Orion Protokolü ($ ORN), büyük borsaları tek bir basit platforma bağlayan benzersiz bir likidite toplayıcı sunar. Orion, tüccarların popüler borsalardan karlı işlemler gerçekleştirmekte zorlandığını görüyor. Ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok borsa olsa da, bu borsalardaki likidite bir sorun olmaya devam ediyor ve herkesin en iyi getiriyi sunan borsayı araştırmaya vakti yok. Bu nedenle Orion, borsalarla rekabet ederek değil, sipariş defterlerini basit bir terminalde toplayarak kendisini ayırmak istiyor..

Arka fon

Orion Protokolünün CEO’su ve Kurucu Ortağı Alexey Koloskov, kripto para birimi borsası piyasasını tekeline alan büyük borsaların sorunlarını çözmek için 2020 yılında projeyi başlattı. Ona göre, hem merkezi hem de ademi merkeziyetçi borsalar, meselelerde adil paylara sahipler. Merkezi olmayan borsalar hala nispeten az gelişmişken, merkezi borsalar saldırılara karşı savunmasızdır..

Dolayısıyla, Orion Protokolü’nün CSO’su Yanush Ali’ye göre, projeleri, hem işletmelerin hem de tüketicilerin taleplerini karşılayan gerçekten merkezi olmayan bir platform olduğu için bugün kripto para birimi endüstrisinin ihtiyaç duyduğu şeydir..

Orion Protokolü nedir?

Orion Protokolü, temel olarak farklı büyük likidite sağlayıcılarından, yani borsalardan likiditeyi toplamak için oluşturulan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir finans projesidir. Orion, öncelikli olarak, kullanıcıların fonlarından en iyi getiriyi elde etmelerine yardımcı olurken, birden fazla borsaya (hem merkezi hem de merkezi olmayan) girmeyle ilgili riskleri azaltır..

Orion, kripto para piyasasında birden fazla borsada sunulan likiditeyi tek bir evrensel API’de toplayarak çalışır. Bu API, kullanıcıların istedikleri zaman alım satım görüşmeleri yapmalarını kolaylaştırmak için borsalardan alınan birden fazla sipariş kitabını birleştirir..

Örneğin, kullanıcı bir sipariş verdiğinde ve tek bir API çağrısı yapıldığında, Orion bu eylemi aynı anda birden fazla borsaya böler ve yönlendirir. Bu, daha düşük alış ve satış spreadlerini ve sonunda kullanıcılar için en iyi döviz fiyatlarını bulmalarına yol açar..

Orion ile tüccarlar, farklı borsalardan, veri formatlarından, modlardan ve sipariş türlerinden API’lerle kendilerini çok fazla rahatsız etmek zorunda kalmazlar. Sadece işlemlerini gerçekleştirmeye veya varlıklarını yönetmeye odaklanabilirler..

Ek olarak, Orion, merkezi borsalardan başka bir riski ele almaya çalışıyor – korsanlık. Genellikle çevrimiçi kripto para birimi borsaları tarafından sağlanan sıcak cüzdanlar, hacklenmeye açıktır. Son raporlar, merkezi borsaların (ve hatta merkezi olmayanların) ne kadar savunmasız olduğunu ortaya koydu. Ve kullanıcıların kripto para birimlerini ticaret için oraya yatırmaktan başka seçeneği yok, bu da kaçınılmaz olarak onları riske atıyor. Orion’un gözetim dışı çözümleri, kullanıcıların kendi varlıklarını istedikleri zaman ve istedikleri şekilde, yalnızca bunu yapmak için özel anahtarlarından vazgeçmeden platformda özgürce yönetmelerine izin vererek bunu çözmeye çalışır..

Orion’un çoklu para cüzdanı ile birlikte, portföyünüzün genel performansını tek bir API’de kolayca bulunabilecekleri için takip etmek daha kolaydır. Birden fazla borsada işlem yapmak için birden fazla cüzdanı kullanma ve sürdürme zorluğu ortadan kalkar.

Orion açık kaynaklı olduğundan, üçüncü taraf geliştiriciler protokole katılabilir ve bunun üzerine kendi merkezi olmayan uygulamalarını oluşturabilir..

Orion Ürünleri

Orion tek durak noktası olmayı hedefliyor, bu nedenle doğal olarak tüccarlar için eksiksiz bir ürün paketi ve ekosisteme sahipler. Sırayla onlara bir göz atalım.

Orion Ticaret Terminali


Alım satım terminali, yatırımcıların ve yatırımcıların kendi evrensel API’sinde uygun şekilde alım satım yapmalarına olanak tanıyan Orion platformudur. Kullanıcılar, yalnızca tek bir aramayla, en iyi spot fiyatları aramak için farklı borsa platformlarında otomatik olarak yürütülecek ticari emirler verebilirler..

Kullanıcılar, gelişmekte olan blok zinciri girişimlerine yatırım yapmak istiyorsa veya yeni token satın almakla ilgileniyorsa, bu tür işlemleri Orion’un ticaret terminali ile de gerçekleştirebilirler..

Portföy yönetimi uygulaması

Orion, portföyünüzü izlemek için birden fazla borsadaki farklı hesapları tek tek kontrol etmek yerine, tüm ilgili bilgileri kullanıcı için tek bir araçta bir araya getirerek süreci basitleştirir..

Orion’un portföy yönetimi uygulaması, kullanıcıların borsalardaki etkinliklerini izlemelerine ve kaydetmelerine, arbitraj fırsatları için alarmlar ayarlamalarına ve diğerlerinin yanı sıra varlık yönetimi süreçlerini otomatikleştirmelerine olanak tanır..

Uygulama, saklama dışı portföy yönetimi özelliği sunduğundan, tüm bu işlemler kullanıcının fonları üzerinde velayetten vazgeçmesini gerektirmez. Özel anahtarlarınızı üçüncü bir şahsa vermek artık gerekli değil.

Uygulama mağazası

Orion, kullanıcıların Orion tabanlı yazılımı satın almak için erişebilecekleri merkezi olmayan uygulamalar pazarına sahiptir. Bu yazılımların çoğu, protokolün üzerine inşa edilmiş üçüncü taraf geliştirmeleri olabilir. Kullanıcıların erişebileceği bazı uygulamalar şunlardır:

 • Arbitraj uygulamaları;
 • Algoritmik ticaret botu; ve,
 • Ödeme entegrasyon sistemleri.

Kurumsal ticaret

Birlikte çalışabilirlik bazı toplayıcılar için bir endişe kaynağı olsa da, Orion bunu ele almak için yapılmış bir sistem geliştirdi. Orion, firmaların ve tüccarların Orion API’sine erişim sağlamak için kendi yazılımlarına yerleştirebilecekleri kendi uzantısına sahiptir..

Borsalar için likidite artırma eklentisi

Orion, merkezi ve merkezi olmayan borsaların Orion’un toplu likiditesine katkıda bulunmak için kendi platformlarına yerleştirebilecekleri kendi eklentisine sahiptir. Bu aynı zamanda piyasa yapıcıları makul bir ücret karşılığında borsalara getirmeye yardımcı olur.

Orion ortak likidite havuzu – komisyoncular, borsalarda fon tutan ve aynı zamanda kullanıcılar adına emirleri yerine getiren likidite sağlayıcılarıdır. Likidite havuzuna katılmak için minimum miktarda ORN token yatırırlar. Ne kadar çok ORN’ye sahiplerse, siparişleri yerine getirmekten o kadar fazla ücret alırlar.

DEX başlatıcısı

Bu, kullanıcıların Orion’un likiditesine erişim ile kendi merkezi olmayan borsalarını başlatabilecekleri platformdur. Yeni borsalar açmak için sadece basit bir yöntem değil, aynı zamanda anında likidite sağlar.

Orion Jetonu (ORN $)

Orion Protokolü’nün yerel fayda belirteci, $ ORN, bir ERC-20 belirtecidir. Token arzı 100.000.000 ORN ile sınırlıdır ve dolaşımdaki arz yaklaşık 3,8 milyon jetondur. Orion, ORN’nin sürdürülebilirliğini sağlamaya kararlı olduğunu iddia ediyor ve bunu birkaç yolla gerçekleştirmeyi hedefliyor:

 • belirteç için kullanımların sağlanması;
 • enflasyonist olmayan stake etme;
 • azalan arz;
 • sahipler için faydalar; ve
 • iade fırsatları.

ORN için kullanır

ORN, çeşitli ürünlerinde kullanılabilir. Örneğin:

 • Orion terminali: Kullanıcılar, ORN kullanarak ödeme yaparken ücret indirimleri alırlar ve ORN tokenlerini stake ederek terminal işlem ücretleri ve faiz kazanabilirler..
 • Merkezi olmayan aracılık: brokerlerin alım satımları yürütmek üzere seçilmeleri için ORN yatırmaları gerekir. Aracı olmayanlar, seçtikleri komisyoncuya oy vermek için ORN’ye hisseye sahip olabilir..
 • Orion Enterprise: Üretilen tüm lisans ücretleri, piyasadan ORN satın almak için kullanılacak ve toplam arzdan çıkarılacaktır..

Enflasyonist olmayan stake etme

Şu anda Orion’un çoklu borsa ön stake etme girişimi var ve onlara göre% 39 APR veriyor. Görünüşe göre o kadar kazançlı ki, dolaşımdaki ORN ahs’ın% 50’si zaten stake edilmiş durumda..

2020’nin 4. çeyreğinde Mainnet’in piyasaya sürülmesinin ardından Orion, Temsilci Komisyoncu Kanıtı (DPoB) staking modelini kullanacak. Bu modelin 2 bileşeni vardır: Broker Stakers ve Broker Olmayan Stakers. Brokerler, Orion’un likidite toplayıcısından oraya yönlendirilen işlemleri otomatik olarak gerçekleştiren Orion Broker Yazılımını çalıştırır. Broker tarafından ne kadar çok ORN yatırılırsa, işlem yapma olasılığı o kadar yüksek olur. Komisyoncular, alım satımları yürütmek için seçtikleri Broker için “oy” vermek üzere ORN’ye hisseye sahip olan Aracı Olmayan Stakers aracılığıyla seçilme şanslarını da artırabilirler. Hem Broker Staker’ları hem de Broker Olmayan Staker’lar ödül alır. Broker Stakers, gerçekleştirdikleri her ticaretten bir miktar ücret alırken, Broker Olmayan Stakerlar, Brokerlar tarafından oyları karşılığında teklif edilen değişken bir ödül payı alırlar..

ORN’yi stake etmek için DPoB modeli enflasyonist değildir, çünkü diğer borsalar tarafından kullanılan mevcut mekanizmalar altında, madenci / staker faydaları tipik olarak temel varlığa zamanla zarar veren yeni tokenler olarak basılmaktadır. Orion bu mevcut mekanizmadan ayrılıyor çünkü Orion ödül vermek amacıyla token basmıyor, bunun yerine DPoB stakerları Orion’un 13 gelir akışı aracılığıyla üretilen ödülleri alıyor. Bu da ORN belirtecinin gerekliliğini ve değerini korur.

Orion'un 13 gelir akışıOrion’un 13 gelir akışı

Azalan arz

Orion, aşağıdaki yollarla ORN’yi sirkülasyondan aktif olarak çıkarır (böylece zamanla değerini arttırır):

 • Stake Etme: DPoB modeli altında, hem Broker hem de Broker Olmayan stakerlar ORN’lerini dolaşımdaki arzdan çıkarır. Üretilen ödüller, dolaşımdaki arzı daha da azaltan hisselerine eklenir..
 • Lisans ücretleri: Orion’un DeFi çözümlerinden elde edilen lisans ücretlerinin% 100’ü piyasadan ORN satın almak için kullanılacak ve tedavülden kaldırılacaktır..
 • Geri ödemeler: Dinamik Para Teklifi (DYCO) aracılığıyla iade edilen ORN jetonları imha edilecek.

ORN sahipleri için faydalar

Yukarıda görüldüğü gibi, Orion Terminal kullanıcıları ORN kullanarak ödeme yaparken ücret indirimi alırlar ve stake’ler ek teşvikler alırlar..

Geri ödeme fırsatları

Orion, bir DYCO uygulayan ilk projedir. Jeton satışı sırasında toplanan fonların% 80’i, isterlerse sahiplerinin jetonlarını geri almak için ayrıldı. İade edilen tüm jetonlar yakılacaktır.

ORN’yi nerede takas edebilirim?

ORN, KuCoin, BitMax veya Uniswap (v2) gibi çeşitli borsalarda Ethereum (ETH) veya USDT ile satın alınabilir, ancak Coingecko’ya göre en aktif olarak Bilaxy borsasında işlem görür. Orion ayrıca çoklu değişim ön stake etme programı aracılığıyla ORN token’larının Yaklaşık% 39 APR’lik stake etme ödülleri için Bitmax, KuCoin ve Biki’de hisseli.

Orion yol haritası: Ne bekleyebiliriz?

Orion’un token satışı 14 Temmuz 2020’de sona ermişti ve yukarıda belirtildiği gibi ORN halihazırda birkaç borsada listelenmiştir. 2020’nin 4. çeyreğinde halka açık ana ağın, merkezi olmayan komisyonculuğun ve Orion fiyat oracle’ının piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz. En önemlisi, halka açık ana ağ lansmanında DPoB staking modeli yer alacak.

Orion’un yol haritasına bir göz atın:

Orion yol haritasıOrion yol haritası

Sonuç

Tüccarlar ve yatırımcılar için zorluk, yaptıkları işlemlerin hala karlı olduğundan nasıl emin olabilecekleridir. Bunun nedeni, günlük piyasa fiyatlarının kripto balinaları ve diğer büyük yatırımcılar tarafından genel likiditeyi etkilediği için manipüle edilebilmesidir..

Orion’un toplam likiditesi bu sorunu çözme sözü verdi ve şu ana kadar iyi bir başlangıç ​​yaptı. Orion ile hiçbir kuruluş veya yatırımcı, toplam likiditesini etkileyemez. Kullanıcılar, çok daha karlı işlemler gerçekleştirmek istiyorlarsa veya portföylerinin farklı borsalarda nasıl performans gösterdiğine dair daha iyi bir görüşe sahip olmak istiyorlarsa bu platformu düşünebilirler..

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) serisi: öğreticiler, kılavuzlar ve daha fazlası

Hem yeni başlayanlar hem de daha ileri düzey kullanıcılar için içerikle, DeFi alanında ticaret yapmak için ihtiyaç duyduğunuz TEMEL ARAÇLAR hakkında eğiticiler içeren YouTube DeFi serimize göz atın. MetaMask ve Uniswap. Reef.finance ($ REEF) ve Polkadot ($ DOT) gibi popüler DeFi konularına derin bir dalışın yanı sıra

Bu web sitesindeki DeFi serisi, YouTube’da araştırılmayan konuları da kapsar. DeFi’nin ne olduğu hakkında bir giriş için, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Genel Bakış: Kripto para birimindeki HOTTEST trendi için bir kılavuza bakın

ESSENTIAL DEFI TOOLS için öğreticiler ve kılavuzlar:

 • MetaMask Kılavuzu: Bir hesap nasıl kurulur? ARTI ipuçları ve ileri düzey kullanıcılar için hileler
 • Uniswap incelemesi ve öğreticisi: Yeni başlayanlar kılavuzu ve gelişmiş ipuçları ve püf noktaları
 • Serum DEX kılavuzu ve incelemesi
 • SushiSwap ($ SUSHI) açıklaması
 • 1inch Exchange, Mooniswap ve Chi GasToken: Nihai inceleme ve rehber

Ayrıntılı bilgi için diğer belirli DeFi projeleri için DeFi belirteç kılavuzlarımıza bakın. İşte en POPÜLER rehberlerimizden bazıları:

 • AAVE (LEND $)
 • Geniş ($ AMPL) incelemesi: Bu DeFi protokolü için temel kılavuz
 • ChainLink ($ LINK) kılavuzu: DeFi alanındaki önemli bir bağlantı
 • Cream Finance ($ CREAM): Nedir?
 • Curve Finance ($ CRV) kılavuzu
 • DODOEx ($ DODO): Devrim Niteliğinde Zincir Üzerinde Likidite Sağlayıcısı
 • Doğrusal Finans (LINA $): Sentetik değişim platformlarının geleceği?
 • Polkadot ($ DOT): Çin’in DeFi sevgilisi hakkında bilmeniz gereken her şey
 • RAMP DeFi: Stake edilmiş varlıkların değerini nasıl ortaya çıkarır??
 • Reef Finance ($ REEF): Hepsi Bir Arada Defi Platformu
 • Solana ($ SOL) açıkladı
 • Grafik ($ GRT) – Merkezi olmayan uygulamaların sonraki düzeyi
 • Trustswap ($ SWAP) açıkladı – Yeni nesil DeFi işlemleri
 • DeFi Ekosistemini Birleştiren Finans
 • Wing Finance ($ WING) – Kredi Temelli DeFi Borç Verme Platformu

DeFi serimizin bir parçası olarak yakında daha fazla video ve makale gelecek, bu nedenle Youtube kanalı ve (şimdilik) ÜCRETSİZ haftalık haber bülteni böylece onlar çıkar çıkmaz bilgilendirilebilirsin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector