0x ($ ZRX) הוא פרוטוקול פתוח למפתחים לבנות חילופי cryptocurrency מבוזרים משלהם בבלוקצ’יין את’ריום. 0x נוצר כתשובה לבעיות הטמונות בבורסות ריכוזיות (CEX) ובבורסות מבוזרות (DEX). עבור CEX, כ -1.1 מיליארד דולר אבד כבר על הפרות אבטחה בפלטפורמות אלה. לפיכך חובבי מטבעות קריפטו הפכו זהירים מחשש לאבד את כספם. חילופי מבוזרים נועדו להיות תשובה לכך, אך יש להם גם בעיות של חיכוך מוגבר ועלויות עסקאות גדלות. במדריך זה נחקור את מה ש- 0x כבר מציעה בשוק של היום, ונסתכל על גרסתם 3 לפרוטוקול שפורסמה לאחרונה..

רקע כללי

0x הוא פרי מוחם של ה- CTO שלו, אמיר בנדאלי, והמנכ”ל שלו, וויל וורן. אנשים מרכזיים אחרים שעומדים מאחורי הפרויקט כוללים את מהנדסי הבלוקצ’יין שלהם, מעצבי מוצר, חוקרים ואסטרטגים עסקיים. יש להם גם רשימה חזקה של יועצים, ביניהם פרד ארסם, מייסד שותף של Coinbase ודייויד סאקס, לשעבר סמנכ”ל PayPal..

מה זה 0x?

0x הוא פרוטוקול הבנוי על בלוקצ’יין את’ריום כדי ליצור ולהפעיל חילופי מבוזרים. מטרתה היא להתממשק עם מערכות אחרות להפעלת יישומים מבוזרים (Dapps) מתקדמים..

הפרוטוקול מבקש לעודד תנועת נכסים ברחבי המגזר הפיננסי על ידי ביטול צדדים שלישיים שהפכו את התהליך למסובך ויקר. הנוכחות של חוזים חכמים סייעה גם לדחוף צדדים שלישיים לשכחה.

כניסת ה- DEX מגיעה לשמירה על כספי המשתמשים ולמניעת צנזורה ממשלתית. חילופי דברים אלה מעמידים את אבטחת כספי המשתמשים על המשתמשים עצמם במקום לסמוך על פלטפורמות מרכזיות, הנוטות לפריצות..

בשל בעיות המדרגיות של בלוקצ’יין של ביטקוין וחוסר גמישות בחוזים חכמים, מפתחי הדאפ נהרו לאת’רום כדי לבנות פתרונות מבוזרים כגון מרכזיות. למרבה הצער, כאשר כל מי שמעוניין לבנות דאפ מיוחד, Ethereum הוצף ביישומים שלא יכולים לתקשר היטב זה עם זה.

יתר על כן, ליישומים אלה יש דרגות אבטחה ואיכות שונות. 0x באה לפתור בעיה זו של פיצול משתמשים, כמו גם להפחית את עלות השימוש ב- dapps.

איך 0x עובד?

למרות שהוא בנוי על גבי את’ריום, ההזמנות שלו מטופלות מחוץ לרשת מכיוון שמשדרים ממסרים מתאימים להזמנות. ההזמנות מועלות רק בבלוקצ’יין את’ריום לאחר סיום התהליך. חתימה מחוץ לרשת מפחיתה את כמות הגז המשמשת בעסקה מסוימת תוך הפחתת העומס על השרשרת הראשית.

משדר על הפלטפורמה יכול להיחשב כמרכזית מבוזרת שיש בה גם ספרי הזמנות ציבוריים וגם פרטיים. הזמנות משודרות דרך ספרי ההזמנות הללו כדי להתאים התאמה.

מלבד הפחתת אגרות הגז הכרוכות בכך, גישה זו מאפשרת למשתמשים גם לשלוט בכספים שלהם. תכונה חשובה של שליח היא שהוא רק מקל אך לא מבצע עסקאות.

כדי לאפשר זאת, יש לספק לספק את החתימה של יצרן ההזמנות, אשר לאחר מכן תועבר לחוזה החכם של ה- DEX. ממסרים מתוגמלים באמצעות האסימון המקורי של הפרוטוקול, ZRX, אם כי זה השתנה יחד עם כמה תכונות אחרות בגרסה 3 של 0x.

גרסה 0x 0: פרוטוקול חדש עם תכונות משופרות

באוגוסט 2020 פרסם הפרוטוקול המבוזר גרסה 3 חדשה המאפשרת למשתמשים לפתח מערכת אקולוגית DeFi מחוברת יותר. ישנם 3 שדרוגים עיקריים בגרסה החדשה הזו: הימורי אסימוני ZRX, גשרי נזילות ועמלות גמישות.

0x תכונות הימור

גרסה 3 של 0x הציגה מנגנון הימור המאפשר קבלת דמי מסחר בכל אסימון. מקבלי שוק המספקים נזילות נתפסים כמכריעים לצמיחה ארוכת הטווח של 0x מכיוון שהם מכניסים נזילות. לפיכך הוצגה תכונת הימור חדשה לפיה מקבלי שוק בשוק 0x מקבלים תגמולים כספיים. המשמעות היא שכל בעל ZRX יכול להצטרף לבריכת ההימורים של יצרנית שוק ולהיות זכאי לחלק מתגמולי הנזילות. בינתיים, טובת יצרנית השוק היא לפתות את הסטייקטים להצטרף למאגר שלהם מכיוון שזה מגדיל את תשלומי תגמולי הנזילות הפוטנציאליים שלהם ואת כוח ההצבעה שלהם בנושאי ממשל מכיוון שהסטייקטים נדרשים להאציל מחצית מכוח ההצבעה שלהם ליצרן השוק..

גשרי נזילות

גשרי נזילות הם שדרוג מרגש עבור מפתחי פיננסים מבוזרים (DeFi) שבונים דאפים שייהנו מגישה ליותר נזילות. הסיבה לכך היא שהתכונה תאפשר להם לאתר נזילות לא רק מרשת ה- 0x עצמה, אלא גם ממכשירי DEX אחרים כגון UniSwap או Kyber מנקודת אינטגרציה אחת, המכונה API 0x (עוד בהמשך). בקיצור, מתן אפשרות למשתמשים לגשת לנזילות במכשירי DEX אחרים, ובכך להבטיח שמילוי ההזמנות יגיעו לנפחים גבוהים יותר, ובכך למשוך משתמשים רבים יותר לפלטפורמה..

עמלות גמישות לממסרים

בעבר, 0x אפשרה רק לממסרים לקבל עמלות ב- ZRX בלבד. זה היה בעייתי מכיוון שלפעמים ממסרים לא ירצו לקבל עמלות ב- ZRX. זה גם הוביל לחוויה גרועה עבור Relayers מכיוון שהיא יצרה צעדים נוספים נוספים במסחר DEX, למשל לא היה אחד העמלות הגדולות ביותר ב- 0x לפי נפח. ויש השערות שזה בגלל הדרכים המוגבלות שבהן ניתן לשלם אגרות. זה תוקן בגרסה 3, שם ממסרים יכולים לבחור לשלם את העמלות בכל אסימון מבוסס Ethereum או אפילו באסימון הנסחר כרגע..

אסימון ZRX: מה זה?

אסימון ה- ZRX בנוי על בסיס תקן ה- ERC-20 של Ethereum. מלבד השימוש בו לתשלום ממסרים עבור הקלות עסקאות, הוא משמש גם לממשל בפרוטוקול 0x. בהתאם לכך, כמות ה- ZRX המוחזקת קובעת את הכוח שיש למושל כאשר הוא תורם לנושאי ממשל כגון שדרוג פרוטוקולים..

אספקת האסימונים של ZRX מוגבלת במיליארד. במהלך השקתו בשנת 2017, מחצית מהאסימונים שוחררו והופצו למפתחים (15%), 0x (15%), צוות המייסדים (10%) ויועצים (10%).

ZRX רשומה בבורסות Binance, Coinbase, Huobi, HitBTC, ובורסות מובילות אחרות. לאחסון, האסימון נתמך על ידי Ledger (הן ה- Nano X והן ה- Nano S), Enjin, Exodus וכל ארנקים אחרים של מטבעות קריפטוגרפיה המיועדים לאסימוני ERC-20.

כפי שצוין לעיל, צוות ה- 0x הציג לאחרונה תכונות הימורים עבור ZRX המעניקות תמריצים רבים יותר הן עבור מקבלי שוק הנזילות והן של בעלי ZRX..

מוצרים אחרים מופעלים לפי 0x

ל- 0x יש חבילת מוצרים שלמה מלבד הפרוטוקול הפתוח שלה. אלו הם:

·         0x מיידי– זה מציע דרך לקנות קריפטוגרפיה בכל אפליקציה או אתר.

·         רשת 0x – מאפשר גישה לספר הזמנות P2P גלובלי עבור אסימונים.

·         API 0x – ניתן להשתמש בו לצבירת נזילות מפלטפורמות הבנויות על הפרוטוקול כגון UniSwap ו- Mesh. ניתן להשתמש בו גם להחלפת אסימונים על בסיס מחיר.

·         מאצ’ה – פלטפורמה לאיתור המחירים הטובים ביותר ברשתות החליפין.

·         0x תוספות – לשימוש עם ממסרים לשילוב סוגי מסחר חדשים.

·         0x OTC – זה מבוסס צרכנים לְהַחלִיף המאפשר החלפת P2P של אסימוני ETH ללא משדר. בניגוד לשאר הבורסות של P2P, 0x OTC מאפשר למוכר לשלוח קישור לקונה בכל פלטפורמה, כולל מדיה חברתית, ותוצאותיה נרשמות בבלוקצ’יין Ethereum..

אפילו עם יתרונות רבים, הפרוטוקול משתמש בחוזים חכמים מרובי חתימות שניתן לנצל מכיוון שהם עדיין מבוססים על קוד. כמו כן, מכיוון ש- DEX הם עדיין עבודה בתהליך, ייתכן שאין להם את הנזילות הדרושה כדי למלא הזמנות לאסימונים פחות מוכרים..

סיכום

עם התבגרות טכנולוגיית הבלוקצ’יין, כך גם היישומים צריכים לפעול על גביה. עם זאת, ככל שיותר דפים מציפים את הסצינה, אנו זקוקים להגדרת איכות ואבטחה סטנדרטיים כדי להבטיח שמערכות אלה יפעלו כמתוכנן. למרבה המזל, עם 0x, הסטנדרט כבר מוגדר.

יתר על כן, מפתחי דאפים צריכים גם לאמץ את המערכת כדי שמשתמשים יוכלו ליהנות מדמי עסקה נמוכים.

ניתן להשתמש בפרוטוקול 0x בשווקי חיזוי כגון הימורי ספורט, הדורשים תוצאות לא מטופלות של תוצאות אירועים פיזיים.

מקרי השימוש העצומים של הפלטפורמה מסוגלים גם להביא לשינוי אמיתי בעולם המבוזר תוך ניצול מנגנונים מחוץ לרשת כדי לשפר באופן דרסטי את המדרגיות.

סדרת מימון מבוזר (DeFi): מדריכים, מדריכים ועוד

עם תוכן למשתמשים מתחילים ומתקדמים יותר, עיין בסדרת DeFi של YouTube המכילה מדריכים על הכלים החשובים שאתה צריך לצורך מסחר במרחב DeFi, למשל. MetaMask ו Uniswap. כמו גם צלילה עמוקה לנושאים פופולריים של DeFi כגון Reef.finance ($ REEF) ו Polkadot ($ DOT)

סדרת DeFi באתר זה מכסה גם נושאים שלא נחקרו ב- YouTube. לקבלת הקדמה על מה זה DeFi, עיין בסקירה כללית על פיננסים מבוזרים (DeFi): מדריך למגמה החמה ביותר בקריפטו

מדריכים ומדריכים למכשירי DEFI חיוניים:

 • מדריך MetaMask: כיצד להקים חשבון? טיפים ופריצות PLUS למשתמשים מתקדמים
 • סקירה והדרכה של Uniswap: מדריך למתחילים וטיפים וטריקים מתקדמים
 • מדריך וסקירת סרום DEX
 • הסביר SushiSwap ($ SUSHI)
 • Exchange 1inch, Mooniswap ו- Chi GasToken: הסקירה והמדריך האולטימטיבי

למידע מעמיק על פרויקטים ספציפיים אחרים של DeFi, עיין במדריכי האסימונים שלנו ל- DeFi. הנה כמה מהמדריכים הפופולריים ביותר שלנו:

 • AAVE ($ LEND)
 • סקירת Ampleforth ($ AMPL): המדריך החיוני לפרוטוקול DeFi זה
 • מדריך ChainLink ($ LINK): קישור מפתח בחלל DeFi
 • קרן מימון ($ CREAM): מה זה?
 • מדריך Curve Finance ($ CRV)
 • DODOEx ($ DODO): ספק נזילות מהפכני ברשת
 • מימון לינארי ($ LINA): העתיד של פלטפורמות חילופי סינתטיות?
 • פולקדות ($ DOT): כל מה שאתה צריך לדעת על יקיר DeFi של סין
 • RAMP DeFi: כיצד הוא פותח את ערך הנכסים שהוקצו?
 • מימון שונית ($ REEF): פלטפורמת Defi של All-In-One
 • הסבירה סולנה ($ SOL)
 • הגרף ($ GRT) – הרמה הבאה של אפליקציות מבוזרות
 • הסביר Trustswap ($ SWAP) – הדור הבא של עסקאות DeFi
 • משתוקק למימון מיזוג של מערכת האקולוגית של DeFi
 • Wing Finance ($ WING) – פלטפורמת הלוואות DeFi מבוססת אשראי

סרטונים ומאמרים נוספים יגיעו בקרוב כחלק מסדרת DeFi שלנו, לכן הקפד להירשם למנוי שלנו ערוץ יוטיוב ו (לעת עתה) עלון שבועי בחינם כך שתוכלו לקבל הודעה ברגע שהם יוצאים!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me