Dalgalanma – Ripple Transaction Protocol, bankalar tarafından döviz bozdurma, havale ve brüt ödeme için kullanılmak üzere tasarlanmış gerçek zamanlı bir ödeme sistemidir. Fikir, asırlık sistemleri değiştirmektir. SWIFT – 1972’de geliştirilen ve bugün çoğu banka tarafından kullanılan. Ripple protokolü, hem aktarım hızında hem de aktarım takibinde önemli avantajlar sunar. Ripple, Bitcoin’e benzer şekilde dağıtılmış defter teknolojisi kullanır. Bitcoin ile karşılaştırıldığında, dalgalanma ağında göndermek daha hızlı ve daha ucuzdur. Bununla birlikte, ademi merkeziyetçilik eksikliği olan önemli bir değiş tokuş var. Ripple ağı kapalıdır ve herhangi bir kullanıcı tarafından birleştirilemez – önemli miktarda merkezileştirme olduğu anlamına gelir.

x Bankalar arasında Mevcut Uzlaşma

XRP – Kripto para birimi XRP Ripple Labs tarafından yayınlanan Ripple Protokolü (Ripple olarak da adlandırılır) ile genellikle karıştırılır. The XRP Ripple ağını kullanan, verilen bir belirteçtir – son derece hızlı ve düşük ücretlerle gönderilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki XRP dır-dir gerekli değil Ağın çalışması için ve Ripple’ı benimsemeyi seçen bankaların onu kullanması gerekli değildir. Aslında, bankalar arasındaki xCurrent iletişimi XRP kullanmaz.

Ripple Logosu

Ripple Para Birimi (XRP) ve Ripple Protokolü

Öyleyse kafa karıştırıcı biriyle başlayın. Bu yüzden Ripple (bankalar ve diğer işletmeler arasında kullanılan) işlem protokolü ile dalgalanma tarafından yayınlanan para birimi XRP arasında bir ayrım yapmalıyım. Ripple’ın kazandığını gördüğünüzde, aslında Ripple tarafından çıkarılan para birimi olan XRP’dir. Ve bu aslında ağ protokolünden veya Ripple protokolünden oldukça farklıdır. İkisi de aynı adı paylaşıyor ve eminim ki bu kesinlikle birçok yatırımcının kafasını karıştırmıştır..

Dalgalanma Protokolü

Öyleyse Ripple olarak bilinen işlem ağı ile başlayalım. Yani Ripple protokolü, blockchain’e benzeyen ancak tamamen aynı olmayan bir teknolojiye dayanıyor. Herhangi bir madencilik gerektirmez ve Bitcoin tüketiciyle yüz yüze olmak yerine bir fikir birliği ağına dayanır. Temel olarak, sıradan insanlar içindir.

Ripple, yalnızca bankalar gibi büyük kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Ripple’ın tüm fikri, bankaların para birimi, ABD doları, Euro, altın veya uçak gibi başka herhangi bir varlık gibi her türlü varlığı transfer etmesine izin vermektir. Bunu anında diğer kurumlar arasında aktarabilirsiniz. Bu, hızlı gibi sistemlere rakip olur. Dolayısıyla, banka havalesi ile Bitcoin satın aldıysanız, bunun ne kadar acı verici olduğunu bileceksiniz. Bankanızla iletişime geçmeniz ve işlemi hızlı bir banka kodu hesabına göndermeniz gerekir ve bu iki ila üç gün sürebilir ve hem gönderen hem de alıcı için çok sayıda işlem ücreti vardır. Ripple, bankalar gibi kurumlar için neredeyse anlık, saniyenin altında işlemler sağlayarak bu konuda devrim yaratmaya hazır. Halihazırda birkaç büyük banka tarafından benimsenmiştir ve

XRP – Ripple Ağının Para Birimi (xRapid)

Şimdi Ripple işlem protokolünün ne olduğunu açıkladığıma göre, Ripple XRP’ye geçelim. XRP, aslında Ripple Labs tarafından verilir ve alınıp satılabilen ve “çıkarılmayan” bir kripto para birimidir. Yani sınırlı sayıda dalgalanma var ve bu miktar aslında Ripple’ın arkasındaki Ripple Labs adlı şirket tarafından veriliyor.. 

XRP’nin kendi başına, ilgili varlıkları veya değerleri yoktur, örn. USD veya altına bağlı değil. Daha ziyade, kurumlarda bir ara para birimi olarak hareket etmek için kullanılabilir. İşlem maliyetlerinin çok, çok düşük olması nedeniyle büyük bir avantajı var (Bitcoin’in aksine, işlem ücretlerinde 1.5 usd’ye ulaşıyor).

xCurrent, XRP kullanmaz


Ripple Labs, uluslar arası değer transferini çözmeyi amaçlayan iki farklı teknoloji geliştirdi. anlık değer transferine izin veren bankaları hedefleyen bir kurumsal teknolojidir. Bu teknoloji XRP para birimini kullanmaz, bunun yerine bankanın seçtiği para biriminde değer transferi için bir defterdir.. 

XRP Merkezileştirilmiş mi

XRP işlemleri, az sayıdaki doğrulayıcı ağdaki düğümler. XRP ağı açık bir fikir birliği değildir, bu nedenle yalnızca az sayıda onaylayıcı (~ 30 doğrulayıcı) “onaylanmış” olarak kabul edilmeden önce bir işlemin iletilmesi gerekir. XRP savunucuları, 1 saniyenin altındaki onay süreleri için överken, rakipler merkezi mimariye ve sansür direncinin eksikliğine işaret ediyor. XRP işlemleri tersine çevrilebilir ve hesaplar dondurulabilir – tıpkı geleneksel banka hesaplarının dondurulmasına benzer şekilde.

Ripple ile ilgili endişeler

Öyleyse, XRP şu anda yalnızca toplamının% 40’ından daha az bir oranda çıkarılıyor. Kalan miktar (eksi Ripple’ın yaratıcıları tarafından tutulan% 20), istedikleri zaman ve istedikleri şekilde dağıtmak için Ripple Labs tarafından tutulur. Bu aslında ilginç çünkü birçok merkezi olmayan para biriminin aksine, Ripple Labs XRP’nin dağıtımında büyük rol oynuyor. Ripple Labs aslında bir şirkettir ve bu, Bitcoin’in tamamen ademi merkeziyetçi olduğu ve merkezi bir kontrol yetkisine sahip olmadığı Bitcoin’den çok farklıdır. Ripple Labs birçok ülkede kayıtlıdır ve dava edilebilir ve polis gözetimi altında tutulabilir. Bu yine diğer teknolojilerden çok farklı.

Bu, Ripple protokolü ve XRP ile ilgili küçük bir bilgidir. Eminim bu bazı insanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir ve teknoloji ve para birimi aynı adı taşıdığı için yanlış anlaşılabilir. Umarım bu, Ripple protokolünün ne olduğu ve XRP’nin ne olduğu konusunda sizin için biraz açıklığa kavuşur..

Ripple (XRP) satın alabilirsiniz Binance – https://www.binance.com/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector