklanır, ancak Curve’ün algoritması, kaymayı en aza indirmeye daha fazla önem verir. Bu nedenle, yüksek frekanslı ve büyük hacimli tüccarlar Curve kullanarak daha fazla tasarruf sağlar.


Curve, sipariş defteri sistemleriyle karşılaştırıldığında, işlemler gerçekleştirilmeden önce bile gerekli finansmanı sağlamak için zincir içi likidite havuzlarını en üst düzeye çıkaran bir AMM modeli kullanır..

Curve’de Likidite Sağlayarak Para Kazanmak

Zincir içi likidite havuzları, işlemleri kolaylaştırmak için borsalarda tutulan fonları ifade eder. Curve ile kullanıcılar, desteklenen herhangi bir jetonu havuzda serbestçe yatırabilir ve bir likidite sağlayıcısı olabilir. Curve’nin alım satım çiftleri için belirli havuzları finanse etmekten bahsettiğimizde kastettiğimiz şey budur.

Ve karşılığında, likidite sağlayıcıları, borsada gerçekleştirilen takaslardan ücret alırlar..

Curve’ün bir araya getirilebilirliği sayesinde, likidite havuzuna diğer birçok protokol tarafından da erişilebilir. Aslında, platform, yEarn’den likidite madenciliğinin başlamasından sonra artan ticaret hacmi yaşadı..

yCRV

Likidite madenciliğinde madenciler, işlemlerini yürütmesine yardımcı olmak için bir borsanın piyasa yapıcı botunu çalıştırmaya yardımcı olur. Bu eğilim, madencileri yEarn’in yCRV belirtecinde ek likidite sağlamaya ikna etti çünkü oldukça karlı görünüyordu..

YCRV jetonu, Curve’nin desteklenen işlem çiftlerinden oluşan ve likidite havuzunu temsil eden paketlenmiş bir jetondur. Ek olarak, Curve’nin likidite havuzu Bileşik gibi diğer protokoller tarafından kullanılabilir olduğundan, likidite sağlayıcıları da faiz ücretlerinden ek gelir elde eder.

Curve havuzunda likidite sağlamak karlı görünmekle birlikte bazı riskler de beraberinde getirir. Bunlar, Curve’nin likidite sağlayıcılarının karşılaşacağı belirsizliklerden bazılarıdır..

DeFi Ekosistem Güvenlik Açığı

Curve, diğer bazı DeFi platformlarıyla zaten entegre olduğundan, kullanıcıların bu diğer protokollerde devam eden sorunları izleyebilmesi gerekir. Diğer projelerdeki güvenlik sorunlarının ele alınması, likidite sağlayıcılarının varlıklarını Curve havuzlarına yatırmanın riskleri hakkında iyi bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır..

Verim Oynaklığı

Eğrinin getirileri çok dalgalanıyor. Yüksek getirili havuzlar, kullanıcıları zaman içinde likidite sağlamaya ikna etse de, zamanla sonuçta düşük veya orta getirili havuzlar haline gelir..

Bununla mücadele etmek için kullanıcılar, bir çeşitlendirme stratejisi olan tüm Eğri havuzuna likidite sağlamayı seçebilirler. Ve bu, tüm havuzların ortalama verimini verir. Ne yazık ki, aynı zamanda kayma ve gaz ücretlerinin yanı sıra akıllı sözleşme savunmasızlığına maruz kalmayı da artırıyor..

Gaz ve Ücret Sonrası Karların Hesaplanması

Curve protokolünde likidite sağlamanın önündeki bir engel, gaz ve kayma ücretleri düşüldükten sonra karınızı hesaplamaktır..

Platform, likiditeyi çeşitli havuzlara böler ve harici protokollerle bağlantılıdır. Sonuç olarak, gaz ücretleri nispeten yüksektir. Sağladığınız jetonlara bağlı olarak, önemli bir düşüşle de karşılaşabilirsiniz..

Bu, verim avcılığını – havuzları değiştirerek yüksek verim elde etmeyi – yapmayı oldukça zorlaştırıyor. Kayma ve gaz ücretleri ödendikten sonra kar elde etmek için likidite sağlayıcılarının havuzlara yeterince uzun süre jeton yatırması önerilir..

$ CRV Jetonu

$ CRV, Curve’ün yerel belirtecidir, platformda kripto para yatırıp yatırdığınızda oluşturulur. Likidite sağlayıcılara havuzlarının sağladığı getiri payları ile orantılı olarak ödüllendirilir. CRV henüz piyasaya sürüldüğünden, Curve’ün likidite havuzuna katkıda bulunanlar, CRV’nin orantılı bir miktarını alacaklardır..

Curve’un DAO’ya geçişiyle birlikte CRV jetonları, sahiplerinin yönetim mekanizmasına katılma haklarını da temsil eder, böylece teklifler sunabilir ve bunlara oy verebilirler. CRV ile yönetişim, “zaman ağırlıklı” bir oylama sistemini izleyecek. Bu basitçe, CRV’leri ne kadar uzun süre tutarsa, DAO’daki oylama gücünün o kadar yüksek olacağı anlamına gelir..

Verim çiftçilerinin de yaptığı şey, DeFi’nin popülaritesinden yararlanmak ve $ CRV gibi tokenler üzerinde spekülasyon yapmaktır. Yani yapacakları şey, $ CRV jetonunu yatırıp kazandıktan sonra, kar için piyasada $ CRV satacaklardı..

$ CRV jetonunun piyasaya sürülmesine ne oldu??

Piyasaya sürülmeden önce, $ CRV en çok beklenen ve tokenler hakkında konuşulanlardan biriydi ve ekip, bunun “Ağustos 2020’nin başlarında” başlayacağını söyledi. 14 Ağustos 2020’de $ CRV jetonu, Curve Finance ekibi de dahil olmak üzere kimsenin haberi olmadan anonim bir geliştirici tarafından aniden başlatıldı. Geliştirici bunu yapabildi çünkü $ CRV belirtecinin ve DAO’nun kodu GitHub’da mevcuttu, bu nedenle geliştiricinin tek yapması gereken, ikisini bir araya getirmek ve akıllı sözleşmeyi başlatmaktı..

Elbette jetonun ilk lansmanından sonra diğer kripto para birimi meraklıları haberler hakkında Twitter’da paylaşım yapmaya başladı. Bu, Curve ekibinin durumu açıklığa kavuşturması ve bunun bir aldatmaca olduğunu söylemesi gerektiği anlamına geliyordu. Curve ekibi ayrıca geliştirici tarafından dağıtılan sözleşmenin aynı koda sahip olduğunu ve önemli değişikliklerin veya arka kapıların eklenmediğini, yani sözleşmelerde kötü amaçlı hiçbir şey olmadığını doğrulamak için de çabaladı..

Böylece Curve, bunun kendi resmi tokenları ve DAO lansmanı olduğunu açıkladı ve söylemeye gerek yok, kripto para birimi topluluğunun bundan memnun olmadığını söyledi. Bu, geliştiricinin $ CRV’yi piyasaya sürmesi ile Curve’un resmi bir lansman olduğunu ilan etmesi arasındaki saatlerde, bazı kullanıcılar tarafından 80.000 CRV tokeninin çıkarılmış olması gerçeğiyle daha da kötüleşti. Bu, Curve ekibinin daha önce konuşlandırılan sözleşmeyle verilen ilk belirteç arasında 24 saat olacağını açıkladığını düşünerek, başkalarına haksızlık olduğunu söylemeye neden oldu..

Curve ekibi DAO’larını açıkladı ve $ CRV başlatıldı

Bu duyurunun ardından Binance, OKEx vb. Gibi diğer büyük borsalar da $ CRV’yi listelemeye başladı..

$ CRV oldukça değişken, fiyatlar 14 Ağustos 2020’de 54,01 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi ve 17 Ağustos 2020’de 4,17 $ ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Daha fazlası çıkarıldıktan sonra zamanla. Bu, gördüğümüz gibi fiyatların oldukça değişken olmasına neden oluyor, çünkü daha fazla token çıkarılacaksa, bu madenciler tokenlerini hızla piyasada satacaklar. Bu, özellikle çok fazla aldatmacanın olduğu ancak arzın çok az olduğu ilk lansman aşamasında geçerlidir..

Dolayısıyla, $ CRV üzerine spekülasyon yapanların gerçekten dikkatli olmaları gerekiyor çünkü bu çok riskli.

Ticaret Yapmak İçin Eğri Nasıl Kullanılır

Curve Finance’ı kullanmak için, adresindeki web portalına gidin. https://www.curve.fi ve MetaMask gibi bir web3 cüzdanına bağlanın.

Ticaret yapmak istediğiniz kripto para birimlerini seçin. Ardından, alttaki “Sat” ı tıklayın. Daha sonra web3 cüzdanınız tarafından işlemi onaylamanız istenecektir..

Onaylandıktan sonra, ticaretinizin başarılı olduğu anlamına gelir.

Sonuç

Curve, yüksek frekanslı ve büyük hacimli alım satımlar açısından Uniswap’e karşı karlı bir alternatif olabilirken, yine de herkesin potansiyel kazançları karşılık gelen risklerden nasıl etkili bir şekilde dengeleyeceğini düşünmesi gerekir..

Ve Curve projesi önümüzdeki aylarda ve yıllarda başarılı bir şekilde çalışmasını sürdürürse, rakiplerine kıyasla düşük kayma ticareti sunan DeFi alanında en iyi performans gösteren DEX’lerden biri haline gelebilir..

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) serisi: öğreticiler, kılavuzlar ve daha fazlası

Hem yeni başlayanlar hem de daha ileri düzey kullanıcılar için içerikle, DeFi alanında ticaret yapmak için ihtiyaç duyduğunuz TEMEL ARAÇLAR hakkında eğiticiler içeren YouTube DeFi serimize göz atın. MetaMask ve Uniswap. Reef.finance ($ REEF) ve Polkadot ($ DOT) gibi popüler DeFi konularına derin bir dalışın yanı sıra

Bu web sitesindeki DeFi serisi, YouTube’da araştırılmayan konuları da kapsar. DeFi’nin ne olduğu hakkında bir giriş için, Merkezi Olmayan Finansmana (DeFi) Genel Bakış: Kripto para birimindeki HOTTEST trendi için bir kılavuza bakın.

ESSENTIAL DEFI TOOLS için öğreticiler ve kılavuzlar:

 • MetaMask Kılavuzu: Bir hesap nasıl kurulur? ARTI ipuçları ve ileri düzey kullanıcılar için hileler
 • Uniswap incelemesi ve öğreticisi: Yeni başlayanlar kılavuzu ve gelişmiş ipuçları ve püf noktaları
 • Serum DEX kılavuzu ve incelemesi
 • SushiSwap ($ SUSHI) açıklaması
 • 1inch Exchange, Mooniswap ve Chi GasToken: Nihai inceleme ve rehber

Ayrıntılı bilgi için diğer belirli DeFi projeleri için DeFi belirteç kılavuzlarımıza bakın. İşte en POPÜLER rehberlerimizden bazıları:

 • AAVE (LEND $)
 • Geniş ($ AMPL) incelemesi: Bu DeFi protokolü için temel kılavuz
 • ChainLink ($ LINK) kılavuzu: DeFi alanındaki önemli bir bağlantı
 • Cream Finance ($ CREAM): Nedir?
 • Curve Finance ($ CRV) kılavuzu
 • DODOEx ($ DODO): Devrim Niteliğinde Zincir Üzerinde Likidite Sağlayıcısı
 • Doğrusal Finans (LINA $): Sentetik değişim platformlarının geleceği?
 • Polkadot ($ DOT): Çin’in DeFi sevgilisi hakkında bilmeniz gereken her şey
 • RAMP DeFi: Stake edilmiş varlıkların değerini nasıl ortaya çıkarır??
 • Reef Finance ($ REEF): Hepsi Bir Arada Defi Platformu
 • Solana ($ SOL) açıkladı
 • Grafik ($ GRT) – Merkezi olmayan uygulamaların bir sonraki seviyesi
 • Trustswap ($ SWAP) açıkladı – Yeni nesil DeFi işlemleri
 • DeFi Ekosistemini Birleştiren Finans
 • Wing Finance ($ WING) – Kredi Temelli DeFi Borç Verme Platformu

DeFi serimizin bir parçası olarak yakında daha fazla video ve makale gelecek, bu nedenle Youtube kanalı ve (şimdilik) ÜCRETSİZ haftalık haber bülteni böylece onlar çıkar çıkmaz bilgilendirilebilirsin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector