מרחב ה- DeFi הקיים בתעשיית הקריפטו הגדולה זכה לצמיחה מתפרצת בשנת 2020. מונע על ידי חקלאי תשואה ובעלי קריפטו המחפשים הזדמנויות להוציא את הקריפטו לעבודה, מיליארדי דולרים של מטבעות קריפטו הוזרמו לדפי ולמערכת האקולוגית של Ethereum בכלל. 

עם זרם זה של פעילות קריפטו חדשה עולה השאלה הגורלית: מהן השלכות המס על DeFi? כיצד פועלות עסקאות DeFi מנקודת מבט מס? 

במאמר זה אנו צוללים לשאלות אלו ומשתפים את יסודות מיסי DeFi בכל הנוגע להלוואות, הלוואות, חקלאות תשואות, מאגרי נזילות והשתכרות..

מיסי קריפטו 101

בארה”ב ובמדינות רבות אחרות מתייחסים למטבעות קריפטוגרפיים כאל נכס לצרכי מס. בדומה לצורות רכוש אחרות כמו מניות ואגרות חוב, אתה סובל מרווחי הון והפסדי הון כאשר אתה מוכר, מחליף או משליך אחרת את המטבע הקריפטוגרפי שלך. יש לדווח על רווחי הון והפסדים על המסים שלך. 

בנוסף, כאשר אתה מרוויח מטבעות קריפטוגרפיים בכל דרך שהיא, בין אם מדובר בכרייה, בהימור או בצורות ריבית, אתה מזהה הכנסות לפי שווי השוק ההוגן של המטבע הקריפטוגרפי במועד קבלתו. יש לדווח על הכנסה זו על המסים שלך. 

מס הכנסה אמנם לא פרסם שום הנחיה ישירה על DeFi באופן ספציפי, אך הם פרסמו כללי הדרכה בנושא מטבעות קריפטוגרפיים. מההנחיות הללו ניתן להסיק את השלכות המס על DeFi. ככל שיופיעו עדכונים נוספים מנקודת מבט של חקיקת המס, המדריך הזה יעודכן כדי לשקף שינויים אלה. 

אם אתה רק מתחיל ללמוד על השלכות המס של הצפנה, אנו ממליצים להתחיל במאמר שלנו: המדריך השלם למיסי מטבעות מטבעות.

מה זה דפי?

מה זה מימון מבוזר (DeFi)?


DeFi, קיצור של מימון מבוזר, הוא תחום של מטבע קריפטוגרפי המתמקד באפשרות גישה לשירותים פיננסיים כגון מסחר, הלוואות והלוואות מבלי להעלות עלויות או עיכובים הקשורים למתווכים מסורתיים המחפשים שכר דירה (כלומר בנקים, מוסדות פיננסיים וכו ‘)..

הרוב המכריע של פלטפורמות DeFi הפופולריות כיום בנויות בתוך המערכת האקולוגית של Ethereum. כמה מההתקדמות הטכנולוגית הייחודית כמו AMM (Automated Market Making) ובריכות נזילות מאפשרות יכולות “מבוזרות” של רבים מפלטפורמות DeFi הפופולריות ביותר כיום.. 

התקדמות חדשה זו יוצרת כמה מצבי מיסוי ייחודיים עליהם אנו מתייחסים להלן.

מיסי הלוואות דפי

מיסי הלוואות דה-פי ובריכות נזילות

כאשר אתה משאיל את המטבע החופשי שלך, אתה חייב לשלם מיסים על כל הכנסה שתקבל כתוצאה מפעילות ההלוואות שלך.. 

ההכנסה שתקבל כתוצאה מפעילות ההלוואות שלך יכולה להיות באחת משתי צורות. בהתאם לפלטפורמת DeFi בה אתה משתמש, ההכנסה שלך תהיה:

 1. הכנסה רגילה (כמו הכנסה המתקבלת ממשכורת) או
 2. הכנסות מרווח הון

ההבחנה בין הכנסות מרווח הון לעומת הכנסה רגילה היא חשובה שיש להבין מכיוון שיש להן השלכות מס שונות. 

רווחי הון לעומת הכנסה רגילה

הכנסה רגילה (כמו הכנסה ממשכורת) פשוט ממסים עלייך מדרגת מס שולית. מסיבה זו, הכנסה רגילה אינה טומנת בחובה חיסכון משמעותי במס. 

הכנסות מרווח הון מצד שני יש יתרונות משמעותיים לחיסכון במס. היתרון הראשון בהכנסות מרווחי הון הוא שיעורי מס רווחי הון לטווח ארוך, שאתה זכאי לו אם החזקת את הנכס שלך יותר מ 12 חודשים. שיעורי מס רווחי הון לטווח ארוך נמוכים משמעותית משיעורי רווח הון לטווח קצר ויכולים לחסוך לך כסף רב במיסים המגיעים לך אם אתה מתכנן להם אסטרטגית.. 

בנוסף, ניתן לקזז לחלוטין הכנסות מרווחי הון על ידי הפסדי הון – ואילו הפסדי הון אינם יכולים לקזז באופן מלא את ההכנסה הרגילה (הם יכולים לקזז רק עד 3,000 דולר מההכנסה הרגילה).

בואו נסתכל כעת על הכנסה רגילה לעומת רווחי הון כפי שהם חלים בתחום DeFi. 

הכנסה רגילה בתוך DeFi

בעולם המסורתי, ואפילו במרחב הריכוזי המרוכז, פלטפורמות ההלוואות משלמות לעיתים קרובות ריביות באותו מטבע שהלוותם (כמו ריבית שתקבלו מבנק או כמו ריבית קריפטו שתקבלו מ פלטפורמת הלוואות קריפטו כמו BlockFi). לדוגמה, אם הלוואת ETH, תשלומי הריבית שאתה מרוויח מהפקדה יהיו לרוב גם ב- ETH. 

כאשר זה המקרה, הריבית שאתה מרוויח מתאימה כהכנסה רגילה.

במילים אחרות, אם אתה מרוויח אסימוני קריפטו להלוואות (למשל יתרת הארנק שלך גדלה ישירות כשאתה מרוויח הכנסות ריבית), אתה מכיר בכך כהכנסה רגילה.

הכנסות רווחי הון במסגרת DeFi

פרוטוקולי DeFi חדשים רבים מנפיקים אסימונים לבריכות נזילות (LPT) כאשר אתה משאיל להם את הקריפטו שלך. LPTs אלה מייצגים את חלק ההשקעה שלך במאגר הנזילות. 

במקרה זה, אתה עשוי להכיר בהכנסות מרווח הון, לֹא הכנסה רגילה, מאינטראקציה עם הפרוטוקול.

הסיבה לכך היא שהוספת האסימונים שלך למאגר נזילות וקבלת LPT בנויה למעשה כהחלפת סחר / אסימון. 

ככל שמאגר הנזילות צובר ריביות, ערך ההשקעה שלך בבריכה עולה – כמו למשל ב- cTokens. עם זאת, למעשה לא משלמים לך את הריבית הזו ישירות (כמו שהיית בדוגמת הכנסה רגילה). במקום זאת, הערך של LPTs שלך (cTokens) עולה ככל שנצבר ריבית בעוד שכמות ה- LPT בבעלותך נשארת קבועה. כאשר אתה מחליף את ה- LPT שלך בנכס הבסיס, אתה מפעיל רווח הון השווה לסכום שה- LPT צברו בערכו, וזה מתייחס כהכנסה מרווח הון.. 

פלטפורמות קריפטו של DeFi

דוגמאות DeFi – הכנסה רגילה לעומת רווחי הון

פלטפורמות DeFi כגון מתחם ו כמהה.מימון ו- cTokens ו- yTokens המשויכים להם הם דוגמאות טובות לפרוטוקולים שבהם ה”ריבית הצוברת “מתייחסת למעשה כאל רווחי הון מכיוון שעסקאות בנויות כמחליפות סמלים / עסקאות. 

מצד שני, בפלטפורמות כמו Aave הריבית שנצברה מהלוואות משולמת לך ישירות בצורה של א-אג”ח ולכן מתייחסים אליה כהכנסה רגילה, ולא לרווחי הון. 

מתחם: cTokens

כמתחם קובע באתר האינטרנט שלה: “מכיוון ששוק מרוויח ריבית, ה- cToken שלו הופך לכמות הולכת וגדלה של נכס הבסיס.” במילים אחרות, מכיוון שהקריפטו שהשאלתם למתחם מרוויח ריבית, ה- cTokens שלכם (המייצגים את חלקכם בבריכה) הופכים להמרה בכמות מוגדלת של נכס הבסיס (כלומר הקריפטו שהשאלתם למתחם).

המשמעות היא שאתה לא מרוויח באופן ישיר תשלומי תגמולי ריבית ממתחם. מנקודת מבט מס, המשמעות היא שההכנסה הקשורה ל- cTokens שלך היא הכנסה מרווח הון (לא הכנסה רגילה) המוכרת כאשר אתה ממיר את cTokens שלך בחזרה לנכס הבסיס..

Aave: aTokens

בניגוד ל- cTokens, aTokens נטבעים ביחס 1: 1 לנכס הבסיס. פירוש הדבר שמשלמים אותך ב- aTokens כיוון שהמטבע הקריפטוגרפי שהשאלת מרוויח ריבית. מתייחסים לתשלומי ריבית aToken אלה כהכנסה רגילה השווה לשווי השוק ההוגן של ה- AToken במועד קבלתו. 

דוגמה מלאה להלוואות DeFi:

עד כה כיסינו הרבה אדמות, אז בואו נעצור לבחון דוגמה מלאה לטיפול המס שלב אחר שלב לאינטראקציה משותפת עם פרוטוקול DeFi כמו Aave. 

דוגמא:

 1. לוקאס קונה ETH אחד תמורת 300 דולר. חודשים אחר כך כאשר ה- ETH הזה שווה 400 $, לוקאס משתמש בו כדי להטביע 1 aETH. בשלב זה, לוקאס מכיר ברווח הון של 100 דולר כאשר הוא “סוחר” את ה- ETH הראשון שלו תמורת 1 AETH.

 1. לוקאס מלווה כעת באמצעות aETH שלו, ומרוויח 0.1 aETH כריבית ב -12 ביוני ששווה אז 30 דולר. לוקאס מכיר בהכנסה רגילה בשווי 30 דולר.

 1. חודש לאחר מכן, לוקאס ממיר 1 AETH בחזרה ל- ETH אחד. בזמן ההמרה שווה 1 aETH 300 דולר. כאן, לוקאס היה סובל מהפסד הון של 100 דולר כאשר הוא סוחר את ה- AETH שלו עבור ETH – כבסיס העלות שלו בכך ש- 1 AETH היה 400 $ (400 – 300 = 100).

לסיכום, לוקאס הכיר תחילה ברווח הון של 100 דולר, אחר כך 30 דולר מההכנסה הרגילה, ואז הפסד הון של 100 דולר. מכיוון שהפסד ההון של לוקאס ינוכה באופן מלא מרווח ההון שלו, הוא חייב רק מיסים על הכנסותיו הרגילות של 30 דולר בדוגמה זו.. 

כפי שאתה יכול לראות, קל לדברים להסתבך מהר מאוד מנקודת מבט של דיווח מס. זה איפה תוכנת מס קריפטוגרפי יכול להיות מועיל לאוטומציה של כל הדיווחים שלך על מס הכנסה.

מיסי DeFi בגידול תשואה

מיסי כרייה בגידול תשואה ונזילות

ההתקדמות באופן שבו הבורסות המבוזרות מאפשרות סחר בקריפטו לקריפטו (באמצעות ביצוע שוק אוטומטי ובריכות נזילות) הביאה לגל של פעילות קריפטוגרפית חדשה המתמקדת בתשואה. “חקלאי תשואה” או “כורי נזילות” מבקשים להרוויח תגמולים על ידי שימוש באחזקות הצפנה שלהם כבטוחה כדי להרוויח תשואה / ריבית.. 

השלכות המס של פעילות זו אינן שונות מהדוגמאות שהובאו לעיל. 

תגמולי הריבית המתקבלים מהשאלת המטבע הקריפטוגרפי שלך כפופים למס הכנסה, ובהתאם למפרט הפרוטוקול, הם יהיו הכנסות מרווח הון או הכנסה רגילה (ראה סעיף לעיל).

ממשל דה-פי ואסימוני תמריץ

אסימונים לממשל המשמשים כדי לתמרץ את מחזיקי המטבעות הקריפטוגרפיים להשתמש בנכסיהם כבטוחה למימון מאגרי נזילות הפכו נפוצים ואפשרו ל”חקלאי תשואה “להגביר את הרווחים הפוטנציאליים שלהם..

פופולרי לפי אסימון הממשל של Compound, COMP מופץ לכל מי שמספק או לווה קריפטו אל מתחם..

אתה מזהה הַכנָסָה כאשר אתה מקבל אסימונים לממשל ותמריץ הדומים ל- COMP. סכום ההכנסה שאתה מזהה שווה לשווי השוק של COMP (או כל אסימון הממשל) במועד קבלתו. 

בנוסף, כאשר אתה מוכר את ה- COMP שלך (או אסימון ממשל קשור), אתה מפעיל א אירוע חייב ולהכיר ברווח הון או הפסד הון בהתאם לתנודות הערך של COMP מאז שהרווחת אותו.

דוגמא:

 1. מיטשל קונה 0.5 ETH תמורת 100 דולר. כעבור חודשיים הוא ממיר 0.5 ETH (ששווה כיום 150 דולר) ל- CETH. מיטשל מכיר ברווח הון בסך 50 דולר כשהוא מחליף את ה- ETH שלו עבור cETH.

 1. מיטשל מקבל גם COMP אחד כתמריץ להלוואת ה- ETH שלו. נכון לעכשיו, 1 COMP שווה 100 דולר. מיטשל מכיר בהכנסה של 100 דולר ביום שקיבל את ה- COMP 1.

 1. חודש לאחר מכן, מיטשל מוכר את ה- COMP 1 שלו תמורת 500 דולר. בשלב זה מיטשל משיג רווח הון של 400 דולר ממכירת ה- COMP שלו כבסיס העלות שלו בסימן היה 100 דולר (500 – 100).

הלוואה / לקיחת הלוואה בקריפטו

עד כה התמקדנו בהשלכות המס על צד אחד בשוק, המלווה. אבל מה אם אתה הלווה? מה השלכות המס של לקיחת הלוואה?

אם אתה לוקח הלוואה באמצעות קריפטוגרפיה כבטוחה, אתה אל להפעיל אירוע חייב במס. זה שונה מ”מסחר “בקריפטו שלך בקריפטה אחרת, ויש לו יתרונות מס בשל עובדה זו.

דוגמא:

ג’ון לוקח הלוואת סטאבלוקין על אחזקותיו ב- ETH. ג’ון מקבל 1,000 DAI כהלוואה על בסיס ה- ETH שלו שהעמיד כבטוחה. ג’ון לא מפעיל אירוע מס כלשהו בהשאלה של 1,000 DAI.

האם ניכוי מס בתשלומי ריבית בהלוואות קריפטו ניתן לניכוי?

מס הכנסה טרם הוציא הנחיות ספציפיות סביב תשלומי ריבית בהלוואות קריפטו. עם זאת, תוכל לקבל מושג טוב יותר כיצד ניתן לטפל בהם על ידי התבוננות בהלוואות מסורתיות. כדי להבין אם תשלומי הריבית שלך ניתנים לניכוי מס, יש לבחון האם הלוואה משמשת למטרות אישיות, השקעה או עסקיות..

אם עסק לוקח הלוואה למטרה מסחרית, מתייחסים לריבית כהוצאה עסקית לגיטימית בניכוי מס.

אם נלקחת הלוואה מסיבות אישיות, הוצאות ריבית בדרך כלל אינן נחשבות בניכוי מס.

אם אתה משתמש בכספים המושאלים למטרות השקעה (למשל חקלאות תשואה) הוצאות הריבית שאתה נושא מסווגות כהוצאות ריבית השקעה. הוצאות ריבית השקעה כפופות לכללי מס מיוחדים והן ניתנות לניכוי רק עד להכנסות ההשקעה נטו שלך. 

פלטפורמות DeFi – סקירה כללית על טיפול במיסים

להלן סיכמנו את השלכות המס הגבוהות הנוגעות לפרוטוקולים ספציפיים של DeFi. זכור כי מס הכנסה לא העביר עד כה הנחיות ספציפיות למס מס. התיאורים שלהלן מייצגים יחס מס שמרני שהוסכם מהזרם הנחיות הצפנה למס הכנסה.

Uniswap

Uniswap הוא בורסה מבוזרת המאפשרת למשתמשים לסחור / להחליף בין מטבעות קריפטוגרפיים, כמו גם לתרום קריפטו למאגרי נזילות כדי להרוויח הכנסה..

 • החלפת מטבע קריפטוגרפי אחד בשני ב- Uniswap הוא אירוע החייב במס ומפעיל רווחי הון או הפסדי הון
 • כאשר אתה תורם למאגר נזילות, אתה מקבל אסימונים של UNI המייצגים את חלקך במאגר. זה מביא לאירוע החייב במס בתרומה למאגר נזילות וחלים רווחי / הפסדי הון (סילוק הצפנה למאגר, קבלת UNI)
 • אסימונים של UNI עולים בערכם ככל שהמאגר צובר ריבית. כשאתה נפטר ממאגר הנזילות, אתה מחזיר את אסימוני UNI ומממש רווחי הון באותם אסימונים של UNI.

מתחם

מתחם הוא פרוטוקול מבוזר המאפשר הלוואה, הלוואות וצבירת ריבית. 

 • החלפת אסימונים כמו ETH עבור cETH היא סחר החייב במס (אתה מסלק את ה- ETH שלך בעת החלפתו ל- CETH)
 • ה- cTokens שלך עולה בערך ככל שאתה מלווה. אתה מביא רווחי הון בעת ​​המרת ה- cTokens שלך בנכס הבסיס.
 • כל COMP שנצבר הוא הכנסה חייבת המוערכת לפי שווי השוק ההוגן של COMP בעת ההרווחה

Aave

Aave הוא פרוטוקול DeFi המאפשר למשתמשים לספק נזילות, להרוויח ריביות וללוות כספים. 

 • אתה סובל מרווחי / הפסדי הון על נכס הקריפטו שאתה מחליף בעת הטבעת aTokens
 • ריבית שהתקבלה מהלוואות מצטברת אליך בצורה של תוספים נוספים. מדובר בהכנסה החייבת במס לפי שווי השוק ההוגן של aTokens במועד הקבלה

יַצרָן

Maker ופלטפורמת Oasis שלהם מאפשרים למשתמשים לסחור בין נכסים וכן להרוויח DAI באמצעות נעילת ETH או מטבעות קריפטוגרפיים אחרים כבטוחה או באמצעות חיסכון של DAI..

 • מטפלים במסחר כעסקאות רגילות של מטבעות קריפטוגרפיים, רווחי הון והפסדים חלים
 • DAI שנצבר כפוף למס הכנסה לפי שווי השוק ההוגן של DAI בעת קבלתו

מאזן

בדומה ל- Uniswap, איזון מאפשר לך לסחור או להחליף מטבעות קריפטוגרפיים וכן לתרום למאגרי נזילות.

 • עסקאות מתייחסות כעסקאות רגילות של מטבעות קריפטוגרפיים ומפעילות רווחי הון או הפסדים
 • הכנסה שנצברה ממאגרי נזילות מתייחסת לרווחי הון מכיוון ש”אסימונים של מאזן מאזן “עולים בערכם ככל שהמאגר מרוויח. אתה צובר רווחי הון כאשר אתה סוחר את ה- BPT שלך בנכס הבסיס. 
 • אסימון הממשל BAL מופץ לספקי נזילות וכפוף למס הכנסה לפי שווי השוק ההוגן של BAL בעת קבלתו.

הצהרת אחריות – פוסט זה נועד למטרות הסברה בלבד ואין להתייחס אליו כייעוץ מס או השקעה. אנא שוחח עם מומחה המס שלך, רואה חשבון או עו”ד מיסוי כיצד עליך להתייחס למיסוי של מטבעות דיגיטליים.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector