Değer İnterneti: Temel Bilgiler ve Faydalar

İnternetin icadı dünyayı küresel bir köye dönüştürdü. Herhangi bir bilgi parçası kısa sürede dünya çapında hareket eder. 21. yüzyılın başından beri bilgisayar ve teknoloji alanlarında bir çok gelişme yaşanıyor.. Blockchain teknolojisi dünyadaki işletmelerde devrim yaratan en son teknoloji biçimidir. Bu teknolojinin olumlu etkileri nedeniyle dünya hayatın hemen hemen tüm alanlarında dijitalleşmeye tanık oluyor. Özellikle paranın dijitalleşmesi bu gezegende eşi görülmemiş bir değişimi beraberinde getirdi. Bu, finansal bilgilerin saniyeler içinde dünya çapında aktarıldığı anlamına gelir. Sınır ötesi işlemleri geçmişte olduğundan daha güvenli, daha kolay ve daha hızlı hale getiren birçok dijital platform tanıtıldı..

Değer İnterneti nedir?

değer interneti

Kaynak: bankinnovation.net

“Değerin İnterneti”, sınır ötesi işlemlerin kelimeler, resimler ve videoların aktarıldığı şekilde hızla gerçekleştiği tesis türüdür. Daha önce, dünya genelinde dijital işlemlerin tamamlanması birkaç hafta sürdü. Hatta Amerika ve İngiltere gibi en gelişmiş ülkelere yerleşmek neredeyse 3-5 gün sürdü. Burada o günlerdeki işlemlerin hata yüzdesinin 5 olduğunu ve 42 dolara mal olduğunu belirtmekte fayda var. Günümüzde dijital platformlar gibi dijital platformların yardımıyla Dalgalanma, Bu işlemler çok fazla maliyet olmadan ve neredeyse hiç hata şansı olmadan sadece 3 saniyede gerçekleşir.

Başka bir deyişle, şunu söyleyebiliriz ‘Değer İnterneti“Birisi için değeri olan herhangi bir varlığın değiş tokuş edilmesine yardımcı olur. Bu, hisse senetlerinin, oyların, menkul kıymetlerin, müziğin, bilimsel keşiflerin ve fikri mülkiyetin değiş tokuş edilmesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Blockchain teknolojisi, tüm bu varlıkların takas edilmesinin arkasındadır. Bunun nedeni, üçüncü şahısların veya aracıların bu değişimleri gerçekleştirme rolünü ortadan kaldırmış olmasıdır. Blockchain teknolojisinin yardımıyla, tüm varlıklar doğrudan gönderen ve alıcı arasında değiştirilir. Hem gönderen hem de alıcı, işlemin gerçekliğini ve işlemin durumunu süreç boyunca bilir.

Ripple Q2 Raporunu OKU XRP’nin Dünya Çapında 130 Kripto Borsasında Listelendiğini Açıkladı

Ripple, saniyeler içinde sınır ötesi işlemleri gerçekleştiren platformlar listesinin başında yer alıyor. Platform, işlemleri üçüncü şahıslara ihtiyaç duymadan güvenli, güvenilir ve anında tamamlar. Bu, maliyetleri en aza indirmiştir. Uzmanlar, bilginin ulaştığı gibi yakın gelecekte değerin dünya çapında değiş tokuş edileceğini umuyorlar. Ripple tarafından kullanılan en son teknoloji, sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere farklı yaşam alanlarını kolaylaştırmak için diğer birçok uygulamanın geliştirilmesinde çok yardımcı oluyor. Örneğin Nasdaq, blockchain teknolojisi yardımıyla geliştirilen uygulamalardan biridir. Bu uygulama, dünyanın dört bir yanındaki firmalar tarafından hisselerini yönetmek için kullanılıyor.

Değer İnterneti’nin En Önemli Faydaları

Her geçen gün, kripto para birimleri dünya çapında popülerlik kazanıyor. Pek çok insan, varlıklarını en üst düzeye çıkarmak için bu para birimleriyle ilgileniyor gibi görünüyor. Değer interneti bizim için çok faydalı oluyor çünkü paranın dünya çapında bilgi gibi dolaşmasına yardımcı oluyor ve böylece işlemlerin maliyetini ve süresini azaltıyor. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, “Değer İnterneti” nin en önemli faydalarını vurgulayabiliriz..

1-İşlem Süresini Minimize Etti

“Değer İnterneti” nin ilk ve en önemli yararı, bu dijital dünyada işlem süresini en aza indirmemize yardımcı olmasıdır. Tamamlanması iki hafta süren global işlemler artık saniyeler içinde işleniyor. Burada, bir kez daha Ripple, işlem süresini yalnızca üç saniyeye düşürdüğü için en hızlı büyüyen ağdır. Bu nedenle, dünya genelinde birçok işletme, sınır ötesi işlemleri gerçekleştirmek için Ripple ile ortaklığa giriyor..

READ Ripple, Ekstra BT Güvenlik Çözümlerini Uygulamak İçin Kıdemli Bilgi Güvenliği Mühendisi İşe Aldı

2-Maliyet Etkinliği


Maliyet etkinliği, “Değer İnterneti” nin en büyük ikinci yararıdır. Üçüncü şahıs veya aracı rolünü ortadan kaldırarak, işlemlerin sınır ötesi işlem maliyetlerini en aza indirmiştir. Bu maliyet etkinliği, birçok banka, finans kurumu ve para transferi firmasını işlem maliyetlerini herhangi bir hata şansı olmadan en aza indirmek için blok zinciri teknolojisini benimsemeye çekmiştir..

3-Güvenlik

‘Değerin İnterneti’ ayrıca dünya çapında para transferinde büyük bir güvenlik sağladı. Yalnızca gönderen ve alıcı işlemin değerini ve durumunu bilir. Gönderen ve alıcının, bu işlemlerin güvenliğini sağlamak için kendi özel anahtarları vardır. Dahası, blockchain teknolojisi ayrıca herhangi bir bilgi sızıntısı olasılığını ortadan kaldıran P2P ağını kullanır.

Sonuç olarak, rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: “Değer İnterneti’Günlük kullanımımız için çok faydalı olduğunu kanıtlıyor. Günlük olarak birçok farklı işlem gerçekleşir. Neredeyse, tüm bu işlemler, belirli anahtarlar yardımıyla güvence altına alınan merkezi olmayan bir deftere kaydedilir. Ayrıca, dünya çapında çeşitli alanlarda kullanılmak üzere çeşitli blok zinciri tabanlı uygulamalar geliştirmek için çok faydalı olduğunu kanıtlıyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map