Súkromné ​​kľúče sú tvorené číslami a písmenami, slúžia na jednoznačnú identifikáciu používateľov, ktorá im umožní vykonávať bezpečné transakcie.

Súkromný kľúč kryptomeny jedinečne identifikuje, autentifikuje a poskytuje vám prístup k vášmu účtu, čo vám umožňuje minúť alebo poslať kryptomeny v peňaženke. To znamená, že ak stratíte súkromný kľúč, prídete o svoje aktíva. Našťastie existujú metódy, ktoré vám pomôžu ukladať vaše súkromné ​​kľúče, ako si ukážeme neskôr.

Súkromný kľúč vs Verejný kľúč – aký je rozdiel?

Súkromné ​​kľúče sú NIE verejné kľúče. Verejný kľúč alebo adresa umožňuje ostatným používateľom identifikovať vás a váš účet počas transakcie.

Verejný kľúč je analogicky ako číslo bankového účtu, ktoré môžu ostatní poznať a vyžadujú, aby s vami obchodovali. Na druhej strane, súkromný kľúč je váš PIN kód, ktorý potrebujete na prístup na svoj bankový účet v bankomate. Iba vy by ste mali poznať tento tajný PIN kód, pretože ktokoľvek, kto ho pozná, môže vyberať prostriedky z vášho účtu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako táto technológia vznikla, pozrite sa na môj rozhovor s jedným z priekopníkov kryptografie verejného kľúča Whitfieldom Diffiem..

Otec kryptografie: Whitfield Diffie

Ako sa generujú súkromné ​​kľúče?

Platforma najskôr vygeneruje súkromný kľúč pomocou náhodných matematických sekvencií. Odtiaľ sa vygeneruje verejný kľúč.

Ako sa dostanete k svojej kryptomene pomocou súkromného kľúča?

Existujú dva spôsoby prístupu k vašej kryptomene, keď už máte účet v kryptomene a súkromný kľúč:

  1. Navštívte spoľahlivý web s technológiou Digital Ledger Technology (DLT) pomocou svojho internetového prehliadača a prihláste sa do svojho účtu pomocou svojho súkromného kľúča. Stránka potvrdí, že sa účet zhoduje so súkromným kľúčom, a umožní vám zobraziť a vykonať transakcie online. Táto metóda priameho prihlásenia cez prehliadač je však nepohodlná, pretože pri každej transakcii musíte zadať všetky alfanumerické znaky vášho súkromného kľúča; alebo
  2. Použite peňaženku na kryptomenu. S touto peňaženkou budú všetky vaše súkromné ​​kľúče uložené a bude sa k nim pristupovať pomocou ľahšie zvládnuteľnej autentifikačnej frázy. Peňaženka poskytne súkromný kľúč pri uskutočňovaní transakcie. Existuje niekoľko druhov peňaženiek, do ktorých sa ukladajú vaše súkromné ​​a verejné kľúče, napr.

• Desktopová peňaženka napr. Peňaženka Exodus

• Mobilné peňaženky napr. Peňaženka Enjin

• Hardvérová peňaženka napr. Ledger Nano X, Trezor Model T

• Softvérová peňaženka napr. Peňaženka Electrum


Hardvérové ​​peňaženky na kryptomenuHardvérové ​​peňaženky na kryptomenu

Keď už hovoríme o peňaženkách, budete tiež počuť, že ľudia spomínajú „horúce peňaženky“ a „studené peňaženky“. Spočiatku to môže znieť mätúco, ale jednoducho sa odkazuje na to, či sú pripojené k internetu alebo nie. Horúce peňaženky sú pripojené k internetu, zatiaľ čo studené peňaženky nie.

Kliknite sem a dozviete sa viac o horúcich a studených peňaženkách a ich výhodách a nevýhodách.

Čo je počiatočná fráza / zotavovacia fráza? Čo to má spoločné s vašim súkromným kľúčom?

V našich inštruktážnych videách o nastaveniach peňaženky nájdete krok, ktorý si budete musieť zapísať a uchovať v bezpečnej väzbe. Toto sa nazýva vaša počiatočná fráza. Úvodná fráza je zvyčajne 12 alebo viac anglických slov, ktoré sa používajú na šifrovanie vášho súkromného kľúča do ľahšie zrozumiteľného formátu (t. J. Namiesto reťazca písmen a čísel). Preto, ktokoľvek, kto má prístup k vášmu počiatočnému slovu, má prístup k vášmu súkromnému kľúču.

Ako môžem udržať svoju úvodnú frázu v bezpečí?

Vaša počiatočná fráza (alebo obnovovacia fráza) je v podstate váš súkromný kľúč, ale šifrované v ľahšie pochopiteľnom formáte. Preto je nevyhnutné chrániť ho pred hackermi a zlodejmi. Tu je niekoľko tipov a trikov, ktoré by ste mohli zvážiť, aby ste ich udržali v bezpečí.

Zaznamenáva sa vaša počiatočná fráza:

  • Zapíšte si svoje súkromné ​​kľúče pomocou pier s permanentným atramentom a papierom, ktorý by sa nerozmazal alebo nespôsobil vyblednutie atramentu (napr. Papier, na ktorý sú zvyčajne vytlačené potvrdenky).
  • Laminovanie papiera, na ktorom je zaznamenaná vaša semenná fráza, aby nedošlo k poškodeniu vodou.
  • Nepoužívajte karty, ktoré vám poskytli výrobcovia peňaženiek, aby si zapisovali úvodnú frázu, t. J. Na zaznamenávanie úvodnej frázy Ledger nepoužívajte karty na obnovenie poskytované spoločnosťou Ledger. To sa snaží a zlodejom ešte viac sťažuje skladanie puzzle.
  • Možno o tom bude debata, ale niektorí navrhli mať viac ako 1 kópiu úvodnej frázy pre prípad, že by sa stratila.
  • Pre tých, ktorí majú obavy z používania pera a papiera. Niektoré spoločnosti ako napr Kryptosteel ktorá predáva zariadenia s kovovými dlaždicami, na ktoré môžete zaznamenať svoje obnovovacie semeno.
  • Niektorí dokonca prišli s myšlienkou, že by si celú frázu zapamätali sami, alebo aby si ich dôveryhodní priatelia a členovia rodiny pamätali niekoľko slov..

Potvrdenie úvodnej frázy: Osvedčeným postupom je, že keď skopírujete úvodnú frázu, mali by ste ju potvrdiť pomocou nasledujúcich krokov. Najskôr pošlite malé množstvo kryptomeny na generovaný verejný kľúč, potom odstráňte účet zo svojho zariadenia. Nakoniec znova importujte svoj účet do zariadenia. Ak vo svojom zariadení vidíte rovnaké množstvo kryptomeny, potom úvodná fráza správne zodpovedá vášmu účtu.

Uloženie úvodnej frázy: ak máte niekoľko kópií úvodnej frázy, môžete ju uložiť na niekoľkých samostatných miestach, ktoré sú ideálne chránené pred prvkami a nie je zrejmé, že ich nájdete. Ďalším osvedčeným postupom je tiež ponechať počiatočnú frázu na samostatnom mieste od hardvérovej peňaženky.

Vaša fráza seed / recovery umožňuje prístup k vašim súkromným kľúčomVaša fráza seed / recovery umožňuje prístup k vašim súkromným kľúčom

Čo sa stane, ak stratíte súkromný kľúč?

Ak stratíte súkromný kľúč, nebudete mať prístup k žiadnym prostriedkom na svojom účte. Z dôvodu bezpečnej povahy a náhodných matematických sekvencií použitých na generovanie súkromného kľúča nebude nikto schopný obnoviť váš súkromný kľúč a následne ani kryptomeny.

Preto sa odporúča, aby ste svoj súkromný kľúč uchovali veľmi bezpečne.

Používanie hardvérovej peňaženky s kryptomenami môže zabrániť strate súkromného kľúča.

Pri nastavovaní peňaženky a synchronizácii s účtami musia používatelia nastaviť 18 až 24-slovnú frázu obnovenia. Táto fráza obnovenia sa potom použije na obnovenie vášho zariadenia a následne vášho súkromného kľúča.

Súkromné ​​kľúče kryptomeny a kybernetická bezpečnosť

Ktokoľvek, kto má prístup k vášmu súkromnému kľúču, môže získať prístup k vašim finančným prostriedkom. To je rovnaké pre frázu na zotavenie.

Preto buďte opatrní, aby ste nikomu neprezradili svoj súkromný kľúč. Mali by ste tiež byť opatrní, aby ste nedopatrením nedali zlodejom prístup k svojim financiám tak, že svoju frázu na zotavenie uložíte online alebo ju odfotíte..

Jednou z možností, ako zabrániť krádeži, je uložiť súkromný kľúč offline do papierovej peňaženky.

Ukladanie súkromného kľúča na papierovú peňaženkuNiektorí ľudia si vytlačia svoje súkromné ​​kľúče na kúsok papiera a udržiavajú ich v bezpečí. Toto sa nazýva „papierová peňaženka“.

Záver

Súkromný kľúč kryptomeny je jedinečný identifikátor, ktorý odlišuje váš účet kryptomeny od ostatných. Generuje verejný kľúč, ktorý vaši obchodní partneri použijú na obchodovanie s vami, a umožní vám prihlásiť sa a obchodovať s nimi..

Preto by ste mali zabezpečiť, že úvodná fráza / obnovovacia fráza a teda vaše súkromné ​​kľúče zostanú bezpečné.

Aktualizované 30. marca 2020: Pridané dve nové sekcie „Čo je počiatočná fráza / zotavovacia fráza? Čo to má spoločné s vašim súkromným kľúčom? “ a „Ako môžem udržať svoju úvodnú frázu v bezpečí?“

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector