Özel anahtarlar sayılardan ve harflerden oluşur, kullanıcıları benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılırlar ve bu da güvenli işlemler gerçekleştirmelerine olanak tanır..

Bir kripto para birimi özel anahtarı, benzersiz bir şekilde tanımlar, kimlik doğrulaması yapar ve hesabınıza erişmenizi sağlayarak cüzdanınızdaki kripto para birimlerini harcamanızı veya göndermenizi sağlar. Bu, özel anahtarınızı kaybederseniz varlıklarınızı kaybedeceğiniz anlamına gelir. Neyse ki, daha sonra görüleceği gibi özel anahtarlarınızı saklamaya yardımcı olacak yöntemler var..

Özel Anahtar ve Genel Anahtar – Aralarındaki fark nedir?

Özel anahtarlar DEĞİL genel anahtarlar. Genel bir anahtar veya adres, diğer kullanıcıların bir işlem sırasında sizi ve hesabınızı tanımlamasına olanak tanır.

Benzetme yoluyla, açık anahtar, başkalarının bilebileceği ve sizinle işlem yapmasını istediği bir banka hesap numarası gibidir. Öte yandan, özel anahtar, ATM’den banka hesabınıza erişmek için ihtiyaç duyduğunuz PIN kodunuzdur. Hesabınızdan para çekebileceğini bilen biri için bu gizli PIN kodunu yalnızca siz bilmelisiniz.

Bu teknolojinin nasıl ortaya çıktığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için, açık anahtarlı kriptografinin öncülerinden biri olan Whitfield Diffie ile röportajıma bakın..

YouTube Afişi Kriptografinin babası: Whitfield Diffie

Özel anahtarlar nasıl oluşturulur?? 

Platform ilk olarak rastgele matematik dizileri kullanarak özel bir anahtar oluşturur. Oradan genel anahtar oluşturulur.

Özel bir anahtar kullanarak kripto para biriminize nasıl erişirsiniz?? 

Bir kripto para birimi hesabınız ve özel bir anahtarınız olduğunda kripto para biriminize erişmenin 2 yolu vardır:

  1. İnternet tarayıcınızı kullanarak güvenilir bir Dijital Defter Teknolojisi (DLT) web sitesini ziyaret edin ve özel anahtarınızı kullanarak hesabınızda oturum açın. Site, hesabın özel anahtarla eşleştiğini onaylayacak ve işlemleri çevrimiçi olarak görüntülemenize ve gerçekleştirmenize izin verecektir. Ancak, her işlem yapmak istediğinizde özel anahtarınızın tüm alfasayısal karakterlerini girmeniz gerektiğinden, bir tarayıcı aracılığıyla doğrudan oturum açmanın bu yöntemi sakıncalıdır; veya
  2. Bir kripto para cüzdanı kullanın. Bu cüzdan ile, tüm özel anahtarlarınız saklanacak ve daha basit bir ana kimlik doğrulama ifadesiyle erişilecektir. Bir işlem yaptığınızda cüzdan özel anahtarı sağlayacaktır. Özel ve genel anahtarlarınızı saklayan birkaç çeşit cüzdan vardır, örn.. 

• Masaüstü cüzdanı, ör.. Exodus cüzdan

• Mobil cüzdanlar, ör. Enjin cüzdan

• Donanım cüzdanı, ör. Ledger Nano X, Trezor Model T

• Yazılım cüzdanı, ör.. Electrum cüzdan


Cryptocurrency donanım cüzdanlarıCryptocurrency donanım cüzdanları

Cüzdanlardan bahsetmişken, insanların “sıcak cüzdanlar” ve “soğuk cüzdanlar” dan bahsettiğini de duyacaksınız. İlk başta kafa karıştırıcı gelebilir, ancak basitçe internete bağlı olup olmadıklarını ifade eder. Sıcak cüzdanlar internete bağlıyken soğuk cüzdanlar.

Sıcak ve soğuk cüzdanlar ve artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

Tohum cümlesi / kurtarma cümlesi nedir? Özel anahtarınızla ne ilgisi var?

Cüzdan kurulumu öğretici videolarımızda, bir dizi kelimeyi yazmanız ve güvenli bir şekilde saklamanız gereken bir adım olacak. Bu, tohum cümleniz olarak bilinir. Tohum cümle genellikle, özel anahtarınızı daha kolay anlaşılır bir formatta şifrelemek için kullanılan 12 veya daha fazla İngilizce kelimedir (yani bir harf ve sayı dizisi yerine). Bu nedenle, tohum cümlenize erişimi olan herkes özel anahtarınıza erişebilir.

Tohum ifademi nasıl güvende tutabilirim?

Tohum cümleniz (veya kurtarma cümleniz) esasen özel anahtarınız, ancak anlaşılması daha kolay bir biçimde şifrelenmiştir. Bu nedenle, onu bilgisayar korsanlarından ve hırsızlardan korumak çok önemlidir. İşte onları güvende tutmak için düşünebileceğiniz bazı ipuçları ve püf noktaları.

Tohum cümlenizi kaydetme:

  • Kalıcı mürekkepli kalemler ve zamanla mürekkebin solmasına neden olmayacak kağıtlar kullanarak özel anahtarlarınızı yazın (örneğin, fişlerin genellikle basılı olduğu kağıtlar).
  • Suyun zarar görmesini önlemek için tohum cümlenizin kaydedildiği kağıdı laminatlamak.
  • Tohum cümlenizi yazmak için cüzdan üreticileri tarafından size sağlanan kartlardan kaçının, yani Ledger tohum cümlenizi kaydetmek için say Ledger tarafından sağlanan kurtarma kartlarını kullanmayın. Bu, hırsızlar için bulmacayı bir araya getirmeyi denemek ve çok daha zor hale getirmek içindir..
  • Bununla ilgili tartışmalar olabilir, ancak bazıları kaybolması ihtimaline karşı başlangıç ​​ifadesinin 1’den fazla kopyasına sahip olmayı önerdi..
  • Kağıt kalem kullanmaktan endişe duyanlar için. Gibi bazı şirketler Cryptosteel Kurtarma tohumunuzu kaydetmeniz için metal döşemeli cihazlar satan.
  • Hatta bazıları tüm ifadeyi kendileri ezberleme veya güvendikleri arkadaşlarının ve ailelerinin her biri birkaç kelimeyi ezberlemesi fikrini ortaya attı..

Başlangıç ​​ifadenizi onaylama: En iyi uygulama olarak, başlangıç ​​ifadenizi kopyaladıktan sonra aşağıdaki adımlarla ifadeyi onaylamanız gerekir. Öncelikle oluşturulan açık anahtara az miktarda kripto para birimi göndermek, ardından hesabı cihazınızdan silmek için. Sonunda hesabınızı tekrar cihazınıza aktarmak için. Cihazınızda aynı miktarda kripto para birimi görürseniz, tohum ifadesi hesabınıza doğru şekilde karşılık gelir..

Tohum cümlenizi saklama: Tohum cümlenizin birkaç kopyasına sahipseniz, onu elementlerden ideal olarak güvenli olan ve bulunması açık olmayan birkaç ayrı yerde saklayabilirsiniz. Başka bir en iyi uygulama da tohum ifadenizi donanım cüzdanınızdan ayrı bir yerde tutmaktır..

Tohum / kurtarma ifadeniz, özel anahtarlarınıza erişmenizi sağlarTohum / kurtarma ifadeniz, özel anahtarlarınıza erişmenizi sağlar

Özel anahtarınızı kaybederseniz ne olur? 

Özel anahtarınızı kaybederseniz, hesabınızdaki herhangi bir paraya erişemezsiniz. Özel anahtarı oluşturmak için kullanılan güvenli doğası ve rastgele matematiksel diziler nedeniyle, hiç kimse özel anahtarınızı ve dolayısıyla kripto para birimlerini kurtaramaz..

Bu nedenle, özel anahtarınızı çok güvenli bir şekilde saklamanız tavsiye edilir..  

Bir kripto para birimi donanım cüzdanı kullanmak, özel anahtarınızın kaybolmasını önleyebilir.

Cüzdanı kurarken ve hesaplarla senkronize ederken, kullanıcılar 18 ila 24 kelimelik bir kurtarma ifadesi ayarlamalıdır. Bu kurtarma ifadesi daha sonra cihazınızı ve dolayısıyla özel anahtarınızı geri yüklemek için kullanılır.  

Kripto para birimi özel anahtarları ve siber güvenlik 

Özel anahtarınıza erişimi olan herkes paranıza erişebilir. Bu, kurtarma ifadesi için de aynıdır.

Bu nedenle, özel anahtarınızı kimseye açıklamamaya dikkat edin. Ayrıca, kurtarma ifadenizi çevrimiçi olarak kaydederek veya fotoğraflarını çekerek hırsızlara yanlışlıkla paranıza erişim izni vermemeye dikkat etmelisiniz..

Hırsızlığı önlemek için, bazı kişilerin kullandığı bir seçenek, özel anahtarı bir kağıt cüzdana çevrimdışı olarak kaydetmektir.. 

Özel anahtarın kağıt cüzdana kaydedilmesiBazı insanlar özel anahtarlarını bir kağıda yazdırır ve güvende tutar. Bu, “kağıt cüzdan” olarak bilinir

Sonuç

Bir kripto para birimi özel anahtarı, kripto para birimi hesabınızı diğerlerinden ayıran benzersiz bir tanımlayıcıdır. Ticari ortaklarınızın sizinle işlem yapmak için kullanacağı genel anahtarı oluşturur ve onlarla oturum açmanıza ve işlem yapmanıza olanak tanır.

Bu nedenle, çekirdek ifadenizin / kurtarma ifadenizin ve böylece özel anahtarlarınızın güvende kalmasını sağlamalısınız..

30 Mart 2020 güncellendi: 2 yeni bölüm eklendi “Bir çekirdek ifade / kurtarma ifadesi nedir? Özel anahtarınızla ne alakası var? ” ve “Başlangıç ​​ifademi nasıl güvende tutabilirim?”

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector