Ne öğreneceksin

Artık ne olduğuna dair temel bir anlayışınız olduğuna göre bitcoin ve kripto para artık daha iyi tanımanın zamanı geldi. bozuk para cüzdan İşler. Bir cüzdanı nasıl çalıştıracağınızın temellerini anlamanız veya içindeki tüm paraları kaybetme olasılığını riske atmanız kesinlikle çok önemlidir. Bu yazıda aşağıdakileri ele alacağız:

  • Kripto para cüzdanı tam olarak nedir ve ne işe yarar?
  • Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı cüzdan türleri var
  • Paralarınızı bir cüzdanda saklamanın en güvenli yolu nedir
  • Jeton göndermek ve almak için cüzdanı nasıl kullanırsınız?

Cryptocurrency Cüzdanı Nedir?

Bir kripto para birimi (veya madeni para) cüzdanı, bir kripto para birimi kullanıcılarının madeni paralarını saklamalarına izin veren bir programdır. Bir cüzdan, indirilebilir bir yazılım paketi olabilir (genellikle Çekirdek müşteri), cep telefonunuz için bir uygulama, bir donanım parçası, bir web sitesi, bir tarayıcı uzantısı ve hatta bir kağıt parçası. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce cüzdan var, ancak en iyilerinden bazıları bir listede daraltıldı İşte.

Bu ne işe yarıyor?

Cüzdanlar, madeni paralarınızı depolamanın yanı sıra, diğer kullanıcılardan da para gönderip alabilir. para ağı. Bu ağlar birbirinden bağımsız olarak çalışır ve çoğunlukla birbirlerinin işlemlerini tanımaz. Örneğin, bir litecoin (LTC) adresine bir bitcoin (BTC) göndermeye çalışırsanız, bitcoininiz en kötü senaryoda tamamen kaybolur veya işlem ağ tarafından en iyi senaryoda reddedilir..

Bir cüzdanda bir adres (veya hesabınızla ilişkili bir dizi adres). Adresinizi para almak, ödeyen kişiye orijinal alfanümerik biçiminde veya taranabilir bir şekilde sunmak için kullanacaksınız. QR kod bir mobil cüzdandan veya kameraya takılı başka bir cüzdandan para almayı özellikle kolaylaştıran format.

Cüzdanlar, oturum açmak, para göndermek ve bazı durumlarda parola gerektirerek paranızı güvende ve güvende tutar. iki faktörlü kimlik doğrulama (2-FA) da. 2-FA’nın ek güvenliği, cüzdanınıza çift katmanlı bir koruma sağlayarak bilgisayar korsanlarının ve hırsızların izniniz olmadan cüzdanınızdan para çekmesini zorlaştırır ve fırsat sunulduğunda 2-FA’yı açmanız şiddetle tavsiye edilir..

Neden umursayayım?

Kripto para cüzdanları, kullanıcılara fonları üzerinde doğrudan kontrol sağlar. Bankaların aksine, haftanın 7 günü 24 saat açıktırlar ve bir insan aracısına (veya “üçüncü taraf hizmeti“) Para göndermek veya almak için. Yedeklenebilirler, genellikle taşınabilirler ve birçoğu kullanıcılara, “özel anahtarlar,”Bu, cüzdanınıza erişiminizi bir şekilde kaybetseniz bile, özel anahtarları yeni bir cüzdana aktararak paranızın geri yüklenebileceği anlamına gelir. Bu şekilde bir kripto para cüzdanı gerçek bir cüzdandan daha iyidir, çünkü gerçek cüzdanınızla dolaşırken gerçek cüzdanınızın bir kopyasını oluşturamaz ve güvenli bir yerde bırakamazsınız. Kripto para birimleri görünüşte finansal geleceğin dalgası olduğundan, büyük olasılıkla bunları kullanarak madeni paraların nasıl saklanacağını, gönderileceğini ve alınacağını bilmek isteyeceksiniz..

Herhangi bir türden bir satıcıysanız, birinin ürününüz için size bitcoin olarak ödeme yapmak istediği, ancak ödemeyi nasıl kabul edeceğinizi bilmediğiniz utanç verici bir duruma yakalanmak istemezsiniz. Kayıt işleminden sonra ve biraz pratik yaparak, yakında ürün ve hizmetler için ödeme olarak bitcoin’i veya başka bir kripto para birimini kabul edebilir ve isterseniz anında gerçek para birimine dönüştürmesini sağlayabilirsiniz..

Bu Neden Gerekli??

Kripto para birimi fikri gereklidir, çünkü bazen maliyetli, etkisiz veya erişilebilir olmayan geleneksel bankacılık yöntemlerine uygun bir alternatif sunar. Gezegenin her yerinde internet bağlantısı olan herkes bir bitcoin Core cüzdan indirebilir ve anında bitcoin ağının bir üyesi olabilir. düğüm. Kullanıcı düğümlerinin dünya çapında dağıtımı, kripto para birimlerinin kapatılmasını zorlaştırır, çünkü internet tüm kıtada kapatılsa bile, diğer kıtalarda çalışan düğümler madeni para ağını canlı tutacaktır..

Çünkü kripto para birimleri merkezi olmayan ve operasyonları bir dizi programlanmış kuralla bağlı olduğundan, kolayca manipülasyona tabi tutulamazlar. Hiçbir hükümet veya birey kendi yeni bitcoinlerini basmaya karar veremez veya blok zinciri kendi avantajlarına. Bu şekilde, kripto para birimi fikri devrim niteliğindedir çünkü parasal bir sistemde keyfi değişiklikleri önler. Temel bir adalet felsefesini sürdürür, kurumsal rakiplere ayak uydurmak, biraz halihazırda iş modellerini ayarlayanlar kripto para birimi uygulamalarında yeni atılımlarla rekabet etmek için.

Cryptocurrency Cüzdanı Nasıl Alırım?


İlk önce düşünmelisiniz ne tür cüzdan ihtiyaç seviyenize en uygun. Yatırımcı, tüccar, tüccar veya kullanıcı mısınız? Temel cüzdan türlerini inceleyelim:

Masaüstü Cüzdanları – Bunlar, kullanıcıların madenciliğe katılmalarına izin veren tam düğüm istemcileri ve boyutları daha küçük olan ve kendi bilgisayarınız yerine uzaktaki bir sunucuda tutulan bir blok zincirinin kullanımına dayanan diğer indirilebilir yazılım cüzdanlarını içerir. Düğüm istemcileri ve gelişmiş masaüstü cüzdanları Elektrum en fazla işlevselliği ve güvenliği sunar ve paralarınızı kontrol etmenin tek gerçek yolunun bilgisayarınıza bir düğüm istemcisi ve blok zinciri kurmak olduğu sıklıkla söylenir..

Web Cüzdanları – Erişimi ve kullanımı kolay web cüzdanları, dünyanın en popüler bitcoin saklama yöntemidir, çünkü indirmeye veya kullanımı için ileri teknolojik bilgi birikimine ihtiyaç duymazlar. En popüler ve güvenilir web cüzdanlarından biri blockchain.info, Bu, 2011’deki başlangıcından bu yana 14 milyondan fazla kullanıcı cüzdanı yaratmıştır. Karşı taraf “yerleşik borsalara” veya cüzdanın kendisi aracılığıyla madeni para veya jeton ticareti yapmanın yollarına sahip olmak. Bu, tek bir kullanıcı hesabı üzerinden birden çok kripto para birimini depolamak ve işlem yapmak için tasarlanmış “çok para birimli cüzdan” örneğidir..

Mobil Cüzdanlar – Telefonunuzda cüzdan bulundurmak, kripto para biriminizi saklamanın ve taşımanın en uygun yoludur. Bitcoin cüzdanları şu anda Android, iPhone’lar, Windows ve Blackberry telefonlar için mevcuttur. Bir uygulama biçiminde gelirler, 2-FA ile korunabilirler ve web cüzdanlarına çok benzer şekilde, çalışmak için blok zincirinin uzaktan depolanan bir kopyasıyla etkileşime girer. Telefon cüzdanları ile kullanıcılar, bir adres QR kodunu taramak için telefon kameralarını kullanarak hızlı bir şekilde para gönderebilirler. Çoğu telefon cüzdanı aynı zamanda kullanıcılara özel anahtarlarına erişim sağlar veya en azından bir çeşit yedekleme prosedürüne sahiptir, bu nedenle telefonunuzu kaybetmeniz veya yanlışlıkla cüzdanınızı silmeniz durumunda paranız yine de kurtarılabilir..

Kağıt Cüzdanlar – Bir kağıt cüzdan, belirli bir kripto para biriminin bir adresi için genel anahtarı ve özel anahtarı içeren bir kağıt parçasından (veya karttan) oluşur. Genellikle bir QR kodu da vardır. Genel anahtar (adres) ve özel anahtar, bir cüzdana para eklemeyi veya fonları başka bir cüzdana aktarmayı kolaylaştırır. Kağıt cüzdanlar, bitcoin’i orta ila uzun vadeli bir yatırım olarak kurtarmak için harikadır. Bitcoin içeren bir kağıt cüzdanı yükleyebilir ve ardından içindeki paranın cüzdanda bulunan özel anahtara erişilmeden harcanamayacağını bilerek güvenli bir yere bırakabilirsiniz..

Diğer cüzdan türleri arasında donanım cüzdanları bulunur: Bitcoin’in güvenli, çevrimdışı depolanması için özel olarak tasarlanmış USB uyumlu donanım cihazları ve uzatma cüzdanları: performans gösteren web tarayıcı uygulamaları müşteri tarafı kullanıcı bilgilerini internete maruz bırakmayan cüzdan işlemleri. Kripto para borsaları gibi Poloniex aynı zamanda cüzdan görevi görür, ancak bu, kripto paralarınızı depolamanın en az güvenli yöntemlerinden biridir, çünkü borsalar genellikle kesinti sürelerine, bilgisayar korsanlarına ve ani kapanmalara maruz kalır..

Doğrulanmış cüzdanların tam listesi için burayı tıklayın.

Paralarımı Saklamak İçin En Güvenli Cüzdanlar Nelerdir??

Kendi paranız üzerinde tam kontrole sahip olmak için, seçtiğiniz kripto para birimi için bir Çekirdek veya tam düğüm cüzdan yazılım paketi indirmeniz gerekecektir. Bu, madeni paranızın blok zincirinin bir kopyasını indirmeyi içerir ve bu uzun ve yorucu bir süreç olabilir. Daha önce tartışıldığı gibi, kağıt cüzdanlar bitcoin’inizi güvende tutmanın son derece güvenli ve etkili bir yoludur, ancak çok fazla para transferi yapmayı planlıyorsanız, o zaman güvenilir bir üçüncü taraf cüzdanı kullanmak isteyebilirsiniz. Coinbase veya Elektrum. Elbette, birisi cüzdan şifrenize ve / veya özel anahtarınıza erişim kazanırsa, paranız kolayca çalınabilir, bu nedenle bu bilgileri güvenli, çevrimdışı bir yerde sakladığınızdan ve mümkün olduğunda 2-FA’yı kullandığınızdan emin olun..

Para Göndermek ve Almak İçin Cüzdanı Nasıl Kullanırsınız??

İşlem, Bitcoin 101 kılavuzumuzda açıklananla esasen aynı olsa da, işlem prosedürlerinde ve cüzdanlar arasındaki kontrol seviyelerinde küçük farklılıklar vardır. Diyelim ki Coinbase’den bir miktar bitcoin satın aldınız ve bunu bir blockchain.info cüzdanına (hem Android hem de iOS için bir mobil uygulamaya sahip) aktarmak istiyorsunuz. Coinbase ile ilgili en güzel şeylerden biri, sizin için ödeyecek olmalarıdır. işlem ücreti, Bu, işleminizin zamanında blok zincirine eklenmesini sağlamak için hiçbir zaman uygun bir ücret hesaplamanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Blockchain.info cüzdanı kurma adımları şunlardır:

Aşama 1: Blockchain.info adresini ziyaret edip “Cüzdanlar” sekmesine tıklayarak bir cüzdan oluşturun.

bcwallet adım 1

Adım 2: Sayfanın ortasındaki “Kendi Cüzdanınızı Oluşturun” çubuğuna tıklayın.

bcwallet adım 2

Aşama 3: E-postanızı girin, güçlü bir şifre oluşturun ve Şartları kontrol edin & Cüzdanınızı oluşturmak için düğmeye tıklamadan önce koşullar kutusu.

bcwallet adım 3

4. Adım: Ana menü ekranından devam edin ve “Etkinlik Beslemenize Hoş Geldiniz” ifadesinin altındaki “Bitcoin Almaya Başlayın” düğmesini tıklayın. Bu sizi, daha sonra Coinbase adresinizde depolanan bitcoin’i blockchain.info adresinize aktarmak için kullanacağınız blockchain.info bitcoin cüzdan adresinizi görüntüleyen bir ekrana getirecektir..

bcwallet adım 4

Adım 5: Blockchain.info adresinizi kopyalayıp Coinbase transfer ekranınıza yapıştırın, kendinize göndermek istediğiniz bitcoin miktarını girin ve “Gönder” e basın. BTC göndermek için bir mobil cüzdan kullanıyorsanız, blockchain.info ekranınızdaki “Kopyala” düğmesinin hemen üzerindeki “QR Kodunu Görüntüle” bağlantısını tıklayabilir, ardından QR kodu adresini taramak için telefonunuzu kullanabilir ve kendinize bu bitcoin’i gönderebilirsiniz. yol.

bcwallet adım 5

6. Adım: Paranızın alındığını doğrulayın. Bunun için gelen ve giden işlemlerin listesini incelemek için ekranın sol tarafında bulunan “İşlemler” menü seçeneğine tıklayın. İşlemi gerçekleştirmesi için Coinbase’e en az 10 dakika vermek iyi bir fikirdir, bu yüzden hemen hiçbir şey görünmezse şaşırmayın..

bcwallet adım 6

İşlem göründüğünde, sağ köşeli parantez (“>”) İşlemle ilgili genişletilmiş bilgileri ortaya çıkarmak için. Blockchain.info, yalnızca 3 madenci tarafından onaylandıktan sonra paraları cüzdanınıza kabul edecek ve bu minimum karşılanana kadar işlem “Beklemede” kalacaktır. Bir kez sahip olduktan sonra, madeni paralar resmi olarak blockchain.info cüzdanınızın bir parçasıdır ve diğer işlemleri yapmak için kullanılabilir..

Blockchain.info, gelişmiş güvenlik seçenekleri sunar ve yalnızca hesabınıza erişen kişinin siz olduğunuzdan emin olmak için girişinizi ve bitcoin e-postayla gönderilmesini onaylamanızı gerektirir. Blockchain.info ayrıca 12 kelimelik bir şifre yazarak cüzdanınızı yedeklemeniz konusunda ısrar ediyor, bu nedenle şifrenize ve / veya e-posta hesabınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda, bu 12 kelimeyi tekrar girerek cüzdanınızı geri yükleyebilirsiniz..

Sarmalamak

Bu makalede, önceki ikimizden biraz daha teknik bilgi edindik ve size kripto para birimi cüzdanlarının, işlemlerinin ve güvenliğinin nasıl çalıştığına dair bazı temel bilgileri tanıttık. Cüzdanın ne olduğunu, ne tür cüzdanların olduğunu ve bunların nasıl kullanılacağını inceledik. Kripto para cüzdanları hakkında daha fazla bilgi için diğer kaynaklar ve video eğitimleri nasıl çalıştıklarını ve nasıl kullandıklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için. Kripto para birimi, finans dünyasında orman yangını gibi popüler hale geldiğinden, kendinizi bu alanda eğitmek isteyebilir ve insanların para saklama ve değişim yöntemlerinde bu heyecan verici yeni devrimin bir parçası olma şansını kaçırma riskini göze almayabilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector