Čo sú to digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) – znamenajú začiatok revolúcie, ktorá má navždy zmeniť finančný systém? CBDC sú digitálne meny vydané centrálnymi bankami, ktoré fungujú ako národné meny (fiat). Predstavujú priamu náhradu papierových peňazí s presne rovnakými zásadami hodnoty a vydávania. CBDC sú sankcionované štátom a riadia sa menovým orgánom a regulačnými zákonmi.

Banky po celom svete sa snažia vydať emisiu Digitálne meny centrálnej banky (CBDC). Čína už nasadila testovaciu verziu pre Digital Currency Electronic Payment (DCEP), digitálnu verziu RenMinBi založenú na kryptografickej technológii. Japonsko okamžite kontrovalo toto oznámenie plánuje uviesť na trh „Digitálny jen“ za „2 až 3“ roky. Jedna z kľúčových motivácií CBDC má drasticky vylepšiť spôsob prevodu peňazí do celého sveta. Namiesto toho, aby ste sa spoliehali na desaťročia staré technológie ako SWIFT, je možné prevádzať digitálne meny priamo bez trení. To bude mať drastický dopad na všetky úrovne bankovníctva, od m0 rezervný systém na nebankovku.

Hlavné denníky ako The Guardian a Economist začali písať stanoviská, pričom pokrok v Číne označili za veľký krok, ktorý by mohol predstavovať hrozbu pre ekonomickú hegemóniu USA. Na druhej strane komentátori v Číne ohlasovali rýchlu prácu a implementáciu svojej krajiny. USA a ich štátne banky síce ohlasovali akékoľvek výskumné plány pomaly a zdanlivo prestali Váhy Facebooku (sprivatizovaná odpoveď na CBDC) podľa svojich predstáv začali iné západné krajiny rýchlo s výskumom.

Globálne úsilie o zavedenie digitálnych mien centrálnej banky

Začiatkom tohto roku začali banky z Veľkej Británie, EÚ, Japonska, Kanady, Švajčiarska a Švédska spoločný výskum CBDC. Francúzsko oznámilo zámer otestovať pilotný CBDC v roku 2020.

V Ázii Japonci okamžite oznámili svoje zámery vytvoriť CBDC, ktoré by zodpovedalo čínskym, hneď ako sa začnú objavovať správy. Kórejská centrálna banka takisto sleduje svoju vlastnú digitálnu menu. Menšie národné banky ako Thajsko, Filipíny a Singapur tiež hľadajú vytvorenie vlastných. Projekty ako napr Singapurský Ubin práca so Singapurským menovým úradom sú už vo fáze 5 vývoja.

Svet sa uberá smerom k CBDC a súhlasí s tým, že to bude mena budúcnosti. Čím sú však také výnimočné a lákavé pre banky a vlády?

Digitálne meny ako zbraň v boji proti ekonomickým zmenám

Hlavným dôvodom je jeho nákladová efektívnosť a kontrola. Na CBDC sa nevzťahujú dlhé doby spracovania a nákladné poplatky. Ako vidíte na stabilnom trhu s mincami, odosielanie a prijímanie kryptomien je možné vykonať rýchlo a ľahko, stačí telefón a pripojenie na internet. Nielen to, ale sledovanie digitálnych mien je oveľa jednoduchšie, čo umožňuje oveľa jednoduchšie sledovanie prania špinavých peňazí.

Ďalším faktorom je odolnosť CBDC voči politickým alebo ekonomickým zmenám. V porovnaní s výmennými kurzami sú občania rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík vystavení veľkým rozdielom v zdraví svojej meny na trhu. Stabilné mince však majú zásadné posuny len zriedka. Nielen to, ale aj veľké prerušenia bankovníctva, aké sa prejavili v Grécku a Island by mohli mať riešenie, keby mali finančnú alternatívu na ukladanie svojich peňazí. Táto výhoda digitálnych mien môže byť dôležitá, pretože svet čelí recesii tvárou v tvár ekonomickým tlakom snáh o koronavírusy.

Existuje však jeden hlavný detail, ktorý poháňa výskum niektorých národov. Hrozba, ktorú predstavuje CBDC pre nadvládu nad americkým dolárom. ChinaDaily označila DCEP Čínskej ľudovej banky za „funkčnú alternatívu k systému vyrovnania dolára“. To je to, čo politici v Pekingu chcú, pretože americké sankcie sú účinné, a to najmä kvôli doláru, ktorý je rezervnou menou. To znamená, že medzinárodné prevody do sankcionovaných štátov sú často zakázané a banky sa zastavujú, pretože pri výmene používajú americký dolár.

Náročné sankcie USA

Teoretická schopnosť CBDC obchádzať dominanciu USA je niečo, do čoho sa vrhli početné angažované národy. Medzi ďalšie krajiny, ktoré vlastnia národné digitálne meny, patrí Irán – krajina spustošená sankciami USA a Venezuala – podobne zasiahnutá krajina. Medzi ďalších amerických protivníkov, ktorí začali s výskumom vlastného CBDC, patrí Kuba, Severná Kórea a Palestína.

Je očividné, že medzi rôznymi konkurenčnými národmi sa vedú preteky v zavedení ich vlastných digitálnych mien a vytvorení nového ekonomického rámca. Kto povedie obvinenie, sa ešte len uvidí, odpoveď však môže mať pre budúcnosť zásadné následky.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me