Ak ste doteraz o Sethovi Klarmanovi nepočuli, boli by ste v dobrej spoločnosti. Tento gigant v investičnom priemysle dlho letel pod radarom publicity, ale je jednou zo skutočných legiend hedgeových fondov modernej doby. Je taký nadhľad a investičný talent, že ho nazývajú „bostonským Oracle“.

Keď si myslíte, že iba Warren Buffett má podobný názov v investičných kruhoch, môžete vidieť, prečo stojí za to Setha Klarmana vedieť.

Kto je Seth Klarman?

Seth Klarman

To je veľká otázka pre mnohých ľudí, ktorí na neho možno ešte nenatrafili. Jednoducho povedané, je Americký manažér hedžových fondov so štatútom miliardára vďaka mnohým úspešným investíciám, ktoré v priebehu rokov uskutočnil.

V súčasnosti je Klarman vedúcim slávnej skupiny Baupost, ktorú počas svojej tridsaťročnej kariéry viedol k nesmiernym úspechom. Stále je zapojený do skupiny Baupost a jeho odlišný investičný štýl vyzerá iba tak, že v budúcnosti zarobí viac peňazí pre investorov do jeho hedžového fondu..

Z malých žaluďov vyrastajú veľké stromy

z malých žaluďov vyrastajú skvelé stromy, hodnotné investovanie

Pri prvom založení bola skupina Baupost relatívne skromná. Spoločnosť bola založená v roku 1982 spoluzakladateľmi Williamom Poorvu, Howardom Stevensonom, Jordanom Baruchom a Isaacom Auerbachom a začala život s počiatočnými kapitálovými výdavkami vo výške 27 miliónov dolárov. Po vytvorení skupiny hľadali štyria spoluzakladatelia inteligentného a inovatívneho správcu peňazí, ktorý by poháňal úspech. Tu vstúpil do obrazu Seth Klarman.

Keď predtým študoval na Cornelle a potom na Harvardskej obchodnej škole, ako študent sa stretol s Williamom Poorvuom. Jeho záujem o investovanie nebol prekvapením, pretože kúpil svoje prvé akcie v spoločnosti Johnson & Johnson, keď mal iba 8 rokov!

Po získaní titulu MBA na Harvarde začal Klarman pracovať ako stážista v spoločnosti Mutual Shares predtým, ako sa uchádzal o pozíciu Baupost. Aj keď nemal veľké skúsenosti s profesionálnym investovaním, spoluzakladatelia Baupost videli v Klarmane oveľa viac. Jeho energia, nápady a vášeň si ich získali a rolu v Bauposte získal do vrecka.

Ukázalo sa, že to bolo všetko dobré rozhodnutie. Klarman mohol ukázať spravodlivo aké výnimočné investičné schopnosti mal a jeho zamestnávatelia išli od úspechu k úspechu. Čísla okolo spoločnosti to potvrdzujú – pod vedením Klarmana dosiahli priemernú návratnosť 16,4% za 33 rokov. Aby sme to uviedli na pravú mieru, počiatočná investícia 10 000 dolárov by teraz už narástla na 1,5 milióna dolárov!

Mohlo by sa vám tiež páčiť: Choďte na náhodnú prechádzku po Wall Street

Seth Klarman a hodnotové investovanie

čo je hodnotové investovanie


Ak chcete zhrnúť filozofiu a investičný štýl tejto investičnej legendy, bolo by to dvoma slovami – hodnotové investovanie.

Čo je to však hodnotové investovanie? Je to vlastne veľmi priamy princíp a spôsob investovania vašich peňazí do akcií. Závisí to od hľadania spoločností, ktorých akcie sa obchodujú za cenu nižšiu ako je ich skutočná hodnota. To znamená, že ich môžete lacno kúpiť a predať za viac, keď časom stúpnu na svoju skutočnú hodnotu.

Tento spôsob investovania zvyšuje rovnováhu vo váš prospech a poskytuje vám dôležitú výhodu nad ostatnými obchodníkmi. Aj keď ide o jednoduchý koncept, na jeho zvládnutie je potrebná tvrdá práca a trpezlivosť.

Hodnotové investovanie – základné veci, na ktoré si treba dávať pozor

Ako už bolo uvedené vyššie, Seth Klarman je jadrom hodnotového investora. Hľadá akcie, ktoré majú nižšiu cenu, ako by mali byť, čo poskytuje hodnotu pri obchodovaní. Svojím spôsobom je to ten, kto ide do uličky so zľavou v miestnom obchode, aby si vyzdvihol niečo za polovičnú cenu, ako je obvykle. Tento každodenný príklad ukazuje, ako obchodovanie s hodnotami v podstate funguje.

Pozri tiež: 5 zlatých tipov na Forex pre nováčikov

Čo sa však za tým skrýva, pokiaľ ide o výber spoločností, ktoré dávajú hodnotu?

ako vyberať hodnotové akcie

Nesprávna cena – jednoducho robíte svoj výskum v spoločnostiach, aby ste zistili akcie, ktoré sú cenovo nižšie, ako by mali byť. Veľkou medzerou v tomto smere sú spoločnosti, ktoré majú dočasné problémy, ale myslíte si, že sa časom zotavia. Klarman využíva túto stratégiu veľmi efektívne a tiež sa zameriava na spoločnosti smerujúce do bankrotu.

Vypracujte bezpečnostnú rezervu – je to ako budovanie bezpečnostnej siete na ochranu vašich peňazí pri pohľade na vstup do obchodu. Po vykonaní prieskumu konkrétnej spoločnosti môžete vypočítať, koľko si myslíte, že by jej zásoby mali mať hodnotu a kam môže cena smerovať do budúcnosti. Akonáhle je to hotové, môžete zistiť, koľko máte bezpečnostnej rezervy, ak by ste kupovali akcie za súčasnú cenu. Netreba dodávať, že čím väčšiu ochrannú sieť môžete vytvoriť, tým lepšie.

Nebojte sa, že je to zložité – ďalším princípom v rámci hodnotového investovania, ktorý Klarman používa, je neutiecť pred zložitejšími investíciami. Týmto komplexným investíciám sa väčšina obchodníkov vyhne a okamžite vám nad nimi získa náskok. Firmy s problémovým dlhom alebo odčlenené spoločnosti sú tu vynikajúcou voľbou – na to, aby sa dalo správne preskúmať, je potrebných viac práce, ale môžu sa skutočne vyplatiť.

Ľudia si tiež prečítajú: Väčšina ľudí netuší, čo je to investícia, však??

Chcete sa dozvedieť viac o hodnotovom investovaní?

Vyššie uvedené iba škriabe povrch hodnotového investovania a toho, ako ho Seth Klarman v priebehu rokov použil na uskutočnenie mnohých úspešných obchodov. Pre hlbšie vysvetlenie stojí za prečítanie jeho kultová klasická kniha „Okraj bezpečnosti“. To je, ak to nájdete!

Nájdete ho na Amazone >> kniha bezpečnostnej rezervy Setha Klarmana

Táto kniha je taká populárna a výkonná, že sa nevydala a nájsť si knihu, ktorá by sa dala vyzdvihnúť z druhej ruky, je ťažké. Problém je v tom, že je taký dobrý, že sa s ním nikto nechce rozlúčiť! Ak nájdete použitú kópiu online, buďte pripravení za ňu zaplatiť poriadnu cenu. Je známe, že dosiahnuť cenu 3 000 dolárov na Amazone sám. Je to hlavne kvôli prístupnému štýlu, v ktorom je napísaný, a pokynom od samotného Klarmana, ako využiť hodnotové investovanie na zarobenie nejakých vážnych peňazí.

Ak ste radi čítali tento článok z Trading Education, označte ho lajkom a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by mohol zaujímať tiež.

Zdroje:

[1] valuestockguide.com

[2] time.com/money

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector