Nadir (RARI $) kullanıcıların dijital koleksiyonlarını blockchain teknolojisi ile güvenli hale getirip satmalarına olanak tanıyan bir platformdur..

Bir sanatçı olarak kendi çalışmanızı pazarlamanın, yüksek değerli koleksiyon ürünleri satmanın veya hatta işinizi dünyanın geri kalanına gösterme fırsatını bulmanın geleneksel yolları zor bir çaba olabilir. Bu hedeflerin maruz kalabileceği operasyonel ve finansal maliyetlerin yanı sıra, bir sanatçı veya koleksiyon sahibi tarafından her zaman fikri mülkiyet riskleri vardır. Rarible, bu endişeler ve daha fazlası için yenilikçi bir çözüm sunar.

Blockchain aracılığıyla Rarible, sanatçıların ve sahiplerin daha geniş bir kitleye ulaşmasına ve ilgili yatırımcıları bulmasına olanak tanıyan bir platform yarattı. Tüm bu hedefler, bir sanatçının belirli bir sanat eserine sahip olma riskini veya bir koleksiyonun sahibinin bir koleksiyon parçası üzerindeki hak talebini riske atmadan platform aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Ama bunu nasıl yapıyorlar ve her şey nasıl başladı?

Özet

  • Rarible, kullanıcıların fungible olmayan tokenler (NFT’ler) oluşturmasına, satmasına ve satın almasına olanak tanıyan bir platformdur..
  • RARI, Rarible’ın yerel yardımcı program belirtecidir. Kullanıcılar bu jetonları, platformdaki sanat eserleri satın alma / satma veya “Marketplace likidite madenciliği” olarak bilinen koleksiyon malzemeleri gibi çeşitli etkinliklerden kazanabilirler..
  • RARI belirteci, sahiplerine Rarible’daki sistem güncellemelerine karar verme ve platformda hangi içeriğin pazarlandığını seçme hakkı verir..

Arka fon

Rarible, 2020’nin başlarında Alex Salnikov ve Alexei Falin tarafından kuruldu. Vizyonları, sanatçılara ve koleksiyon sahiplerine yardımcı olmaya odaklanarak başarılı bir blockchain uygulaması oluşturabilmektir..

Rarible’ın arkasındaki ekip, sanatçıların içerikleri için potansiyel alıcılar bulabilecekleri, blockchain tabanlı bir çevrimiçi pazar yeri buldu..

Salnikov’a göre, platform için karar verme anlamında topluluk katılımı, ilerlemede çok yardımcı olabilir. Platformun kullanımı için ücret almak, Salnikov’un tartışılabileceğine inandığı bir topluluk endişesinin bir örneğidir, dolayısıyla platform için bir yönetişim jetonu uygulama kararları.

Bu özellikler, Rarible’a, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının 2020 ortalarında görmeye başladığı ilginin bir payını verdi..

Nadir nedir?

Rarible, NFT’ler için bir pazar yeri oluşturmaya odaklanan, Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir uygulamadır (dapp). Ayrıca, kullanıcıların kendi NFT’lerini yapmaları için bir özellik sağlar, bu da koleksiyon eşyalarını tokenize etmek anlamına gelir..

Rarible PazaryeriRarible Marketplace (Resim kredisi: Rarible web sitesi)

Pek çok kişinin de dikkatini çeken platformun dikkate değer bir özelliği, yönetim kurulumu. Yerel yardımcı program belirteci aracılığıyla, kullanıcılar bir oylama mekanizması aracılığıyla protokol yönetişim kararlarına katılabilir. Merkezi olmayan bir özerk organizasyon (DAO) uygulayan Rarible tarafından atıfta bulunulan şey budur..

Kripto alanındaki çoğu NFT pazarında böyle bir özellik mevcut değildir.

NFT nedir?

NFT’ler, herkesin sahip olunan gerçek dünya varlığının dijital karşılığını yaratmasına izin veren birçok blok zinciri yeniliğinin bir parçasıdır. Temelde, bu gerçek dünya varlıklarına yalnızca dünya çapında pazarlanma potansiyeli vermekle kalmaz, aynı zamanda ağa bağlı oldukları sürece uluslararası yatırımları alma yeteneğine sahip olma potansiyeli verir..


NFT’ler ayrıca, sanat eserlerinin veya herhangi bir tür çalışmanın sahiplerinin, ürünlerinin orijinallik kontrollerine izin veren bir özellik aracılığıyla kopyalanamayacağından emin olmalarını sağlar..

NFT’ler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Rarible, NFT’leri Nasıl Kullanır??

Herkes bir NFT oluşturabilir. Bir sanatçı platforma kolayca gidebilir ve dijital karşılığını oluşturabilir. NFT’lerini satışa sunmak isteyip istemedikleri kendilerine kalmış.

Belirli bir sanat eserini satın alırken işlem ücretlerinin maliyeti de bir NFT’nin sahibi tarafından belirlenebilir. Token aktarım özellikleri sayesinde, NFT’yi istenen alıcıya göndererek bir tahsilat başka bir kişiye hediye olarak rahatlıkla verilebilir..

Bir sanat eserinin sahibi, çalışmalarını platformdan kaldırmak istediğine karar verirse, bunu özgürce yapabilir. NFT’yi “yakarak”, çizim blok zincirinden kaldırılabilir. Nihayetinde, bir koleksiyonun sahipliğiyle ilgili her işlev tamamen NFT sahiplerinin kontrolü altındadır..

Platform ayrıca, bir sanat eserinin orijinal yaratıcısı için geleneksel ödül mekanizmasına benzer şekilde çalışan bir “telif sistemi” uygular. Bu sistem aracılığıyla, bir içerik oluşturucu, eserin yeniden başkalarına satılması durumunda, sanat eserinin satış fiyatının belirli bir yüzdesine hak kazanır..

Kullanıcılar bazı sanat eserlerinin veya koleksiyon parçalarının taklit edildiğini fark ederse, bunları platform aracılığıyla da özgürce bildirebilirler..

Rarible’ın DAO’su

DAO’nun gelecekteki uygulaması, Rarible’ın yol haritasına dahil edilmiştir. Platform katılımcılarına protokol yönetişimine katılma hakkı verildiği yer burasıdır. Bu, platform yükseltmeleri önerebilecekleri ve mevcut protokolleri bir topluluk olarak değiştirebilecekleri anlamına gelir..

RARI, DAO’nun uygulanmasını destekleyen jetondur. Ama nasıl RARI alabilirsin?

$ RARI Jetonu

Daha önce de belirtildiği gibi, RARI, Rarible’ın yerel yardımcı program simgesidir. Platformdan satın alınamaz ve yalnızca sanat eserleri ve diğer koleksiyon parçaları alıp satma gibi platform etkinliklerine katılarak kazanılabilir. Buna “Marketplace Liquidity Mining” denir.

$ RARI Tokenomik$ RARI Tokenomics (Resim kredisi: “$ RARI ile tanışın – NFT alanındaki ilk yönetim simgesi” Medium makalesi)

Marketplace Likidite Madenciliği 15 Temmuz 2020’de başladı ve 19 Temmuz 2020’den itibaren her Pazar günü 200 hafta boyunca art arda düzenlenen jetonun ihracı başladı. Bir önceki haftadaki satış ve satın alma hacmiyle orantılı olarak kullanıcılara haftalık olarak tam 75.000 RARI dağıtılır. Hem alıcılar hem de satıcılar eşit olarak dağıtılan miktarın yarısını alır.

$ RARI Pazaryeri Likidite Madenciliği - Token Dağıtımı$ RARI Marketplace Likidite Madenciliği – Token Dağıtımı (Resim kredisi: “$ RARI ile tanışın – NFT alanındaki ilk yönetim simgesi” Medium makalesi)

RARI’ye sahip olmak, bir kullanıcıya belirli haklar verir. Sistem güncellemeleri ile ilgili kararların yanı sıra, RARI sahipleri ayrıca Rarible’ın topluluk tabanlı platform denetiminin bir parçası olabilir..

RARI, platformda pazarlanan içeriğin küratörlüğünü yapmak için de kullanılır. Topluluk, hangi sanat eserinin haftalık seçimine ait olduğuna oy vererek ihtiyaç duydukları erişimde onlara ek bir destek sağlayabilir..

Haftalık nadir seçimlerNadir Haftalık Seçimler (Resim kredisi: Rarible web sitesi)

Gelecekte, RARI, yatırımcıların desteklemekle ilgilenebileceği en çok aranan NFT’lerin bir portföyünü içeren NFT piyasa endeksini kullanıma sunacaktır..

Gelecekteki diğer uygulamalar şunları içerir:

  • Fiyat Bulma Mekanizması
  • Mobil uygulama
  • Sosyal Özellikler
  • Daha Fazla İçerik Türü (AR + VR + Metaverse + 3D)
  • DeFi NFT’ler
  • Kısmi mülkiyet

Sonuç

Blockchain, kullanıcılara büyük fayda sağlayacak olan dijital dünyanın potansiyelini ortaya çıkardı. Geleneksel olarak, daha geniş bir kitleye bağlanmanıza yardımcı olacak aracı bulmak zorunda kalmadan bir sanat eserini pazarlamak zordur. Bunu yapmanın operasyonel ve finansal maliyetleri de tamamen farklı bir tartışmadır..

Ve blok zinciri aracılığıyla bunlar artık çok fazla endişe kaynağı olmayabilir. Nadir, koleksiyon sahiplerinin ve sanatçıların kendi varlıkları için karar verirken tamamen bağımsız olmalarını sağlayacak yeniliklerden biridir..

Rarible ayrıca, protokol yönetişim kararlarını topluluğunun takdirine bırakarak platformun olabildiğince ademi merkeziyetçi olmasını sağlar. Bunu akılda tutarak, önünüzdeki yol umut verici görünüyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector