Vechain nedir? VeChain (veya VechainThor), kurumsal benimseme, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Toolchain aracılığıyla kitlesel olarak benimsenmeye odaklanan yeni nesil akıllı sözleşme blok zinciri platformudur. Blok zinciri, akıllı sözleşmelerin – üçüncü taraf güveni olmadan garantili bir sonuca sahip kendi kendini yürüten bağlantıların oluşturulmasını destekler. Bu, aşağıdakiler gibi kurumsal sorunları çözebilecek merkezi olmayan uygulamaların (“Dapps”) oluşturulmasına izin verir:

 • Lüks Markalar için sahtecilikle mücadele – Vechain akıllı çiplerin kullanımıyla her bir öğeyi izler ve kopyalanmayı önler. Vechain Toolchain, herkesin sahteciliği önleme etiketleri oluşturmasına olanak tanır.
 • Soğuk zincir Lojistiği – emin olun nakliye sırasında yiyecek bozulmaz ve önemli bilgileri otomatik olarak blok zincirine bildiren akıllı IoT sensörlerini kullanarak depolama.
 • Otomobil – onarım geçmişi, sigorta, kayıt ve sürücü alışkanlıkları dahil olmak üzere araç verilerinin kurcalamaya dayanıklı bir kaydını tutun.
 • Karbon kredileri – Karbon emisyonlarını azaltmak için belirli bir şirketin karbon katkılarını niceliksel olarak izleyin. Perakende kullanıcıları için, uygulama WeChat’te zaten mevcuttur. Düşük karbonlu davranışlarda bulunan (örneğin, düşük karbonlu ürünler satın alan) tüketiciler, çevre dostu ürünler için kullanılabilecek veya hayır kurumlarına bağışlanabilecek kredilerle ödüllendirilecektir..
 • Klinik deney izlenebilirlik platformu – Bayer China ile ortaklık kuran Vechain, dijitalleştirilmiş klinik araştırma izlenebilirliği sorunlarını çözmek için blok zincirini kullanacak.

Blok zinciri teknolojisini kullanan VeChain, ürün üreticilerinin bir ürünün yaşam döngüsü boyunca satıcılar ve tüketicilerle önemli ürün verilerini toplamasını, yönetmesini ve paylaşmasını basit ve güvenli hale getirir..

Vechain’in Temel Özellikleri

 • Herkese açık blockchain Herkes merkezi olmayan uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri okuyabilir, yazabilir ve VeChainThor blok zincirine yerleştirebilir.
 • Kurum içi IoT ve tedarik zinciri yönetimi teknolojisi Lüks ürünler, likör ve tarım gibi sektörlerde kanıtlanmış blok zinciri uygulama deneyimleri.
 • Yerel Ücret Temsili Blok zinciri, yerel ücret delegasyonunun uygulanmasını destekler; bu, dApp kullanıcılarının, ilişkili gaz maliyetleri sponsor olacak geliştiriciler tarafından belirtilmişse, işlemleri yazmak için VET veya VTHO tutmalarına gerek olmadığı anlamına gelir..

VeChain Ekosistemi

İddialı vizyonuna ulaşmak için VeChain, güçlü bir blockchain etkin kurumsal yazılım platformu geliştirdi. Platform, üreticilerin ürünleri benzersiz kimliklerle atamalarına olanak tanır ve bu da daha sonra üreticilerin, tedarik zinciri ortaklarının ve hatta tüketicilerin platform aracılığıyla ürünle etkileşime girmesine olanak tanır. Tedarik zincirindeki tüm katılımcılara özel anahtarlar tahsis ederek, toplanan verilerin güvenliğini sağlamak için blockchain teknolojisini kullanır..

Ürünlere, eşzamanlı olarak blok zincirinde depolanan ve bir NFC yongası, RFID etiketi veya QR kodu ile ürüne atfedilen benzersiz bir kimlik atanır. Ürünün kullanım ömrü boyunca herhangi bir noktada, ister toplu üyeliği araştıran bir dağıtım veya perakende ortağı tarafından ister bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir tüketici tarafından olsun, çip, etiket veya kod ile etkileşimde bulunulabilir. Şirket, marka koruması, sahtecilikle mücadele ve gıda güvenliği dahil olmak üzere geniş bir uygulama yelpazesi öngörmektedir..

VeChain 2015’ten beri var ve önceki özel ve konsorsiyum blok zincirlerini 2018’de halka açık VeChainThor blok zincirlerine taşıdı. Bu hareket, blok zincirinde bulunan gelişmiş özellikleri, platformda uygulamalar geliştirmek ve yazmak için herhangi bir geliştiriciye veya üçüncü tarafa açar. İşlerini VeChainThor’un üzerine kurmayı seçen birkaç şirket oldu. Plair ve 8Hours Vakfı, birkaç bağımsız topluluk geliştiricisinin yanı sıra.

Vechain Token Ekonomisi

Vechain bir çift ​​belirteçli ekonomik model. Birincil belirteç, VeChain Token (VET) ağdaki değeri temsil etmek için kullanılır, çeşitli mekanizmalar tasarlanmış olup, MEÖ fiyatını zaman içinde dengeler.

VET sahipleri ayrıca yardımcı program jetonunu otomatik olarak oluşturacaktır, VeChain Thor Jetonu (VTHO). VTHO bir “gaz” para birimidir ve ağ üzerinde işlem göndermek veya eylemler gerçekleştirmek için gereklidir. Düzenli ağ kullanıcılarının, tutulan VET miktarıyla orantılı olarak otomatik olarak oluşturulduğundan, VTHO’yu ayrı olarak satın alma konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Bir işlem yapıldığında, VTHO’nun% 70’i kalıcı olarak yok edilir (“yakılır”) ve% 30’u Yetki Düğümü sahiplerine blok ödülü olarak verilir..

Bu çift belirteçli ekonomik model, ağ ekonomisini geliştirmek için tanıtıldı. Bu sistem, ağdaki geliştiricilere yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Geliştiriciler Yeterli Mesleki Eğitim ve Öğretime sahip olmak, ağı ücretsiz olarak kullanabilecektir, oluşturulan VTHO, işlemler için ödeme yapmak için yeterli olacaktır. Bir geliştirici işlem yoğun bir uygulama geliştiriyorsa, aynı zamanda çok partili ödeme protokolü.

Kısacası:

 • Vechain Jetonu (VETERİNER) platformda ekonomik stake etme ve değer transferi için bir rezerv görevi görür. VET, çeşitli ekonomik düğümlerde “stake edilebilir” ve ağdaki işlemleri güçlendiren VTHO oluşturabilir.
 • VeThor Jetonu (VTHO) işlemleri gerçekleştirmek ve akıllı sözleşmelerle etkileşim kurmak için gereken “gaz” tır. Her işlem yapıldığında, VTHO tüketilir ve imha edilir.

Vechain’i Kullanma ve Saklama

Vechain, akıllı telefonlarda bulunan VeChainThor Cüzdanında güvenle saklanabilir (iOS ve Android). Mobil cüzdan güvenli bir şekilde şifreler, Vechain sahipleri için maksimum güvenlik sağlamak için anahtarlar sağlar.

VeChain Düğümleri nedir?


Düğümler, içinde minimum miktarda VeChain depolanan izlenebilir cüzdanlardır (VeChainThor cüzdanı gibi). 2 tür düğüm vardır: Otorite Düğümleri ve Ekonomik Düğümler, her ikisinin de kendi gereksinimleri, işlevleri ve faydaları vardır..

Otorite (Thrudheim) Düğümleri: Vechain’i Yetki Belgesi ile Güvence Altına Alma

Vechain’in kalbinde, tüm blok zinciri işlemlerini işleyen ve doğrulayan ve ayrıca bir oylama mekanizması aracılığıyla ağı yöneten 101 Otorite Düğümü vardır. Bu Otorite Düğümleri, Vechain Vakfı tarafından seçilir ve tam bir başvuru ve KYC prosedüründen geçer. Bir ödül olarak, Authority Node sahipleri en yüksek VTHO üretim oranını ve oy haklarını alır. Yetki Düğümleri, merkezi olmayan güven sağlamak için genellikle büyük kuruluşlara ve güvenilir kişilere aittir. Güvenlik nedenleriyle bu Otorite Düğümü sahiplerinin kimlikleri hakkında çok az şey biliniyor, ancak DNV GL ve PwC gibi birkaç büyük işletme, Otorite Düğümlerine sahip olduklarını söyleyerek öne çıktı..

Ekonomik Düğümler: Ekosisteme stake etme yoluyla istikrar sağlanması

Ekonomik Düğümler, blok zinciri işlemlerini doğrulamaz, bunun yerine VeChain Thor mobil cüzdanlarında belirli bir miktar VET tokenı tutarak Vechain ekosistemini sabit tutarlar. Farklı ekonomik düğüm katmanları vardır ve daha uzun bir süre boyunca ne kadar çok VET jetonu yatırılırsa, ödüller o kadar yüksek olur.

Normal Ekonomik Bağlantı Noktası sahibi olmak için, 10 gün süreyle minimum 1.000.000 VET gereklidir.

Daha özel düğüm sahipleri, VeChain’in X Node programına katılarak daha da fazla ödül sağlayabilir. X Düğüm sahipleri için her zaman minimum 600.000 VET bulundurmak gerekir.

Sahip olunan Düğümün türüne bağlı olarak 4 tür ödül vardır. Bunlar, günlük bir miktar VTHO kazanmaktan, Şirketin Vakıf Ödül Havuzundan gelen ödüllerden VeChain ICO’larına beyaz liste erişimine kadar uzanır..

Çeşitli Düğüm türleri ve ödüller hakkında daha fazla bilgi edinin.

Vechain Tarihi

VeChain, 2015 yılında Şangay’da şirketlerini kurarak başladı. Tarafından kuruldu CEO Sunny Lu (Louis Vuitton Çin’in eski CIO’su), Şirket, özel blok zincirine dayalı kurumsal odaklı çözümler geliştirmektedir. Blockchain endüstrisinde daha iyi ademi merkeziyetçilik eğilimi ortaya çıktıkça, VeChain nihayet VeChain Foundation’ı kurmadan önce bir konsorsiyum blok zincirine geçti ve son geçişlerini Proof of Authority (PoA) tabanlı halka açık blockchain platformuna başlattı..

Vakfın vizyonu, daha fazla pazar şeffaflığı oluşturmak ve tüketicilere satın aldıkları, sattıkları ve etkileşimde bulundukları ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgilere erişim sağlamaktır. Perakendeciler ve üreticiler, tedarik zincirinin 360 derecelik tam bir görünümüne sahip olarak, tüm bileşenlerin kurcalamaya karşı korumalı dağıtılmış bir deftere güvenli bir şekilde kaydedildiği ve saklandığı şekilde, ürünlerinin kalitesinden ve orijinalliğinden emin olabilir ve tüketicilere ne satın aldıklarını garanti eder. gerçekten düşündükleri şey.

VeChain, DNV GL, PwC, Deloitte, Walmart Çin, BMW, BYD Auto, Bayer Çin, H dahil olmak üzere birçok önemli ortakla ortaklıklar ve canlı kullanım durumlarına sahiptir.&M, LVMH, ENN, AWS, PICC, ASI Group vb..

Anahtar VeChain Ortaklıkları

DNV GL

DNV GL, 1864’te kuruldu ve dünya çapında 300 ofisi vardır. Denizcilik, petrol ve gaz ile enerji ve yenilenebilir enerji sektörlerindeki şirketlere kalite güvence hizmetleri sağlarlar..

DNV GL, denetim ve sertifikasyon süreçlerinin sonunda Yönetim Sistemi Sertifikaları düzenler. Bu, şirketin süreçlerinin ve ürünlerinin uluslararası standartları karşıladığını kanıtlar.

DNV GL Luca Crisciotti Dijital Güvencenin faydalarını sunmak

DNV GL, VeChain’in ortağı ve hissedarıdır. Her iki şirket de güvencenin geleceğinin blockchain teknolojisinde olduğu inancını paylaşıyorVeChain Summit 2019’da DNVGL, özel blok zincirini tamamen VechainThor’a taşıdığını duyurdu.

Ortaklık duyurusundan bu yana DNV GL, Düşük Karbon Ekosistemi ve bir izlenebilirlik ve pazarlama çözümü olan MyStory dahil olmak üzere ortaklaşa birkaç ürün geliştirdi. DNV GL, müşterileri için özel blok zincirini VeChainThor halka açık blok zincirine geçirerek VeChain ekosistemine olan bağlılığını da yeniden teyit etti. DNV GL ayrıca her müşteriye bir dijital Değiştirilemez Jeton (NFT) cüzdanı verdi, böylece her müşterinin dijital bir kimliği olur ve DNV GL ekosistemine erişebilir ve onunla etkileşim kurabilir. Bu sayede DNV GL, yalnızca 400.000 cüzdanı olan Ethereum’a kıyasla 900.000’den fazla cüzdan yayınladı..

BMW

Mart 2018’de BMW, VeChain’in BMW Başlangıç ​​Garaj Programı, BMW’nin katılımcıyla birlikte çalışarak teknolojilerini geliştirip BMW’nin kullanımı için satın alacağı bir ortaklık programı.

2019 VeChain Zirvesi sırasında, onaylanmış VeChain ve BMW’nin birlikte, BMW otomobilleri için VerifyCar adlı bir DApp geliştireceği. VerifyCar, araç bilgilerini VeChainThor blok zincirine kaydedecektir. Kaydedilecek bilgi örnekleri arasında bir aracın kilometresi, sigorta ve servis kayıtları yer alır..

Singapur BT Teknoloji Ofisi Lideri Cihan Albay, BMW Group VerifyCar hakkında sunum yaptı

FiyatWaterHouseCoopers (PwC)

PwC, “Dört Büyük” denetçilerden biri olarak bilinir. 150’den fazla ülkede bulunan bir firma ağıdır ve Fortune 500 şirketinden 420’sine hizmet vermektedir..

PwC’nin 3 ana servis hattı vardır:

 • Güvence mali denetim sağlamak;
 • Danışma aktüeryal ve sigorta yönetimi çözümleri ve insan kaynakları hizmetleri; ve
 • Vergi planlaması ve danışmanlık hizmetleri.

VeChain, blok zinciri teknolojisinin benimsenmesini ortaklaşa geliştirmek ve teşvik etmek için Mayıs 2017’den beri PwC ile ortaklık kurdu. Pek çok spekülasyondan sonra, ortaklıklarının detayları PwC ve Walmart ile ortak bir basın toplantısı sırasında duyuruldu. Haziran 2019. Oldu duyuruldu Vechain ve PwC de Walmart Çin ile çalışıyordu ve VeChainThor Blok Zinciri üzerine inşa edilen Walmart Çin Blok Zinciri İzlenebilirlik Platformunu başlatmıştı. Platform, Walmart China’nın ürünleri için bir izlenebilirlik stratejisi uygulamasına izin vermek için VeChain’in teknolojisini kullanarak gıda güvenliği sorununu üstleniyor. Tüketiciler ürünleri tarayabilir ve ürünle ilgili kaynağı, lojistik süreci, ürün inceleme raporları gibi ayrıntılı bilgileri görebilirler..

Duyuru sırasında, ilk 23 Walmart ürün serisi test edildi ve Platformda piyasaya sürüldü. 2020’nin sonunda, Walmart’ın Çin’in izlenebilirlik sisteminin, taze et satışlarının% 50’sini izlenebilir taze et olarak görmesi, izlenebilir sebzelerin toplam sebze satışlarının% 40’ını ve izlenebilir deniz ürünlerinin 12,5’ini oluşturması bekleniyor. toplam deniz ürünleri satışının% ‘si.

Walmart Blockchain İzlenebilirlik Platformundaki Ürünler

Bayer Çin

Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden birinin Büyük Çin kolu olan Bayer China ile VeChain arasındaki ortaklık 28 Mayıs 2020’de açıklandı. VeChain, Bayer’in aşağıdaki tıbbi müdahalelerin araştırılması ve geliştirilmesinde kullanılmak üzere bir klinik araştırma izlenebilirlik platformu olan CSecure’u yarattı. ilaçlar ve diğer tedaviler. Vechain ve Bayer’in iş ortaklığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

CREAM kuluçka makinesi

CREAM stratejik bir blok zinciri kuluçkasıdır ve danışmanlık şirketi. VeChain’e kuluçka ve danışmanlık hizmetleri sağlayan VeChain Vakfı’nın stratejik ortağı ve danışmanıdırlar..

Stratejik bir ortak olarak CREAM, VeChain’e doğrudan yardım etti ve grupta Kıbrıs Hükümeti ile ortaklık gibi birçok yüksek profilli ortaklıkta yer aldı, blok zinciri geliştirmede Kıbrıs ülkesine destek sözü verdi.. 

CREAM ayrıca, tüm kuluçka projeleri için VeChain blockchain platformunu entegre ederek VeChain blockchain ekosistemine katkıda bulunmaları ve geliştirmeleri için 3. taraf şirketleri bir araya getirerek VeChain ekosistemine destek sözü verdi..

Ek okuma

VeChain Insider’a göz atın VeChain’in ortaklıklarının ve ayrıntılarının tam listesi ve 2019 VeChain Zirvesi’ndeki duyuruların özetimiz.

Kaynaklar:

İnternet sitesi https://www.vechain.com

Yapı temeli: https://www.vechain.org

Orta (güncelleme ve önemli makaleler): https://medium.com/@vechainofficial

Kalkınma Planı https://cdn.vechain.com/vechain_ico_ideas_of_development_en.pdf

Telgraf https://t.me/vechain_official_english

Vechain Mainnet Başlatma Kılavuzu http://www.asiacryptotoday.com/vechain-mainnet-launch

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector