Ripple VS Stellar Lumens: Neleri paylaşıyorlar ve nasıl farklılaşıyorlar?

Yıldız Lümenleri (XLM) ve Dalgalanmalar (XRP) ikisi de aynı kişi tarafından yaratılmış oldukları için ortak bir arka planı paylaşan iki dijital varlıktır – Jed McCaleb. Bu, birkaç bariz benzerliğe yol açar. 

Bununla birlikte, iki kripto para biriminin de halkın bilmesi gereken temel farklılıkları var. Amerikalı programcı McCaleb, 2013 yılına kadar Ripple Company’nin hizmet veren bir üyesi ve CTO’suydu. 2014 yılında, dijital varlıkların kolay ve ucuz değişimini kolaylaştırmak için Joyce Kim ile birlikte Stellar’ı kurdu.. 

Bir bakışta Stellar VS Ripple

Yıldız

Stellar Network Apache Lisansı altında çalışan açık kaynaklı bir yazılımdır. Kullanıcılar, web sitesinde bulunan API’ler aracılığıyla kullanımı ücretsiz ağa entegre edebilirler. İdeal olarak, Stellar ağı daha hızlıdır ve bir işlemi mühürlemek 2 ila 5 saniye sürer. Ağ üzerinde fikir birliğine vararak sorunları çözen bir fikir birliği mekanizması üzerinde çalışır. Stellar kullanıcı tabanı olarak bireyleri hedef alır.

Ayrıca oku: En İyi Stellar Cüzdanlar ve Stellar XLM Fiyat Tahmini 2021-2025

Dalgalanma

Dalgalanma Ağı kullanıcı tabanı olarak finansal endüstrileri hedefler. Ağ, dünyanın her yerinden farklı ülkelerden düzenleyicileri, merkez bankalarını ve hazineleri dahil etmeyi amaçlamaktadır. Ripple Network, Stellar’dan daha merkezileştirilmiştir.

Ayrıca oku: 2021’in En İyi Ripple Cüzdanları

Dalgalanma ve Yıldız Benzerlikleri

Başlangıç ​​olarak, hem XRP hem de XLM madeni paraları, ödeme işleme mekanizmalarına ve ilgili yerel varlıklara dayalı olarak benzer bir şekilde çalışır. Bununla birlikte, her kripto para biriminin, birini diğerinden ayıran kendine özgü özellikleri vardır. XRP, daha çok Western Union, Moneygram ve fiat para birimini uluslararası olarak transfer eden diğerleri gibi işlev görmesini sağlayan blockchain tabanlı küresel para transferine odaklanıyor. Her iki kripto para birimi de, küresel bankacılık endüstrisini daha verimli hale getirmek için birbirine bağlamak gibi benzer bir hedefi paylaşıyor.. 

Pek çok insan, paylaşılan arka plan sayesinde Stellar XLM’nin Ripple’ın XRP’sinin bir çatalı olduğuna ve bu nedenle her şekilde onun gibi çalıştığına inanıyor. Her kripto para birimi farklı bir kod üzerinde çalıştığı için bu yanıltıcıdır. Ripple kaynaklı olmasına rağmen Stellar, piyasaya sürüldükten sonra XRP’den ayıran kendi kodunu geliştirdi. Her iki dijital varlık da, para transferi endüstrisindeki nişlerini uygun bir şekilde büktü ve Ripple, finansal kurumlar arasında fiat para transferini kolaylaştırdı. Öte yandan Stellar, bireysel kullanıcılar arasında dijital varlık aktarımı aracı olarak işlev görür..

Ripple VS Stellar Operasyonel Farklılıklar

Ripple, para transferi gerçekleştiren kar amaçlı bir ağ olarak tasarlandı. Dijital para XRP, kullanıcıların ödemeleri kolaylaştırmak için kullanabileceği bir değer deposudur. Piyasa değeri açısından en büyük üçüncü kripto para birimidir ve bir süredir koruduğu bir konumdur..


Ripple, RippleNet ağı aracılığıyla bankaları, işletmeleri, borsaları ve diğer ödeme platformlarını birbirine bağlamaya odaklanır. Ağda şu anda birden fazla 100 banka kemerinin altında. Halihazırda katlanmış kurumlardan bazıları Bank of America’yı içeriyor.

Stellar ise ödeme hizmetleri sağlamakla birlikte, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Stellar Geliştirme Vakfı altında çalışmaktadır. Stellar Lumen (XLM), 4,2 milyar doları aşan piyasa değeri, onu dokuzuncu en büyük kripto para birimi yapıyor.

Ripple iddialı bir amacı savunurken, Stellar gelişmemiş ülkelerdeki kullanıcıları güçlendirmek amacıyla özverili bir hareketi benimsiyor. Para transferi hizmetlerine erişemeyen bankasız toplulukları hedefler. Bu da finansal katılımı iyileştirir ve sonunda yoksullukla mücadeleye yardımcı olur..

Stellar, sağlam hedeflerini desteklemek için şu anda Filipinler ve Avrupa’daki ortaklarla birlikte çalışıyor. Vakıf, yakın gelecekte hizmetlerini Afrika kıtasına da yaymayı planlıyor. Ağın açık kaynak kodu, herkesin değiştirmesi veya dağıtması için açıktır.

Ayrıca her iki şirketin de şirket kültürü farklıdır. Ripple topluluğu yaklaşık 200 personel istihdam ederken Stellar muhafazakar ve yaklaşık 20 veya 30 profesyonelle çalışıyor. Ripple personeli pazarlama konusunda endişeli olsa da, Stellar üçüncü taraf geliştiricileri kullanır. Bu operasyonel farklılıklar iki kripto para birimini önemli ölçüde ayırır.

Teknik farklılıklar

Operasyonel farklılıkların yanı sıra, her ikisi de XLM ve XRP teknik farklılıkları da var. Örneğin, Ripple, işlemleri onaylayan bağımsız bir sunucu ağıyla doğruluk kanıtı fikir birliğini kullanır. Öte yandan, aynı derecede madenciliği yapılamayan bir madeni para olan Stellar, Ripple’den daha merkezsizdir.. 

Aşağıdaki tablo özetlemektedir:

Dalgalanma Yıldız
Ölçeklenebilirlik Son derece ölçeklenebilir Son derece ölçeklenebilir
İşlem Maliyeti Çok düşük Çok düşük
İşlem Hızı Çok hızlı Çok hızlı
Kullanım alanı Finansal Kurumlar  Topluluklar / bireyler
Hayırseverlik Hissedarlara hizmet Küresel yoksulluğu sona erdirin
Varlık türü Kâr odaklı Kar amacı gütmeyen
Kurumsal vizyon Merkezi kontrol Dağıtılmış kontrol

Operasyonel, teknik ve protokol farklılıklarının bir sonucu olarak, iki platform blok zincir teknolojisi ve yeniliğin benimsenmesi için çalışır. Hem Stellar XLM hem de Ripple’ın XRP’si gerçek hayattaki sorunları çözmeyi ve kripto para birimi topluluğuna katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map