האם אתה מעוניין בביטקוין, Ethereum או כל מטבע מטבע אחר? אם כן, שימו לב היטב למאמר של ימינו.

אם יש לך ידע כלשהו כיצד ביטקוין, את’ריום או כל מטבע דיגיטלי אחר, קרוב לוודאי שנתקלת בשני מונחים אלה שוב ושוב:

הוכחת עבודה (POW)

הוכחת הימור (קופה)

מונחים אלה עשויים להיות קשים מדי להבנה עבור אנשים רבים, אך למעשה, הם מושגים פשוטים למדי אותם ננסה להסביר היום!

אבל לפני שנמשיך לעניינים, בואו נדבר על מטבעות קריפטוגרפיים.

תנופת הקריפטו

בום קריפטוגרפי, תרשים מחירי הביטקוין עולה

במהלך השנים האחרונות המונח קריפטוגרפי צבר קרקע מוצקה ויותר ויותר אנשים מתחילים להבין את השימוש בו ואת הערך הפוטנציאלי שלו.

מטבע קריפטוגרפי הוא מטבע דיגיטלי, שנוצר ומנוהל באמצעות טכניקות הצפנה מתקדמות, המכונות קריפטוגרפיה. הרעיון של כסף דיגיטלי הפך למציאות עם הקמת הביטקוין בשנת 2009. מאז שוק הקריפטו עשה דרך ארוכה. נכון לעכשיו, ישנם מעל 1,600 שונים מטבעות קריפטוגרפיים, זמין לאנשים לרכוש, להחליף, לסחור, להשקיע ולהשתמש בתשלום בכמה חברות המקבלות אותו.

הסיבה שבגללה כל כך הרבה אנשים נמשכים לשוק המטבעות הקריפטוגרפיים היא שהרעיון והמאפיינים של מטבעות קריפטוגרפיים מאתגרים את הכלכלה ואת הרעיון המסורתי של כסף על ידי הצגת יתרונות שונים, כולל:

ביזור


עסקאות עמית לעמית

העמלות נמוכות יותר

מְהִירוּת

חסמי כניסה נמוכים

אַלמוֹנִיוּת

פְּרָטִיוּת & בִּטָחוֹן

אין הונאה

יכול להקל על עסקאות בינלאומיות

מטבעות קריפטו אינם מחויבים לשערי חליפין, ריביות או חיובי עסקה, מה שאומר שתוכלו להשתמש בקריפטו ברמה בינלאומית ולא לחוות שום בעיה. ניתן לחסוך הרבה זמן וכסף אם אתה מעביר כסף ממדינה למדינה אחרת. מטבעות קריפטו פועלים ברמה אוניברסלית. זה מקל על עסקאות מתמיד!

חשבונך אינו בבעלות אף אחד אחר. אתה בעצם הבעלים היחיד של מפתחות ההצפנה הפרטיים והציבוריים המתאימים וזה מה שמרכיב את זהותך או כתובת הרשת שלך. שום מוסד פיננסי או מכשיר אחר לא יכול לתת לך בעלות פרטנית על חשבונך / כתובתך.

ראה גם: האם Blockchain הוא העתיד של הבנקים?

מה זה כרייה?

מה זה כרייה, איש כריית ביטקוין

לפני שנכנס לפרטים טכניים רבים, עלינו גם להסביר בקצרה מהו כרייה.

כרייה היא תהליך של אימות עסקאות עם מחשב ברשת. אתה פותר אלגוריתמים מורכבים כדי להוכיח את נכונות העסקה ובכך להוסיף חסימה חדשה לשרשרת. אתה מוסיף “חסום” לרשימה הציבורית הארוכה של כל העסקאות, המכונה בלוקצ’יין. בתמורה, תקבל תגמול עם מטבע קריפטוגרפי.

כדי להיות כורה אינך זקוק רק לחיבור אינטרנט טוב. אתה צריך שיהיה לך מעבד כוח יציב ולדעת כי תלוי איזה מטבע קריפטוגרפי אתה כורה וכמה מהר המחשב שלך, עלות החשמל תהיה בסופו של דבר גבוהה למדי.

לפעמים, בסופו של דבר אתה יכול לבזבז יותר על כרייה ולא להרוויח מספיק כסף בקריפטו.

לדוגמא, אם מתרחשת עסקה ברשת הביטקוין, ככל שיש יותר מחשבים וכוח מחשוב, כך תצטרכו לאמת עסקאות מהר יותר כדי להתחרות בכורים אחרים ברשת ולהרוויח חלק קטן מביטקוין..

מנגנון קונצנזוס

היבט מרכזי בטכנולוגיית הבלוקצ’יין הוא ספר החשבונות המבוזר. ספר החשבונות מכיל תיעוד של כל העסקאות הקודמות. זה לא מאוחסן במיקום מרכזי אלא ברשת מחשבים הממוקמת בכל רחבי העולם.

כדי שכל פעולה זו תעבוד, על הרשת להסכים באופן קולקטיבי עם תוכן ספר החשבונות. זה תפקידו של מנגנון הקונצנזוס. מטרתו היא פשוט לוודא שכל המידע שמתווסף לחשבונתו תקף לחלוטין. זה נעשה כדי לוודא שהחסימה הבאה שנוספה מייצגת את העסקאות האחרונות ברשת. כך, נמנעים נתונים פסולים והוצאה כפולה. יתרה מכך, מנגנון הקונצנזוס גם מונע מלהפסיק את הרשת באמצעות זיוף מתמיד.

ישנם מנגנוני קונצנזוס רבים ושונים, שלכל אחד מהם היתרונות והחסרונות הייחודיים שלהם, אולם כולם משרתים את אותה מטרה שהסברנו לעיל. הם נבדלים רק במתודולוגיה. ההבדל העיקרי בין מנגנוני הקונצנזוס הוא באופן שבו הם מאצלים ומתגמלים את אימות העסקאות.

שני מנגנוני הקונצנזוס הפופולריים ביותר בבלוקצ’יין הם הוכחת עבודה (PoW) ו- Proof of Stake (PoS). כעת נעבור להסביר יותר על כל אחד מהם והשוואה ביניהם. שים לב ששני אלה הם הפופולריים ביותר, ישנן מערכות אחרות שקיימות כגון הוכחת יתרה מוסמכת (DPoS), הסכם ביזנטי מאוחד (FBA) ועוד.

הוכחת עבודה (PoW):

הוכחת עבודה, חוות כרייה

PoW פועל לפי כלל פשוט: כריית חסימה וקבלת תגמול תלויה בכמות העבודה החישובית שעושה הכורה. הכורה הראשון שהמחשב שלו מצליח לפתור את החידות הקריפטוגרפיות של כל בלוק יהיה זה שיקבל מטבעות כסוג של תגמול. משמעות הדבר היא כי הכורים ברשת צריכים להתחרות זה בזה תוך שימוש בכוח החישוב שלהם.

ביטקוין ואלטקוינים רבים עוקבים אחר מנגנון קונצנזוס זה כדי לאשר את האותנטיות של הבלוקצ’יין.

בואו ניתן לכם דוגמא עם חיי היומיום. דמיין כיתה מלאה בתלמידים. המורה מקצה משימה לכל התלמידים. מי שלא רק מגיע עם התשובה הנכונה אלא גם עונה ראשון הוא זה שיקבל את הפרס. התלמיד צריך שיהיה לו הרבה כוח מוחי לבצע את המשימה בצורה נכונה ובמהירות האפשרית כדי להקדים את התלמידים האחרים.

זה אותו הדבר עם מנגנון הוכחת העבודה.

הפאזלים אינם דורשים מיומנות אלא כוח חומרה חזק. זה נעשה כדי לוודא שלאף כורה לא יהיה יתרון על פני האחר. הדרך היחידה לשפר את הסיכויים לפתור את הפאזל ולקבל את המטבעות היא להוסיף כוח חישובי. זה, כפי שאתה צריך לדעת, יקר למדי, שלא לדבר על צריכת אנרגיה.

פרמטרי הפאזל מתעדכנים מעת לעת בכדי לשמור על זמן החסימה. לדוגמא, לפרוטוקול הביטקוין יש יעד לייצור בלוקים למשך 10 דקות.

לכל מושג או גישה יש יתרונות וחסרונות. PoW אינו יוצא מן הכלל.

כפי שהוזכר, סוג זה של מנגנון קונצנזוס דורש הרבה יותר חשמל, שעולה לכורים. לפעמים מה שהוא צריך לשלם עבור חשמל יהיה גבוה יותר ממה שהוא מרוויח מכרייה.

כוח מחשוב גבוה הוא גם די יקר. אתה צריך לבנות לעצמך מחשב-על אשר עבור אנשים מהמעמד הבינוני היומיומי הוא יקר מאוד.

דבר נוסף שכורים צריכים לקחת בחשבון הוא שככל שעובר הזמן ויותר ויותר מטבעות קריפטוגרפיים משוחררים, הפרס שלהם עשוי להיות מינימלי למדי.

לסיכום, הוכחת עבודה היא פרוטוקול שמטרתו העיקרית היא להרתיע מתקפות סייבר. זה מושג שהיה קיים לפני ביטקוין אבל סאטושי נקאמוטו יישם את הטכניקה הזו וחולל מהפכה באופן שבו העסקאות המסורתיות נעשות.

הוכחת הימור (PoS)

הוכחת יתד

בואו נדבר על מערכת Proof of Stake (PoS) ונגלה במה היא שונה מ- PoW.

PoS פועל לפי כלל פשוט: אימות חסימה חדשה תלוי בכמה יתד אדם מחזיק או בעצם כמה מטבעות הם מחזיקים וגיל ההימור בהתאמה. המאמתים אינם מקבלים תגמולים. במקום זאת הם גובים דמי רשת. בסופו של דבר, סוג זה של מערכת הוא חסכוני באנרגיה, בהשוואה ל- PoW, אולם הם פחות מוכחים.

תן לנו דוגמה עם altcoins ובמיוחד Nxt המשתמשת ב- PoS. אם יש לך כמות מסוימת של מטבעות בארנק הדיגיטלי שלך, תוכל גם לראות כמה זמן היה לך אותם. יש לזכור שהעברת המטבעות מארנק דיגיטלי אחד למשנהו תאפס את גילם.

הסכום שיש לכם נחשב להפקדת ביטחון. אם למאמת יש חלק משמעותי במטבע Nxt עם הזדקנות טובה, זה אומר שהם מחויבים ויש להם סיכוי גבוה יותר לאמת חסימה. זה ייצור רשת של מאמתים מהימנים ונאמנים.

ב- PoS, בניגוד ל- PoW, זה לא קשור ל”כרייה “, אלא ל”חישול” שנעשה על ידי המאמת שיעבד ויגבש חסם חדש ברשת..

מהם היתרונות של PoS?

ככל הנראה הדבר הטוב ביותר במערכת זו הוא שאין צורך בחומרה יקרה, המחשב הרגיל שלך יסתדר בסדר גמור עם לקוח Validator. כבר הזכרנו שהיא לא תצרוך חשמל גבוה כפי שעושה PoW.

גַם, ככל שההימור של המאמתים גבוה יותר (וככל שגם להם היה זמן רב יותר), כך יש יותר סיכויים להילקח לצורך “זיוף” ולהרוויח דמי עסקה..

כמובן, ישנן בעיות עם PoS, כולל העובדה שרק קבוצה קטנה של אנשים שמחזיקה ברוב המטבעות / אסימונים יכולה להיות המאמתים. עם זאת, זה משהו שמתפתח ובשלב מסוים בעתיד, סביר יותר שהוא ישתנה.

Ethereum, למשל, נעה לעבר PoS עם הפרוטוקול החדש שלה, ששמו “קספר”.

הוכחת מערכות ההימור בקריפטו הם מנגנון חדש יחסית, לעומת הוכחת עבודה. זה לא נבדק בקפדנות ויש כמה סיכוני אבטחה שזוהו. בסופו של דבר, זיוף מתמיד של בלוקצ’יין יכול להוביל לחוסר יציבות של הרשת.

מה שבטוח יותר – PoW או PoS?

הוכחת עבודה או הוכחת יתד, אבטחת עסקאות

כל מערכת שואפת לספק סביבה בטוחה, נקייה מהתקפות האקרים. זה נכון במיוחד אם שירות זה קשור לכסף. אז איזה מהם בטוח יותר, PoW או PoS?

עם הוכחת עבודה, מה שמכונה “השחקנים הרעים” נחתכים בגלל תמריצים כלכליים וטכנולוגיים. אם מישהו רוצה לתכנת התקפה זה יהיה יקר מאוד ובוודאי לא שווה את זה. האקר יצטרך יותר כסף ממה שהוא יוכל לגנוב.

זול יותר לתקוף מערכת PoS. לכן, זה צריך להיות חסין קליעים לחלוטין. לכן נוצר פרוטוקול קספר. זה יציג נסיבות וכללים מחמירים לפיהם “מאמת רע” עלול לאבד את הפיקדון שלהם אם הפרוטוקול קובע שהם פעלו באופן שמפר את הכללים שלהם.

אל תפספסו: מטבעות קריפטוגרפיים מובילים ואתגריהם

מחשבות אחרונות

כפי שבוודאי כבר הבנתם, גם ל- PoW וגם ל- PoS יש יתרונות וחסרונות. רבים מהקריפטוגרפים ומדעני המחשב עובדים על מציאת פתרונות לשדרוג שני האלגוריתמים הללו.

חשוב לדעת ש:

  • PoS ו- PoW מוצגים כדי למנוע רמאות;

  • התפתחותם המוקדמת התמקדה באיתור התקפות סייבר;

  • פתרון חידה קריפטוגרפית מסובכת וקבלת תגמול במטבעות נקרא Proof of Work (PoW);

  • ב- Proof of Stake (PoS), הרשת בוחרת את היוצר של בלוק חדש, בהתבסס על כמות המטבעות שברשותם;
  • מספר המטבעות הדיגיטליים לעולם לא משתנה;

  • Proof of Stake היא טכנית גרסה משופרת של Proof of Work, אך עדיין יש לבצע אופטימיזציה.

PoS הוא חסכוני וידידותי לסביבה, אך יש לו כמה חסרונות חמורים בכל הנוגע לריכוז וביטחון. לעומת זאת, PoW הוא יקר ודורש כוח מחשוב גבוה, אולם הוא הרבה יותר בטוח.

נצטרך לחכות ולראות כיצד יתפתחו שני האלגוריתמים האלה בזמן.

מקווה שנהניתם לקרוא את המאמר שלנו. אל תשכח לספק את הערותיך.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector