Zatiaľ čo technológia blockchain zaviedla schopnosť používateľov po celom svete uskutočňovať transakcie typu peer-to-peer, ďalším problémom, ktorý majú peňažné systémy zvážiť, je spôsob, ako uľahčiť zložité finančné dohody. Pre používateľov kryptomeny absencia centrálnej banky regulátora znamená, že musia byť vždy uzatvorené dohody s dôveryhodnými stranami, pretože nie je možné nevyhnutne vydávať refundácie alebo záruky.

Pojem „inteligentná zmluva“, ktorý ako prvý vytvoril Nick Szabo, sa týka protokolu určeného na digitálne uľahčenie alebo vynútenie plnenia alebo rokovania o dohode. V súvislosti s technológiou blockchain umožňujú inteligentné zmluvy uskutočňovanie dôveryhodných transakcií prostredníctvom decentralizovanej siete, ktoré sú sledovateľné aj nezvratné.

Dôležité je, že inteligentné zmluvy vykonávané prostredníctvom technológie blockchain cez decentralizovanú sieť nemusia nevyhnutne znamenať prítomnosť „zmluvy“ v klasických pojmoch, ale môžu skôr odkazovať na súbor dôveryhodných princípov, ktoré je možné navrhnúť na prevádzku aplikácie alebo systému na decentralizovaná sieť počítačov.

Inteligentné zmluvy konkrétne existujú prostredníctvom technológie blockchain ako samovykonateľné dohody, ktoré sa zapisujú do riadkov kódu, a umožňujú používateľom udržiavať dohody pri zachovaní pseudonymity alebo anonymity. Zjednodušene povedané, inteligentné zmluvy dnes vedú používateľov kryptomeny pri výmene všetkého hodnotného bezkonfliktným spôsobom bez toho, aby sa spoliehali na sprostredkovateľa.

Najväčší rozdiel medzi inteligentnými zmluvami a klasickými zmluvami spočíva v tom, že inteligentné zmluvy môžu nielen definovať pravidlá alebo pokuty z dohody, ale môžu ďalej autonómne vykonávať tieto dohody a vymáhať existujúce povinnosti.

Ako by sa dali využiť inteligentné zmluvy?

Pre príklad, užívateľ platformy pre kryptomeny by mohol pomocou inteligentnej zmluvy uľahčiť dohodu s iným používateľom.

Hypoteticky, ak by obe strany dospeli k nájomnej zmluve, mohli by uzavrieť špecifiká dohody prostredníctvom inteligentnej zmluvy, ak by sa rozhodli obchodovať v kryptomene. Nájomca by mohol platiť nájom prostredníctvom digitálnej meny a prenajímateľ by bol schopný dodať prenajatý majetok na stanovené časové obdobie. Ak prenajímateľ neposkytne prenajatý majetok včas, inteligentná zmluva by bola schopná vrátiť akúkoľvek platbu

Nájomca by mohol platiť nájom prostredníctvom digitálnej meny a prenajímateľ by bol schopný dodať prenajatý majetok na stanovené časové obdobie. Inteligentná zmluva by sa mohla použiť na samostatné dodanie majetku v stanovenom čase po zaplatení. Ak by prenajímateľ neprenajal prenajatý majetok včas, mohol by inteligentný kontrakt vrátiť nájomcovi vrátenie platby..

Vďaka práci na predpoklade „keby-potom“ by inteligentné zmluvy mohli zabezpečiť bezchybné dodanie dohody. Inteligentné zmluvy je možné nastaviť na „sebadeštrukciu“ alebo ich platnosť po určitom čase ukončiť. Do kódu, ktorý je základom dohody, nemôže zasahovať žiadna strana bez upozornenia druhej strany..

Technológia inteligentných zmlúv by sa mohla v budúcnosti použiť na podporu tisícov digitálnych (a v niektorých prípadoch skutočných) dohôd od poistného, ​​majetkového práva, vymáhania úveru a ďalších finančných služieb..

Hoci inteligentné zmluvy nemôžu zabezpečiť skutočnú výmenu alebo dodanie fyzického majetku (ako je nehnuteľnosť, dom alebo iná položka), sú schopné podrobne rozpísať dohody a načrtnúť rozsah dohody prostredníctvom decentralizovanej siete..

Inteligentné zmluvy sa považujú za kľúčový faktor pri zefektívňovaní viacerých priemyselných odvetví a v blízkej budúcnosti by mohli ohroziť existenciu niekoľkých dôveryhodných sprostredkovateľov alebo „sprostredkovateľov“..

Inteligentné zmluvy však nie sú dokonalé. Zle zostavená inteligentná zmluva môže predovšetkým zlyhať pri realizácii dohody, ako bola pôvodne navrhnutá. Ich nedostatočná regulácia a prijatie pred súdmi ďalej znamená, že v mnohých prípadoch sa o dohodách uzavretých prostredníctvom inteligentných zmlúv nemôže uvažovať súdne, ak dôjde k výmene informácií.

Ak sú však inteligentné zmluvy správne zostavené, môžu predstavovať budúcnosť mnohých rôznych druhov transakcií alebo dohôd. Inteligentné zmluvy poskytujú svojim používateľom autonómiu, dôveru, rýchlosť a presnosť a zaisťujú bezpečnosť prostredníctvom kryptografie. Inteligentné zmluvy môžu ďalej poskytovať obe zálohovacie služby (pretože informácie sa zaznamenávajú na blockchaine) a môžu stranám ušetriť peniaze tým, že zmierňujú potrebu sprostredkovateľa.


Aké platformy podporujú inteligentné zmluvy?

Ethereum predstavuje jednu z popredných platforiem, na ktorých je možné vytvárať inteligentné zmluvy. Používatelia, ktorí chcú vytvárať inteligentné zmluvy prostredníctvom Etherea, môžu kódovať dohodu a platiť za výpočtový výkon v éteri (ETH).

Podobné platformy ako EOS a NXT sa v posledných mesiacoch a rokoch objavili podobne.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector