צ’רלי מונגר: המשקיע הפרגמטי שיודע ליצור עושר

חינוך מסחרי משתף אתכם סיפור ההשראה של המשקיע המיליארדר צ’רלי מונגר והלקחים שתוכלו ללמוד מעקרונות ההשקעה שלו וממודלים נפשיים שלו.

אף על פי שוורן באפט הוא האיש שבדרך כלל נמצא באור הזרקורים בכל הנוגע להצלחת ההשקעה של ברקשייר הת’אווי, יש לייחס חלק ניכר מההצלחה לעמיתו צ’רלי מונגר, סגן יו”ר המשרד..

מיהו צ’רלי מונגר?

צ’רלי מונגר הוא יד ימינו של וורן באפט. לצד התחייבויותיו כלפי ברקשייר הת’אוויי, הוא יו”ר תאגיד הדיילי ג’ורנל בלוס אנג’לס ומנהל תאגיד סיטונאי קוסטקו. בפברואר 2018, פורבס הערכת השווי הנקי של מונגר היא כ- 1.74 מיליארד דולר.

חייו המוקדמים של צ’רלי מונגר

גם באפט וגם מונגר הם מנברסקה, שם נולד צ’רלי באומהה בשנת 1924. מונגר עבד בחנות אוכל מקומית כנער, שהיה בבעלות סבו של וורן באפט..

לאחר מכן החל מונגר את לימודיו הגבוהים באוניברסיטת מישיגן, שם למד לתואר במתמטיקה. אבל, ממש אחרי יום הולדתו ה -19, מונגר עזב את האוניברסיטה כדי לשרת בחיל האוויר של צבא ארה”ב. מונגר היה אחד החיילים היחידים שהוזמנו כקצין מבלי להחזיק תואר.

לאחר שירותו סיים מונגר כמה קורסים מתקדמים במגוון אוניברסיטאות, ואף נכנס לבית הספר למשפטים בהרווארד ללא תואר ראשון בו סיים את לימודי התואר השני ב -1948..

אנשים קראו גם: אנדי קריגר: גאון סחר המטבע

הקריירה המוקדמת של צ’רלי מונגר

בשנת 1962 הקים מונגר את משרד עורכי הדין המקרקעין Munger, Tolles & אולסון, שהוא עדיין נוהג ידוע כיום. למרות שההשקעה מעולם לא הייתה רחוקה מדעתו, שכן בין השנים 1962 ל -1975 ניהל שותפות השקעות משלו, שהניבה תשואה שנתית מורכבת של 19.8 אחוזים בתקופה זו. מונגר ובאפט נפגשו בשלב מוקדם בקריירת ההשקעות שלהם בשנת 1959, כאשר החברות התפתחה בהדרגה ליחסי השקעה..

היחסים בין צ’רלי מונגר לוורן באפט

הידידות המתהווה בין הצמד הובילה לכך שמנגר עזב קריירה מוצלחת בתחום המשפטים, כדי לשלב כוחות עם באפט כדי לנהל את ברקשייר האת’ווי BRK.B.

הצמד עובד יחד מספר שנים ויצר קשר נהדר, בינם לבין בעלי המניות. באפט ידוע בתובנה השימושית שלו, בעוד שמונגר משתמש בשנינותו המהירה בכדי להביא מגע הומור לפגישות השנתיות. דוגמה מבריקה משנת 2005 משותפת ל כוכב בוקר, כאשר הזוג דן בפיצוי של מגוון דירקטוריונים.

באפט תיאר כיצד לאחר שהיה חלק מ -19 דירקטוריונים הוא מעולם לא ראה בעמלות סוגיה הנוגעת לפיצויים של מנכ”ל, כאשר ועדות פיצויים מתנהגות כמו צ’יוואווה ולא דנים גדולים או דוברמנים. באפט הראה אז קצת דאגה והסביר שהוא מודאג להעליב חברים שעשויים להיות נוכחים בוועדת פיצויים, עליה ענה מונגר בתגובה השנונה. "אתה מעליב את הכלבים".


אולי תרצה גם: לקחים מאדם שמנצח את השוק

פילוסופיית ההשקעות של מונגר

מונגר ידוע כמשקיע של עסקים חזקים עם מגוון יתרונות תחרותיים. בנאומיו המרובים הציג מונגר את הרעיון של חוכמה אלמנטרית, עולמית ויחסיה לעסקים ולפיננסים.

מונגר מאמין כי כל עסק הנשען על תחבולות נועד לכישלון, עסק טוב צריך להיות עסק אתי. מונגר משתמש ברמות ידע ובאתיקה עסקית רבה במסגרת עקרונות ההשקעה שלו, שם הוא רוכש מניות מוערכות על בסיס האיכות העסקית שלהם, ולא רק להתמקד כמה הן זולות..

לקחים שאנו יכולים ללמוד ממונגר

כיצד משקיעים מתחילים צריכים להשיג חוכמה עולמית כדי להשיג הצלחה בכל הנוגע לבחירת מניות? מונגר מאמין שהמפתח טמון בהבנת מגוון נושאים, במקום להגביל את ההשקעות לכמה נושאים צרים. על ידי שיפור רמות הידע, משקיעים מתחילים להבין את הכלכלה של ענפים מרובים ולהישאר ממוקדים בהצלחה ארוכת טווח, כאשר אחרים נכשלים בגלל קוצר ראייה.

התחדשות מתמדת מתאר את גישתו של מונגר להשקעה כמיוחדת למדי בהשוואה לרוב המנהלים הבכירים. למרות שהוא מחזיק ברקע חינוכי דומה, הוא אינו חולק שום פילוסופיות חדשות קיצוניות או מבטיח לשנות את העולם. במקום זאת, הוא שומר על פרופיל נמוך ומקפיד על פילוסופיה פשוטה, כדי למנוע טיפשות במקום לנסות להיות אינטליגנטי מאוד.

ראה גם: סחר בחדשות השוק

הבנת היכולות שלך

מונגר אינו מעודד אחרים לחפש זוהר, במקום זאת, הוא מאמין שעלינו להימנע מטעויות. גם מונגר וגם באפט פועלים לפי אותו הכלל, אותו הם מכנים ‘מעגל הכשירות’, המתאר כיצד כל אדם צריך להיצמד לתחום הידע שלו. לדוגמא, לא מונגר או באפט השקיעו בגוגל או באמזון, מכיוון שהטכנולוגיה אינה מחוץ למעגל הכשירות שלהם.

על פי תיאוריה זו, כולנו חובבנים ברגע שאנחנו יוצאים מחוץ למעגל הביטחון שלנו, אך לרבים מאיתנו אין את הענווה להודות בכך. מונגר מאמין שכדי להישאר קדימה, יש לבצע השקעות בצורה שמרנית כדי להאריך את התחרות. ניהול ציפיות הוא גם חלק בלתי נפרד מכל השקעה.

כוחן של מודלים נפשיים

עקרונות השקעה של צ'רלי מונגר

למרות שמעולם לא עבר קורס בכל מה שקשור להשקעה, מונגר עדיין שגשג בקריירה שלו. מונגר השתמש ברמות הידע שלו כדי לבנות סריג של מודלים נפשיים רבי עוצמה. המורכבות של העולם הסובב אותנו יכולה להיות קשה להבנה על אלפי המשתנים שלה, מה שהופך כל מצב השקעה לבלתי אפשרי לחיזוי. על ידי חתירה מתמדת לשפר את הידע שלנו ואת הרעיונות המאתגרים, ניתן לבנות מודלים נפשיים חדשים, עליהם אנו יכולים לסמוך כדי לספק מסגרת לגישה לבעיה בזהירות ובתובנה..

אם ברצונך לקבל מידע נוסף על אסטרטגיות השקעה, אנא צרו קשר עוד היום עם הצוות המנוסה שלנו.

אם נהנית לקרוא מאמר זה מ- Trading Education, אנא תן לו לייק ושתף אותו עם כל אחד אחר שאתה חושב שזה עשוי לעניין גם.

מקורות:

[1] https://www.investopedia.com/terms/c/charlie-munger.asp [2] https://constantrenewal.com/avoiding-stupidity/ [3] http://news.morningstar.com/classroom2/course.asp?docId=145665&עמוד = 2
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map