Stellar Lumens (XLM) v skratke

Stellar je platforma, ktorá spája banky, platobné systémy a ľudí. Spoločnosť Stellar, ktorá bola uvedená na trh v roku 2014, využíva technológiu blockchain, ktorá umožňuje rýchlu výmenu meny a prevod peňazí. Stellar bol pôvodne založený na protokole Ripple Lab, ale kvôli kľúčovým filozofickým rozdielom Stellar nakoniec kód úplne prepísal. Je postavený na semi-decentralizovanej konsenzuálnej platforme a je navrhnutý na podporu všetkých druhov mien, ako je americký dolár, RMB alebo jen.. Hviezdna platforma natívnou menou sú Stellar Lumens (XLM).

Stellar Lumens (XLM) možno obchodovať na burze Binance.

Vlastnosti a technické údaje

 • Rýchlosť transakcie: Potvrdzovací čas 3 – 5 sekúnd
 • Celková ponuka: 100B XLM vytvorené na začiatku
 • Podporuje tisíce transakcií za sekundu
 • Používa skôr protokol Stellar Consensus Protocol (SCP) ako dôkaz práce
 • Jednoduché a čisté API
 • Multisig a inteligentné zmluvy
 • Decentralizovaná distribuovaná databáza
 • 1% fixná ročná inflácia

Aký rýchly je Stellar?

Stellar XLM Logo

Sieť Stellar môže potvrdiť transakcie do 3 – 5 sekúnd s transakčnými nákladmi nižšími ako 0,00001 USD. Vďaka tomu je sieť ideálna na masové adopcie spotrebiteľmi a cezhraničné transakcie. Samotná sieť môže podporovať viac ako 1 000 transakcií za sekundu.

Ako funguje Stellar Lumens?

Decentralizovaná sieť

Decentralizovaná sieť sa skladá z partnerských sietí, ktoré môžu bežať nezávisle na sebe. To znamená, že sieť Stellar nezávisí od žiadnej jednotlivej entity. Ide o to, aby sa do siete Stellar zapojilo čo najviac nezávislých serverov, takže sieť bude i naďalej úspešne fungovať, aj keď niektoré servery zlyhajú..

Hlavná kniha

Rovnako ako tradičná účtovná kniha, hlavná účtovná kniha zaznamenáva zoznam všetkých zostatkov a transakcií patriacich ku každému jednému účtu v sieti. Úplná kópia globálnej hlavnej knihy Stellar je hostená na každom serveri, na ktorom je spustený softvér Stellar. Stellar server môže prevádzkovať ktorákoľvek entita.

Tieto servery tvoria decentralizovanú hviezdnu sieť, ktorá umožňuje čo najširšiu distribúciu hlavnej knihy. Servery synchronizujú a overujú hlavnú knihu mechanizmom známym ako konsenzus.

Konsenzus

Stellar používa Stellar Consensus Protocol (SCP) skôr ako doklad o práci. Stellar Consensus Protocol (SCP) je protokol, ktorým sa dosahuje optimálna bezpečnosť proti zle vychovaným účastníkom. V zásade si kladie za cieľ zvýšiť bezpečnosť a ponúknuť lepšiu ochranu pred škodlivými stranami.

Servery Stellar navzájom komunikujú a synchronizujú sa, aby zabezpečili platnosť transakcií a ich úspešné použitie v globálnej hlavnej knihe.

Napríklad ak chcete poslať 5 dolárov priateľovi v sieti, zoznam dôveryhodných serverov začne proces, v ktorom sa dohodne na platnosti vašej platby 5 dolárov priateľovi. Väčšina z týchto serverov bude musieť súhlasiť s tým, že v skutočnosti vlastníte kredit v hodnote 5 USD, skôr ako transakciu označí ako platnú..

Celý tento proces dosiahnutia konsenzu o sieti Stellar sa deje približne každé 2 – 5 sekúnd.


Kotvy, dôvera a úver

Kotvy sú jednoducho subjekty, ktorým ľudia veria, že budú môcť držať svoje vklady a vydávať kredity do týchto hviezd v sieti Stellar. Fungujú ako most medzi rôznymi menami a sieťou Stellar. Všetky peňažné transakcie v sieti Stellar (okrem pôvodnej digitálnej meny lúmenov) sa uskutočňujú vo forme kreditu vydaného kotvami.

Kotvy robia dve jednoduché veci:

 1. Berú váš vklad a na hlavnú adresu Stellar pripíšu zodpovedajúci kredit na vašu adresu. Výber môžete uskutočniť tak, že im prinesiete kredit, ktorý vydali.
 2. Musíte veriť kotve, aby ste si mohli uctiť svoje vklady a výbery z kreditu, ktorý vydala.

V predhviezdnom svete teraz existujú kotvy. Napríklad na používanie Paypalu vkladáte peniaze zo svojho bankového účtu. Paypal vám potom pripíše kredit na váš účet Paypal. Tento kredit Paypal teraz môžete poslať komukoľvek, kto dôveruje Paypalu (komukoľvek, kto má účet Paypal). Niekto, kto získal váš kredit Paypal, ho môže pomocou služby Paypal previesť na skutočné peniaze výberom v banke.

Rovnakú funkciu majú kotvy aj v Stellar. Rozdiel je v tom, že všetky „Paypals“ a ďalšie kotvy fungujú v tej istej sieti, takže môžu teraz všetky navzájom komunikovať – ​​vďaka tomu je systém výkonnejší. Ľudia teraz môžu navzájom ľahko posielať a vymieňať si všetky tieto rôzne kredity.

Distribuovaná burza

Hlavná kniha Stellar je schopná ukladať ponuky, ktoré ľudia urobili na nákup alebo predaj mien. Ponuky sú verejnými záväzkami zameniť jeden typ úveru za iný vopred stanovenou sadzbou. Účtovná kniha sa stáva globálnym trhom s ponukami.

Všetky tieto ponuky tvoria takzvanú objednávkovú knihu. Pre každú dvojicu meny a emitenta existuje objednávka. Takže ak chcete vymeniť Virgin Bank / EUR za bitstamp / BTC, pozriete sa do príslušnej knihy objednávok v hlavnej knihe a uvidíte, za čo ju ľudia kupujú a predávajú..

Toto umožňuje ľuďom nielen nakupovať a predávať meny podobným spôsobom ako v cudzej mene, ale aj bezproblémovo prevádzať meny počas transakcií.

Partnerstvá hviezdnych lúmenov

Hlavným cieľom spoločnosti Stellar je pomáhať chudobným a bankám bez bankového účtu. V roku 2017, IBM oznámila partnerstvo s protokolom Stellar vyvinúť cezhraničný platobný systém založený na blockchaine pre veľké banky. To by výrazne zlepšilo efektívnosť cezhraničných transakcií, najmä pre krajiny v Juhovýchodná Ázia, kde úhrada stojí hmoty a veľa pomocníkov v domácnosti si nemôže dovoliť posielať peniaze späť domov. V súčasnosti program spolupracuje so 47 menami a v 72 krajinách.

Mena hviezdnych lúmenov (XLM)

Lumens je názov daný tokenu siete Stellar. Pôvodne sa im hovorilo hviezdne, keď sa sieť Stellar spustila v roku 2014, ale so spustením modernizovanej siete v roku 2015 sa názov tokenu zmenil z hviezdneho na lúmen.

Zabudovaná mena siete Stellar, lumen, slúži dvom účelom:

 1. Funguje ako malá úloha proti spamu
  • S každou transakciou súvisí malý poplatok – 0,00001 lúmenu. Tento poplatok zabraňuje používateľom so škodlivými úmyslami zaplaviť sieť (inak sa jedná o DoS útok). Lúmeny fungujú ako bezpečnostný token a zmierňujú útoky DoS, ktoré sa pokúšajú generovať veľké množstvo transakcií alebo spotrebovať veľké množstvo miesta v hlavnej knihe..
  • Podobne sieť Stellar vyžaduje, aby všetky účty držali minimálny zostatok 20 lúmenov. Táto požiadavka zaisťuje autentickosť účtov, čo pomáha sieti udržiavať plynulý tok transakcií.
  • Môže uľahčiť transakcie vo viacerých menách
   • XLM niekedy uľahčuje obchodovanie medzi pármi mien, medzi ktorými neexistuje veľký priamy trh, ktorý slúži ako most. Táto funkcia je možná, ak existuje likvidný trh medzi lúmenom a každou príslušnou menou.

   Metriky tokov hviezdneho lúmenu

   V období vzniku Stellar Network bolo podľa protokolu špecifikovaných 100 miliárd lúmenov (XLM). V rámci svojho mandátu na výkon väzby je Stellar Development Foundation (SDF) poverená dohľadom nad tým, že drvivá väčšina, 95 miliárd lúmenov, je distribuovaná do sveta.

   • 50% sa má dávať v malých prírastkoch čo najväčšiemu počtu ľudí.
   • 25% určených pre iné podniky a neziskové organizácie na oslovenie ľudí, na ktoré by sa stránke stellar.org inak pomocou programu Priama registrácia nedostali.
   • 20% sa má poskytnúť držiteľom bitcoinov a XRP
   • 5% si ponechá Stellar.org na prevádzku.

   Sieť Stellar má zabudovaný pevný mechanizmus nafukovania. Nové lúmeny sa do siete pridávajú každý rok so sadzbou 1%. Sieť tiež vyberá základný poplatok za každú operáciu v transakcii. Finančné prostriedky zo základných poplatkov sa pripočítajú k inflačnej skupine.

   Ako vyrovnávacie opatrenie pre ekosystém môže každý, kto má lúmeny, hlasovať o tom, kam smerujú prostriedky v tomto združení. Protokol každý týždeň distribuuje tieto lúmeny na akýkoľvek účet, ktorý získa viac ako 0,05% hlasov z iných účtov v sieti.

   Ako ťažiť Stellar (XLM)

   Jednou z často kladených otázok je, ako ťažiť Stellar (XLM). Stellar sa nedá ťažiť v procese podobnom bitcoinu, pretože sa v ňom nepoužíva Proof-of-Work. Namiesto toho sa Stellar spolieha na obnovené uzly, ktoré potvrdzujú transakcie prostredníctvom hlasovacieho systému. Blokové odmeny dostávajú Stellar Nodes s mierou inflácie 1% ročne. Stellar (XLM) môžete kúpiť alebo predať na webe Binance Exchange.

   Zdroje:

   Hviezdny web https://www.stellar.org/

   Dokument SCP https://www.stellar.org/papers/stellar-consensus-protocol.pdf

   Blog https://www.stellar.org/blog/

   Mike Owergreen Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map