טכנולוגיית Blockchain ומערכת בנקאות מסורתית

כמעט חמש מאות שנה לא חווינו הרבה שינויים דרסטיים בעולם הבנקאות. המגזר המשיך לפעול באותו אופן ללא מעט איום מצד חלופות. אולם כל זה משתנה.

אבל למה זה משתנה?

הכל בגלל אותו חידוש טכנולוגי “קטן” שאנו מכנים בלוקצ’יין.

ההשפעה של בלוקצ’יין על המערכת הפיננסית, יחד עם הפופולריות הגוברת והיישום של מטבעות קריפטוגרפיים בוודאי הולכים לזעזע את המערכת הפיננסית המסורתית כפי שאנו מכירים אותה..

אם לא לשנות את זה לגמרי, יישום blockchain לבנקים והשימוש בו בהיבטים שונים של עסקי הבנקאות חייב לקרות. מומחים מסכימים גם: הבנקאות תשלב בלוקצ’יין באזורים נישתיים מסוימים בעסק, אך בין אם אנו עדים לשינוי סיטונאי, אנחנו עדיין לא רואים.

אך לפני שנמשיך הלאה, בואו נדבר על בלוקצ’יין לזמן מה.

מה זה בעצם בלוקצ’יין ומדוע זה הפך למעצמה כזו בעולם הפיננסים?

בלוקצ'יין בעולם הפיננסי

חשבו על בלוקצ’יין כצורה של ספר חשבונות ציבורי המכיל מידע, הנאסף באמצעות רשת, היושב על גבי האינטרנט. זה מה שהופך אותו לביזור – אין נקודה מרכזית. אופן ההקלטה של ​​מידע זה הוא המעניק לבלוקצ’יין פוטנציאל כה חזק.

טכנולוגיית Blockchain אינה אפליקציה או חברה. זו דרך לתעד נתונים באינטרנט. ניתן להשתמש בטכנולוגיה לפיתוח יישומי בלוקצ’יין, כמו רשתות חברתיות, מערכות הצבעה, שווקי חיזוי, חילופי מכירות, משחקים ועוד. אנשים רבים כינו את הטכנולוגיה כ- “האינטרנט 3.0”.

המידע שמתועד בבלוקצ’יין יכול ללבוש כל צורה שהיא, המייצג דברים כמו העברת כסף, בעלות, עסקה, הסכם בין שני צדדים ועוד. אולם לשם כך, המערכת דורשת אישור ממספר מכשירים (מחשבים) אחרים באותה רשת.

ברגע שהושג הסכם בין שני מכשירים (המכונים גם קונצנזוס), לא ניתן לערער, ​​להסיר או לשנות את אחסון משהו בבלוקצ’יין; זה ללא ספק שם.

זהויות נשמרות פרטיות באמצעות ההצפנה. עם זאת, כל העסקאות בבלוקצ’יין הן ציבוריות לכולם.

כל רשומה שנכתבת בבלוקצ’יין מאובטחת באמצעות מפתח הצפנה מיוחד. משמעות הדבר היא שכל המידע על הבלוקצ’יין אינו משתנה.


דבר אחד שעלינו לציין הוא שמכיוון שלא ניתן לשנות שום דבר שמתועד בבלוקצ’יין, חשוב להיות בטוחים ב 100% לאן אתה שולח את כספך. לאחר שנשלחה עסקה, היא אטומה ולא ניתנת לביטול.

כעת, לאחר שדיברנו על יסודות טכנולוגיית הבלוקצ’יין, נחזור לנושא השיחה שלנו: האם בלוקצ’יין הוא העתיד של הבנקאות? והאם בנקים ישנו לחלוטין את זהותם בגלל טכנולוגיית הבלוקצ’יין והפריחה האחרונה של מטבעות הקריפטו? איך ולמה בנקים זקוקים לבלוקצ’יין?

ללא ספק, עליית הבלוקצ’יין משנה דברים. בנקים, לאט לאט, מתחילים לאמץ מגמות משתנות על מנת לפנות לאלפי שנים בעלי יכולת טכנולוגיה ומעדיפים לעשות הכל בסמארטפונים ובטאבלטים שלהם תוך כדי תנועה..

כמה בנקים כבר קונים או שותפים לחברות פינטק במטרה לקלוט ולהשתמש בטכנולוגיה. יש כבר טכנולוגיית בלוקצ’יין בבנקאות.

חזרה בשנת 2017, צופים כי למעלה מ -15% מהבנקים הגדולים ישתמשו בטכנולוגיית בלוקצ’יין. כעת, כעבור שנתיים, שפע בנקים כבר קפצו על סיפונה או נמצאים בתהליך לעשות זאת.

ענפים מסורתיים מבוססי מורשת, כמו בנקאות, מתחילים להראות “סדקים”. מומחים רבים טוענים כי בגלל חוסר מודעותם של הבנקים לערעור ההמוני ולמאפיינים המועילים של בלוקצ’יין ומטבעות קריפטוגרפיים ישתנה בהכרח בשלב כלשהו.

השימוש היומיומי בכסף ובתשלומים הפך דינמי מאוד. בגלל הצרכים הגוברים, הציפיות ואורח החיים של הלקוחות של ימינו, קיים שוק מתפתח של בנקי אפליקציות, בנקים מתמודדים, בנקים לתשלום סלולרי, מוסדות פיננסיים חדשים, מקרי תשלומים ועוד. רובם כבר מציעים שירותי בלוקצ’יין וקריפטו או שואפים להתחיל לעשות זאת בהמשך הדרך.

אנחנו לא אומרים שעתיד הבנקאות קשור ב 100% לבלוקצ’יין ומטבעות קריפטוגרפיים. יש הרבה נישות שיש למלא, אחרי הכל. עם זאת, מה שחשוב לדון בו הוא הדרכים בהן הטכנולוגיה תשפר ותוספה לעולם הפיננסי הקיים. בואו נדבר יותר על טכנולוגיית בלוקצ’יין בבנקאות שכבר קיים ועושה שינוי.

עולם הבנקאות משתנה

עולם הבנקאות

מעגל, כיכר ו Revolut הפכו בשנים האחרונות למעצמה במרחב הפיננסי. המשותף להם הוא הצעת מטבעות קריפטוגרפיים.

כן, המטבע הקריפטוגרפי עדיין רחוק מלהיות פופולרי כמו הדולר, היורו או הלירה הבריטית, אולם בנקים של אפליקציות, חברות תשלומים סלולריות, צוברים שירותים סוחרים, חברות תשלום לעמיתים ושירותים פיננסיים רבים אחרים כמו האמור לעיל מציעים את האפשרות להשתמש בקריפטו כאמצעי תשלום חלופי ואנשים קופצים פנימה.

בואו ננסה להצביע על כמה מהמאפיינים המועילים של הבנקים של ימינו:

  • בנקי אפליקציות או בנקים דיגיטליים הופכים את הדברים לנוחים מאוד עבור לקוחות יומיומיים.
  • ישנם צרכים במתחם המאמצים המוקדמים המעוניינים לסחור במטבעות קריפטוגרפיים, להשקיע או סתם להשתמש בו לתשלומים.
  • קל להגיע לאותם לקוחות משום שהם מתעדכנים בהתפתחויות האחרונות ומוכנים לנסות זאת.
  • מטבעות דיגיטליים מבוזרים עשויים לחולל מהפכה בהיבטים רבים בענף התשלומים בגלל השקיפות, הניידות, קלות השימוש, הנוחות והגישה הקלה.
  • העברת כספים בינלאומית היא אזור שבו מטבעות קריפטוגרפיים יכולים להשפיע מאוד. עסקאות כסף חוצות גבולות הנעשות באמצעות טכנולוגיית בלוקצ’יין דורשות מעט מאוד זמן, עמלות וחיובים בהשוואה לשיטות המסורתיות.

Blockchain אכן יכולה לשפר את האפקטיביות של תשלומים חוצי גבולות על ידי ביטול המתווך (הבנקים), אולם אנו עדיין צריכים לראות כיצד כלי זה יוכיח את עצמו לשימוש בקנה מידה תעשייתי. דבר נוסף, ייתכן שהבנקים לא כל כך שמחים או להוטים לוותר על עמלות השוליים.

Ripple מנסה לשנות את המערכת

רשת אדוות

Ripple היא חברת תשלומים ופרוטוקולים מבוססת קליפורניה המתמקדת בהקלת העברות בין תאגידים פיננסיים גדולים. הרעיון של Ripple, שנוסד בשנת 2012, הוא לא להיות המטבע הממוצע שלך.

יש אנשים שטוענים שזה אפילו לא מטבע קריפטוגרפי.

הסיבה לכך שאפל זכתה לתשומת לב כה רבה בשנים האחרונות היא שהדרך בה היא פועלת מול שחקנים פיננסיים מיינסטרים, במקום לנסות להפיל אותם. רבים חושבים שזו עשויה להיות הדוגמה המושלמת לאופן בו בנקאות מסורתית עשויה להפיק את המיטב מבלוקצ’יין.

בראד גארלינגהאוס, מנכ”ל Ripple, הצהיר כי:

מההתחלה ממש בדקנו איך אנחנו עובדים עם ממשלות, איך אנחנו עובדים עם בנקים. ואני חושב שחלק בקהילת הקריפטו מאוד מאוד, “איך נהרוס את הממשלה. איך נעקוף בנקים? “

שיתוף פעולה עם ממשלות ובנקים נחשב לדבר הכי הגיוני שחברות מימון דיגיטליות כמו Ripple יכולות לעשות. החברה כבר הקימה שותפויות חשובות עם WesternUnion, רשות המטבע הסעודית, ליאן-ליאן, ספקית שירותי תשלומים בסין ועוד..

xRapid, כלי שפותח על ידי אַדְוָה, הוכח שכבר חוסך עלויות עסקה על ידי 40-70%, ללא שימוש בשום ספקי מט”ח והגדילה את מהירות העסקה למספר דקות. לשם השוואה, תשלומים בינלאומיים מסורתיים נמשכים 3-5 ימי עבודה.

בשנת 2018, Ripple בדקה את הכלי xRapid שלהם לתשלומים בין ארה”ב למקסיקו. שחקנים מרכזיים אחרים בנוף הכספים כבר הציגו תכונות דומות בעקבות ריפל.

דוגמאות לבנקים מסורתיים המאמצים טכנולוגיות בלוקצ’יין. האם זה העתיד של הבנקאות?

בנקים המאמצים בלוקצ'יין

בשנה שעברה, בנק בינלאומי ספרדי, Santander, השיק את רשת התשלומים המופעלת באמצעות Ripple, המבוססת על בלוקצ’יין, בשם One Pay FX והיא הפכה לבנק הראשון בעולם שעשה זאת..

One Pay FX הוא יישום סלולרי, שתוכנן במיוחד לתשלומים חוצי גבולות. זה מגובה בבלוקצ’יין של ריפל. ההבדל בין One Pay FX לבין ה- xRapid הנ”ל הוא בכך ש- One Pay FX לא חותך לחלוטין את הבנק המתאים מכל התהליך. זה לא משנה או מחליף את המערכת המקובלת אלא משנה אותה.

אבל יש את הצד השני של המטבע. האם מטבעות קריפטו אינם אמורים להיות מבוזרים ולהסיר מתווך כלשהו? האם הרעיון המרכזי של בלוקצ’יין הוא לא לתת כוח לעם? זה בהחלט משהו שיש לקחת בחשבון.

טכנולוגיית הבלוקצ’יין שמאחוריה אינה מאפשרת לעמיתי הרשת לקבל גישה לחשבונאות משותפת, המהווה בסיס לרשתות בלוקצ’יין גדולות כמו את’ריום (ETH). עם זאת, הטכנולוגיה מאפשרת לקצץ בעלויות ובזמן הנדרש בדרך כלל להעברות קרנות בינלאומיות על ידי בנקים.

נאמר גם כי בארצות הברית בנק אוף אמריקה, גולדמן זאקס ומסטרקארד מפטנטים טכנולוגיות הקשורות לבלוקצ’יין. חברות אלו יודעות ששינוי עצום עתיד לבוא ברמה עולמית והן יהיו מוכנות להרוויח מכך בכל דרך אפשרית.

מאסטרקארד מחזיקה כיום ביותר מ -30 פטנטים הקשורים לבלוקצ’יין, כולל פטנט לאימות זהות, פטנט לעסקאות אנונימיות ומערכת שיכולה לקשר בין מטבע החשבון לבין חשבון fiat..

ויזה לא הרחק מאחור. אף על פי שהיא אינה מחזיקה פטנטים על כל כך הרבה מוצרים הקשורים לבלוקצ’יין כמו MasterCard, ויזה תכננה פלטפורמה שתשלב טכנולוגיית בלוקצ’יין ותשתמש באסטרטגיה של ממשק API ראשון. הפלטפורמה הניתנת להרחבה, גמישה וידידותית למשתמש מציגה דרכים מאובטחות יותר לעבד תשלומי B2B בקנה מידה עולמי.

מדינה נוספת המפתחת ובודקת פרויקטים הקשורים לטכנולוגיות בלוקצ’יין היא הודו. המכון לפיתוח ומחקר בהודו בטכנולוגיית בנקאות בדק בהצלחה פרויקט פיילוט הקשור לעסקאות סחר.

עוד דווח כי למעלה מ -15 בנקים בהודו עובדים על טייסים משלהם, ובונים קונסורציום לבדיקת פלטפורמת בלוקצ’יין בין-בנקאית. הרעיון הוא לאפשר ספר חשבונות משותף. על ידי קיומו, כל רשומות הבנקאות של העסקאות יעודכנו בו זמנית. המטרה היא להפחית שגיאות ולייעל שגיאות.

מה הלאה?

עתיד blockchain

לאחר מכן, אנחנו מחכים ורואים.

היתרון הגדול ביותר של בלוקצ’יין הוא שהוא יכול להפחית את הזמן ובעיקר, בעלויות. עם זאת, בנקים מסורתיים רבים אינם כה עליזים על הרעיון לעבור לבלוקצ’יין. מעבר לדרכים מבוזרות להעברת כסף פירושו להיפרד מגוש מרווח גדול, שעבור בנקים רבים מהווה מקור הכנסה חשוב..

עם זאת, בנקים רבים מתחילים לשלב בלוקצ’יין, מבלי לוותר לחלוטין על התדמית המסורתית שלהם. לדברי מומחים רבים, בלוקצ’יין ישמש בהיבטים מסוימים של עסקי הבנקאות. עם זאת, שינוי סיטונאי בפלטפורמות בנקאיות מסורתיות לא צפוי להתרחש בקרוב.

ישנם מקרי שימוש רבים לבנקים לאמץ טכנולוגיית בלוקצ’יין, מלבד פתיחת שולחנות מסחר במטבעות קריפטוגרפיים. Blockchain הוא הרבה מעבר לשלב הבדיקה של עולם הבנקאות בשלב זה. כאמור, פישוט וזירוז תשלומים חוצי גבולות, שיפור אמינות ודיוק העסקה וצמצום תהליך ההסדר הם בין הסיבות העיקריות לכך שכל כך הרבה בנקים החלו להשקיע בטכנולוגיית הבלוקצ’יין.

חוזים חכמים גם סייעו לתהליך בכך שהם הסירו את הצורך של המתווך והכניסו מערכות נאמנות / תגמול.

נכון לעכשיו, ישנם מעל 200 בנקים ומוסדות פיננסיים המשתמשים בטכנולוגיית בלוקצ’יין או בקרוב משתמשים בהם. המספר הזה אומר לך דבר אחד: מוסדות פיננסיים וטכנולוגיית בלוקצ’יין הולכים ומשתלבים יותר ויותר.

רק הזמן יגיד איך ייראו בנקים, נניח, בעוד 10 או 20 שנה מהיום וכמה blockchain יהפוך את הבנקאות. דבר אחד בטוח; אנו עדים לשינוי מאסיבי לראשונה זה מאות שנים.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector