Od mája 2018 spoločnosti Ethereum a Ripple obsadzujú druhý a tretí slot trhovým stropom na CoinMarketCap, vzadu iba Bitcoin

Medzi nimi je značná priepasť, a to nielen v rámci trhovej kapitalizácie.

Trhový strop spoločnosti Ethereum je okolo 60 miliárd dolárov s cenou ETH na USD 600 dolárov, zatiaľ čo trhový strop spoločnosti Ripple je okolo 24 miliárd dolárov s cenou 0,60 USD / XRP. To je do značnej miery funkcia ich divoko odlišných dodávok. Cirkulárna ponuka Etherea je len plachých 100 miliónov, zatiaľ čo Ripple je necelých 40 miliárd. 

A potom je tu prípad použitia. Ethereum bolo navrhnuté ako platforma, na ktorej mohli byť postavené ďalšie technológie a tokeny blockchainu. Zvlnenie, na druhej strane, bolo navrhnuté tak, aby umožňovalo bankám a iným tradičným finančným inštitúciám ľahšiu výmenu peňazí cez národné hranice. Ethereum je vysoko decentralizované, zatiaľ čo Ripple je modelom centralizovanej kryptomeny. 

Výber medzi Ripple a Ethereum z hľadiska investícií do značnej miery závisí od toho, čo očakávate budúcnosť kryptomeny aby vyzerali, krátkodobo aj dlhodobo. 

Prípad decentralizovanej budúcnosti

Ako platforma závisí konečný úspech Ethereum do značnej miery od decentralizovaných aplikácií, ktoré sú na ňom postavené. Ako predzvesť takzvaného Web 3.0, Ethereum dúfa, že v novej decentralizovanej podobe usporiada novú generáciu internetových titánov, ako sú Facebook, YouTube a PayPal.. 

To by v podstate znamenalo, že sú to aplikácie na každodenné použitie vytvorené na blockchaine Ethereum, ktoré vykonávajú transakcie s tokenmi kompatibilnými s Ethereum a používajú Ethereum na svoju výpočtovú silu. 

Krátkodobý pohľad je vo veľkej miere viazaný na zdravie kryptomeny trh všeobecne. Ethereum má stále väčšiu stabilizáciu decentralizovaných aplikácií, ale žiadna z nich v súčasnosti nekonkuruje štandardným internetovým aplikáciám. Keďže je druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, veľká časť krátkodobého rastu spoločnosti Ethereum bude spojená so špekuláciami a investíciami do priestoru kryptomeny všeobecne. To znamená, že krátkodobé vyhliadky sú obmedzené faktormi mimo kontroly spoločnosti Ethereum – vládna regulácia, adopcia, cena bitcoinu a ďalšie. 

Dlhodobý pohľad na éter je trochu ružovejší, ale nie menej riskantný. Existuje možnosť absolútne divokého rastu, ak sa Ethereum skutočne ukáže ako platforma a palivo pre budúcu generáciu internetových aplikácií s veľkými lístkami. Prináša to niekoľko dôležitých upozornení. Po prvé, predpokladá, že základom pre nový internet sa stane Ethereum, a nie konkurencia. Tiež predpokladá, že spotrebitelia chcú od začiatku novú formu internetu. Myšlienka decentralizácie je medzi technologickými literátmi populárna, zatiaľ sa však neodfiltrovala medzi masy. Očakávajú, že bude fungovať internet, podobne ako elektrina v domácich zásuvkách. Na záver predpokladá, že aplikácie vytvorené na blockchaine Ethereum dosahujú široké využitie. Má to dve zložky samé o sebe. Vyžaduje, aby si nové aplikácie Ethereum osvojili bežní zákazníci, a vyžaduje, aby súčasní internetoví giganti, ako je Facebook, stratili podiel na trhu. To je riskantná stávka, ak vezmeme do úvahy hlavný menový štart, ktorý väčšina z týchto spoločností má.

PREČÍTAJTE si trhovú kapitalizáciu XRP – skutočný problém? Všetko, čo potrebujete vedieť

Centrálna moc

Ripple má pomerne úzko definovaný prípad použitia. Snaží sa byť prenosovým médiom pre banky, podniky a jednotlivcov uskutočňujúcich medzinárodné transakcie. Súčasný systém často vyžaduje, aby banky alebo spracovatelia platieb mali k dispozícii veľké množstvo likvidity. K sklzu môže dôjsť, keď sa transakcie medzi dvoma menami dajú spracovať dlho. Zatiaľ čo sa transakcie spracovávajú, cena sa môže posúvať, čo núti banku v podstate jesť rovnováhu. Je to úzky prípad použitia, ale obrovský. Niektoré odhady samotného trhu remitencií – alebo prevodov od súkromných osôb k jednotlivcom v iných krajinách – uvádzajú veľkosť zhruba 600 miliárd dolárov ročne. To vylučuje čisto bank-to-bank transakcie a business-to-business transakcie, ktoré sú rádovo väčšie. 

To vytvára odlišný krátkodobý a dlhodobý obraz pre spoločnosť Ripple, aj keď obe veľmi závisia od prijatia v priemysle. Ak je spoločnosť Ripple široko prijímaná ako metóda voľby prevodu platieb, znamená to, že v relatívne krátkom čase prinesie obrovské krátkodobé zisky. Na druhej strane sú tieto zisky obmedzené veľkosťou trhu. Aj keď ide o veľký trh, je v podstate konečný. Inými slovami, prevody globálnych mien pravdepodobne veľmi nebudú rásť, bez ohľadu na to, či je Ripple prijatý alebo nie. Môže dosiahnuť iba stopercentný trhový podiel na existujúcom trhu. Porovnajte to s Ethereom, ktoré má veľmi otvorený cieľ. Len málokto mohol začiatkom 90. rokov presne predpovedať, aký rozsiahly a všadeprítomný – a lukratívny – internet sa stane do roku 2018. Rovnaký druh potenciálu existuje aj v éteri. 


Otázka perspektívy

PREČÍTAJTE si plány konzorcia LG Corps a CBSG na vyrovnanie sa s vlnením, vyskúšajte cezhraničné platobné riešenia

Prekoná teda Ripple ethereum? Krátka a veľmi nepopulárna odpoveď je, ako obvykle, že to záleží. Konkrétne to závisí od toho, či hľadáte krátkodobé alebo dlhodobé zisky. Z krátkodobého hľadiska je pravdepodobnejšie, že cena Ripple stúpne ako éterum, pretože má relatívne krátku cestu k adopcii. Banky budú na svoje obchodné transakcie používať Ripple, alebo nebudú. Nie je potrebné vyvíjať žiadne nové aplikácie, ako je to v prípade Ethereum, takže krátkodobý cenový potenciál Ripple je skutočne založený na tom, ako dobre sa mince predávajú.. 

Investori do éteru sa musia pozerať dlhšie. Nie je však možné predpovedať, kedy alebo či bude vyvinutá ďalšia veľká revolučná aplikácia Ethereum. Mohlo by sa to veľmi dobre odohrávať teraz, keď by to bolo vytĺkané v kóde v nejakej nocľahárni alebo garáži. Na druhej strane to môže byť roky – ak sa to vôbec niekedy stane. 

Záverom možno povedať, že pre každodenných investorov predstavuje Ripple pravdepodobne lepšiu krátkodobú investíciu. Jeho ciele sú jasné a jeho poslanie dobre definované. Navyše by na trhu mala byť dostatočná jasnosť pre investorov Ripple, aby na ľahkej časovej osi videli, či minca spĺňa ich očakávania. Ciele a poslanie spoločnosti Ethereum sú oveľa oblačnejšie, ale potenciálne oveľa väčšie.

Tieto dve mince skutočne predstavujú dva rôzne typy investorov. Investori spoločnosti Ripple sú pozornými pozorovateľmi trhu a sú pripravení opustiť trh, ak ich mince nebudú fungovať v primeranom časovom rámci tak, aby šnupali. Investori do éteru sú snívajúci typ, s veľkolepou víziou, aj keď o niečo menej konkrétnymi plánmi. Obaja by v nasledujúcich mesiacoch a rokoch mohli potenciálne zarobiť veľa peňazí. Veľkou otázkou je kedy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector