שגשוג לא רציונלי: הקלאסיקה הבלתי מעורערת הזו רלוונטית כמו פעם

שגשוג לא רציונלי מאת הכלכלן זוכה פרס נובל, רוברט שילר, נמצא כעת במהדורה השלישית שלו והוא רלוונטי כתמיד. מחקר על פסיכולוגיית השוק והשפעתו על תנועות המחירים, נותן תובנה מפורטת לכמה מהכוחות המניעים עליות מחירים לא בר קיימא, או בועות פיננסיות, וחוקרת כמה מהגורמים שיכולים לעזור למשקיעים לחזות התנהגות בשוק המניות..

זֶה חינוך מסחרי המאמר יתן לך מבט קצר על ספר הכספים שלא יסולא בפז.

שילר, פרופסור לכלכלה בייל ותורם באופן קבוע לתפיסה הכלכלית, מתחיל בסקירה מפורטת של דוגמאות היסטוריות של ספקולציות גבוהות וירידות פתאומיות, כולל ההתרסקות הגדולה הידועה לשמצה בשנת 1929 והמיתון הגדול בעקבות המשבר הפיננסי בשנת 2008, כ כמו גם את הפסגות והשפלות שחוו בשנת 1901, 1966 ו -2000. הוא מסיק כי אי אפשר להסביר את חוסר היציבות של שוק המניות על ידי גורמים בסיסיים תוך שהוא שואל מדוע שווקים נראים לכאורה, מניו יורק לפרנקפורט, עוברים יחד.

מצא אותו באמזון >> ספר שפע לא הגיוני

הספר שואף לגלות כמה מדעים בנסיבות סביב בועות פיננסיות, ולהדגיש כיצד היבטים של ‘מנטליות העדר’ של המשקיעים והריבוי של סיפורי הצלחה יכולים ליצור מעין לולאת משוב שמניעה את אינפלציית המחירים מכלל שליטה. דיון מעמיק בגורמים פוליטיים, סוציולוגיים ומבניים סביב תופעת הבועות הפיננסיות מעניק לקוראים תובנה ההשפעות בעולם האמיתי המשפיעות על התנהגות השוק.

שילר מפרט את יחס המחיר לרווח המותאם למחזור (CAPE), שמטרתו ליצור הערכת שווי יציבה של חברה תוך התחשבות באינפלציה ובכוחות מקרו-כלכליים אחרים. יש לציין כי במהלך המאה הקודמת, CAPE הגיעה לשיאה בדיוק עם שיא השוק, מה שהופך אותה לסימן פוטנציאלי אמין למתי בועה פיננסית עומדת “להתפוצץ”, דבר אשר לא יסולא בפז עבור כל מיני משקיעים..

אולי תרצה גם: להפסיק לתרגל הרגלי מסחר גרועים!

כאשר אלן גרינשפן טבע לראשונה את הביטוי "שפע לא הגיוני" בשנת 1996 כדי לתאר את הפריחה ב -1996 ואת המנטליות שהניעה אותה, הוא הטיל ספק בעשרות שנות ויכוח שתמכו ברציונליות הגלומה לכאורה של התנהגות השוק. שילר לקח את הרעיון הזה שאולי יש עוד, הרבה יותר גורמים אנושיים המניעים מחירים ולהוביל לסוג של מחירים מנופחים יתר על המידה שאנו רואים בכל בועה כלכלית. למעשה, במובנים רבים, הוא השליך את הרעיון של רציונליות בשוק לחלוטין, במקום זאת הדגים כיצד בועות היו תוצאה של “ההשפעה המשולבת של חשיבה אדישה על ידי מיליוני אנשים … המונעת באופן מהותי על ידי רגשותיהם שלהם, תשומת לב אקראית ותפיסת חוכמה קונבנציונאלית. “

ללמוד מסחר מקוון

שגשוג לא רציונלי היה רב מכר של הניו יורק טיימס משחרורו הראשון, ומהדורה עדכנית זו מוסיפה לגילויים פורצי הדרך עם חומר חדש ותובנות עדכניות, כולל פרק חדש לגמרי בשוק האג”ח.

לאחר שעורר בעבר את האזעקה על נקודות הביקור והדיור, שילר מזהיר כעת כי ניתן לראות שוב אינדיקציות לשפע לא הגיוני בקרב המשקיעים למרות ההשלכות של תנופת הסאב-פריים שהביאה את המשבר הפיננסי ב -2008. כאשר עליית מחירי המניות בארה”ב ומחירי הבתים עולים בחלקים רבים של העולם, הפריחה הנוכחית הזו עשויה להתגלות כדוגמה נוספת המייחסת לרעיון רציונליות השוק ומוסיפה משקל לתיאוריה של שילר כי תנודתיות בשוק היא תופעה המונעת פסיכולוגית הגלומה בשווקי הנכסים.

ראה גם: האניגמה ג’ול פול גטי, האיש העשיר ביותר בעולם

Business Insider רשמה בין המהדורות השלישיות של Irrational Exuberance ספרים שחובה לקרוא בשווקים, קורא לזה אחד של “ספרי האוצר החשובים ביותר”, אמירה "כמו שכולנו, אמריקאים מן השורה ומשקיעים מקצועיים כאחד, זוחלים מהריסות כלכלת הבועות חסרת האכפתיות שלנו, מהתובנות הממולחות וההתרעות המפוכחות, ועובדות קשות כי מרשלים של שילר בספר זה לא יסולא בפז מאי פעם.."

ההסברים הברורים של הספר לשפע לא הגיוני הופכים אותו לאידיאלי לא רק לחובבי שוק המניות, אלא גם מתאים לקורא הכללי.. חינוך מסחרי ממליץ לכל המחפשים תובנות לגבי הנהגים בעולם האמיתי שמאחורי בועות פיננסיות לקרוא את המהדורה המעודכנת והמורחבת של הספר הקלאסי הזה. למידע נוסף על מסחר או שוק המניות פנו עוד היום לאחד המומחים שלנו, נשמח לשמוע מכם!

אל תחמיצו: 8 שאלות לענות לפני שאתם משקיעים


אם נהנית לקרוא את האומנות הזוle מ- Trading Education, אנא תן לזה לייק ושתף אותו עם כל אחד אחר שאתה חושב שזה עשוי לעניין גם כן.

מקורות:

[1] https://stocktraderblog.com/2017/02/15/irrational-exuberance/ [2] https://www.kirkusreviews.com/book-reviews/robert-j-schiller/irrational-exuberance/
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map