מה הם המטבעות הדיגיטליים של הבנק המרכזי (CBDC) – האם הם יסמנו את תחילתה של מהפכה לשינוי המערכת הפיננסית לנצח? CBDCs הם מטבעות דיגיטליים מונפקים על ידי בנקים מרכזיים המתפקדים כמטבעות לאומיים (פיאט). הם תחליף ישיר של כספי נייר, באותה מדיניות ערך והנפקה זהה. CBDCs הם בעלי סנקציה ממלכתית ונשלטים על ידי הרשות המוניטרית והחוק הרגולטורי.

בנקים ברחבי העולם מתחרים להנפיק מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי (CBDC). סין כבר פרסמה את ניסוי הבדיקה לתשלום אלקטרוני של מטבע דיגיטלי (DCEP), גרסה דיגיטלית של ה- RenMinBi המבוססת על טכנולוגיה קריפטוגרפית. יפן נגדה מיד הודעה זו מתכננת לשחרר ין דיגיטלי בעוד “2-3 שנים”. אחד המניעים המרכזיים שעומדים מאחוריו CBDC אמור לשפר באופן דרסטי את הדרך בה הכסף מועבר ברחבי העולם. במקום להסתמך על טכנולוגיות ישנות כעשור כמו SWIFT, ניתן להעביר מטבעות דיגיטליים ישירות ללא חיכוך. זה ישפיע בצורה דרסטית על כל רמות הבנקאות מערכת מילואים m0 ללא בנקים.

סניפי עיתונים מרכזיים כמו הגרדיאן והכלכלן החלו לכתוב מאמרי דעה, וכינו את ההתקדמות מסין צעד גדול וכזה שעלול להוות איום על ההגמוניה הכלכלית של ארה”ב. בצד השני פרשנים בסין בישרו על העבודה והיישום המהיר של מדינתם. למרות שארה”ב והבנקים הממלכתיים שלה איחרו להודיע ​​על תוכניות מחקר ולכאורה נעצרו מאזניים של פייסבוק (תשובה מופרטת ל- CBDC) בעקבותיה, מדינות מערביות אחרות החלו במהרה במחקר. 

פוסטר יוטיוב

מאמץ עולמי לפרוס מטבעות דיגיטליים של הבנק המרכזי

מוקדם יותר השנה החלו בנקים מבריטניה, האיחוד האירופי, יפן קנדה, שוויץ ושבדיה במחקר משותף על CBDC. צרפת הודיעה על כוונותיה לבדוק פיילוט CBDC בשנת 2020.

באסיה, היפנים הודיעו מיד על כוונתם ליצור CBDC שיתאים לזה של סין ברגע שהחדשות התחילו להתפרסם. בנק קוריאה גם בוחן מטבע דיגיטלי משלו. בנקים לאומיים קטנים יותר כמו תאילנד, הפיליפינים וסינגפור בוחנים גם ליצור משלהם. פרויקטים כגון יובין של סינגפור העבודה עם הרשות המוניטרית בסינגפור כבר נמצאת בשלב 5 בפיתוח.

העולם מתקדם לעבר CBDC ומסכים כי זה יהיה מטבע העתיד. אבל מה הופך אותם למיוחדים וכל כך מפתים לבנקים וממשלות? 

מטבעות דיגיטליים כנשק למאבק בשינויים כלכליים

הסיבה העיקרית היא העלות-יעילות והשליטה בה. CBDCs אינם כפופים לזמני עיבוד ארוכים ולעמלות יקרות. כפי שניתן לראות משוק המטבעות היציב, ניתן לבצע במהירות ובקלות שליחת וקבלת מטבעות קריפטוגרפיים, רק עם חיבור טלפון ואינטרנט. לא רק זאת, הרבה יותר קל לעקוב אחר מטבעות דיגיטליים שהופכים את המעקב אחר הלבנת הון להרבה יותר קל. 

גורם נוסף הוא חוסנו של CBDC לשינויים פוליטיים או כלכליים. לעיתים קרובות אזרחים מכלכלות מתפתחות חשופים לפער גדול בבריאות המטבע שלהם בשוק בהשוואה לשערי החליפין, אולם לעיתים נדירות יש מטבעות יציבים תזוזות משמעותיות. לא רק זה, אלא השבתות בנקאיות גדולות, כמו שניתן לראות ביוון וב אִיסלַנד בהחלט היה יכול להיות פיתרון אם היו מחזיקים חלופה פיננסית לאחסון כספם. יתרון זה של מטבעות דיגיטליים יכול בהחלט להיות חשוב מכיוון שהעולם מביט במיתון בפניו בעקבות הלחץ הכלכלי של מאמץ קורונאווירוס.. 

עם זאת, יש פרט מרכזי אחד שמניע את המחקר של כמה מדינות. האיום שמציב CBDC על שליטת הדולר האמריקני. צ’יינה דיילי כינה את ה- DCEP של בנק העם הסיני כ”אלטרנטיבה פונקציונאלית למערכת הסדר הדולרים “. זה משהו שפוליטיקאים בבייג’ינג רוצים כי הסנקציות של ארה”ב נעשות יעילות, כלומר בגלל הדולר שהוא מטבע העתודה. פירוש הדבר שלעתים קרובות אסורים על העברות בינלאומיות למדינות סנקציות והבנקים נסגרים, שכן הם משתמשים בדולר האמריקאי בתמורה. 

מאתגר את הסנקציות האמריקניות

היכולת התיאורטית של CBDC לעקוף את הדומיננטיות של ארה”ב היא דבר שמדינות רבות ומבולבות ראו להסתער עליו. מדינות אחרות המחזיקות במטבעות דיגיטליים לאומיים כוללות את איראן – מדינה שחרבה מהסנקציות האמריקאיות ואת ונצואלה – מדינה שנפגעה באופן דומה. יריבים אמריקאים אחרים שהחלו במחקר על CBDC משלהם כוללים את קובה, צפון קוריאה ופלסטין.

ברור שהמרוץ נמשך בין המדינות המתחרות השונות להשיק מטבעות דיגיטליים משלהם ולהכין מסגרת כלכלית חדשה. מי יוביל את האישום נותר לראות, אך לתשובה יכולות להיות השלכות משמעותיות לעתיד. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me