Úvod do obchodovania s kryptomenami: tikety, trhy, tabuľky čítania a ďalšie

“Som v kryptomene nováčikom, vidím tieto obchodné grafy s čiarami a čítam / počujem všetky tieto módne slová, ale netuším, čo znamenajú a / alebo kde začať.”

Porozumenie trhom / trhom

Prvá vec, ktorú musíte vedieť, keď sa začnete učiť obchodovať s kryptomenami, je spôsob identifikácie jednotlivých coinov a rôznych trhov, na ktorých s nimi môžete obchodovať. Webové stránky sa páčia Tradingview.com a Investing.com sú skvelým miestom, kde začať, a ponúkajú bezplatné grafy kryptomeny, ktoré môžete analyzovať a zvládnuť.

Ticker

Každá kryptomena má svoj vlastný „ticker“ alebo skrátený symbol, ktorý sa používa na jej identifikáciu pri obchodovaní na burze alebo pri prezeraní obchodného grafu. Bitcoin má ticker ‘BTC’, Ethereum má ticker ‘ETH’, Litecoin’s ticker ‘LTC‘ atď. Kurzor kryptomeny môžete zistiť jednoducho tak, že ho vyhľadáte na portáli Coinmarketcap.com alebo na akomkoľvek inom webe so zoznamom mincí..

Kurzový lístok kryptomeny sa nemení, je rovnaký na každej burze a nemožno ho meniť.

Trhy

Pri obchodovaní na burze alebo pri analýze grafu kryptomeny sa obmedzujete na konkrétne nekryté a kryptomeny, s ktorými možno obchodovať s iným digitálnym majetkom. Pojem „trh“ označuje tieto základné meny.

Bitcoin, Ethereum a USDT (Tether) sú 3 hlavné trhy s kryptomenami, s ktorými sa stretnete na burzách digitálnych aktív. Pre tých z vás, ktorí Tether nepoznajú, je to v podstate verzia amerického dolára s virtuálnou menou, s ktorou sa dá obchodovať ako s digitálnym fiatom, kde je každý token USDT viazaný na 1 skutočný USD, aby sa stabilizovala jeho cena proti volatilite kryptomeny..

To znamená, že ak plánujete nákup / predaj alebo prieskum konkrétnej mince, budete musieť určiť, v ktorom obchodnom páre alebo na „trhu“ by ste to chceli urobiť. Napríklad, ak máte záujem o kúpu Stellar Lumens (XLM) ) a už vlastníte Ethereum, budete musieť obchodovať na trhu XLM / ETH. To isté platí, ak máte záujem o analýzu ceny Stellar Lumen oproti ethereu na obchodnom grafe.

Najmä pri obchodovaní na kryptoburze má veľká väčšina platforiem tendenciu výhradne podporovať iba kryptokryptové obchodné páry. Existuje niekoľko búrz, ktoré umožňujú obchodovanie s pármi fiat mien, ale sú obmedzené výlučne na hlavné cirkulujúce meny: americký dolár (USD), japonský jen (JPY), veľká britská libra (GBP), kórejský won (KRW) a čínsky jüan (CNY). Pri analýze alebo obchodovaní proti fiatovému párovaniu mien použijete každý vyššie uvedený ticker rovnakým spôsobom, ako by ste to urobili proti kryptomene.

Úvod do svietnikov a grafov

Takže teraz, keď rozumiete tomu, ako identifikovať a vyhľadávať konkrétne kryptomeny na jednotlivých trhoch, je ďalším krokom pochopenie základných princípov obchodného grafu a toho, čo znamenajú všetky údaje.

Hore je obrázok toho, ako vyzerá typický graf kryptomeny.


Najskôr podľa tickerov v ľavom hornom rohu zistíte, že ide o graf obchodovania s bitcoinmi voči americkému doláru..

V dolnej časti grafu máte dátum, po stranách cenu (ktorá je v tomto prípade v dolároch) a tiež cenovú čiaru v reálnom čase, ktorá vám hovorí, za akú cenu sa BTC obchoduje.

Sviečky

Samotný graf sa skladá zo „svietnikov“ alebo „sviečok“, ktoré sú zvyčajne zelenej a červenej farby a slúžia na vyjadrenie „cenovej akcie“ daného diela. Toto sa jednoducho vzťahuje na cenovú aktivitu alebo smerovanie aktíva na trhu.

Aj keď môžu pôsobiť veľmi mätúco, sviečky sú v skutočnosti skutočne jednoduchým a efektívnym spôsobom, ako reprezentovať pohyby trhu daného aktíva. Zelené sviečky sú známe ako „býčie“ sviečky, to znamená, keď je konečná cena vyššia ako otváracia cena. To znamená, že počas určitého časového obdobia hodnota majetku vzrástla. Čiary nad a pod sviečkou sa nazývajú „knôty“ a predstavujú najnižšie a najvyššie cenové body, ktoré aktívum dosiahlo počas konkrétnej sviečky..

Červené sviečky sú známe ako „medvedie“ sviečky, kde konečná cena končí pod otváracou cenou. To znamená, že hodnota majetku klesla. Na príklade uvedenom vyššie môžete vidieť, že červená sviečka nemá nad sebou žiadny knôt. K tomu dôjde, keď aktívum nevzrastie vyššie ako je otváracia cena. To isté sa môže stať s knôtmi nižšie, ak hodnota majetku neklesne pod záverečnú / otváraciu cenu.

Časové obdobia

Vedľa obchodného páru máte časové obdobie každej sviečky. Časové obdobia je možné ľubovoľne upraviť na minúty, hodiny, dni, týždne, mesiace a roky.

Zmenou časového obdobia zvýšite alebo znížite dĺžku obchodného času, ktorú sviečka predstavuje.

Toto je užitočný nástroj, ktorý vám umožňuje zobraziť denné, denné, týždenné alebo mesačné grafy podľa toho, o aký typ obchodovania máte záujem.

Napríklad ak nastavíte časové obdobie na 5 minútové sviečky, môžete oveľa pozornejšie sledovať cenovú akciu a sledovať náhle odchýlky – to je skvelé, ak sa pozeráte na vnútrodenné obchodovanie a chcete otvárať a zatvárať rýchle pozície.

Denné sviečky sú preto užitočné pre dlhodobých investorov, ktorí majú záujem o „HODLing“ alebo o obchodovanie s majetkom na dlhšiu dobu..

Ak chcete tento bod zhrnúť rýchlo, podľa toho, aký typ obchodovania sa chystáte urobiť, určí, aký druh časového rozsahu sviečky použijete. Krátkodobí investori sú na tom lepšie, keď používajú sviečky v bližšom rozmedzí, a to kdekoľvek medzi 5 minútami a 2 hodinami. Strednodobí až dlhodobí investori budú mať tendenciu používať čokoľvek od 4 hodín sviečky ďalej.

Základná terminológia

Dobre, takže teraz ste už v tejto príručke alebo počas vlastného prieskumu počuli niekoľko módnych slov, ktoré možno nepoznáte. Niektoré z nich sú bežné obchodné výrazy a iné jedinečne súvisia s kryptografiou. Ďalej je uvedený zoznam najčastejšie používaných výrazov, s ktorými sa pri obchodovaní, analýze a výskume kryptomien nepochybne stretnete;

HODL: „Vydrž, drahý život“. Toto je veľmi populárny termín v krypto priestore adaptovaný od termínu „držať“. Toto slovo komicky odkazuje na to, keď sa kryptoinvestori počas prudkého poklesu trhu držia svojich krypto portfólií.

FUD: “Strach, neistota, pochybnosť”. Tento výraz sa používa, keď médiá, jednotlivci alebo skupiny v hlavnom prúde šíria fámy / správy o nedostatkoch na trhu alebo predpovedajú medvedie poklesky, keď nie je dostatok dôkazov na ich podporu. Niekedy sa o týchto jednotlivcoch alebo skupinách hovorí, že „šíria FUD“, aby vytvorili negatívnu odozvu na trhu.

Alt-Coiny: Tento výraz znamená „alternatívne coiny“ a možno ho použiť na označenie akejkoľvek kryptomeny, ktorá bola vytvorená po bitcoine. V podstate každá iná minca ako bitcoin je alt-coin.

Tvrdé / mäkké vidlice: Vidlice sa vyskytujú v blockchainových sieťach z mnohých dôvodov, zvyčajne keď si vývojári želajú vykonať zásadné zmeny v základných protokoloch alebo keď bol existujúci blockchain poškodený / porušený.

Pevná vidlica: Trvalá zmena, ktorá vytvorí úplne nový blockchain a starý reťazec bude zastaraný.

Mäkká vidlica: Jedná sa o dočasné odchýlky v blockchaine, ktoré sa používajú na implementáciu sieťových aktualizácií a drobných úprav. „Starý reťazec“ aj nový reťazec sú stále navzájom kompatibilné.

SegWit: Toto znamená „Segregated Witness“ a je to upgrade protokolu, ktorý zmenšuje veľkosť blokov odstránením podpisových informácií. Keď sa v minulosti blockchainy ako Bitcoin a Litecoin stali príliš „ťažkými“, obaja použili SegWit ako prostriedok na zmenšenie svojej veľkosti blokov, aby pomohli so škálovateľnosťou.

DLT: „Distribuovaná technológia účtovných kníh“. To sa týka decentralizovanej povahy technológie blockchain. Keď sa niekto synchronizuje s blockchainom ako „uzol“, má každý kompletný záznam o každej transakcii, ktorá sa kedy uskutočnila v konkrétnej sieti. To znamená, že účtovná kniha je distribuovaná po celom svete a nie je držaná výlučne žiadnou stranou alebo organizáciou. Z tohto dôvodu je prakticky nemožné poškodiť knihu blockchainu, pretože by ste museli meniť každú jednotlivú knihu uzlov jednotlivo.

Decentralizované: Uvidíte tento výraz všade. Decentralizácia sa týka konceptu, že žiadna jednotlivá entita, organizácia alebo národ nemôže z dôvodu DLT ovládať kryptomenu. Znamená to tiež, že blockchainová sieť nemá žiadny bod zlyhania, pretože je distribuovaná identicky po celom svete tisícom ľudí (všeobecne povedané). Na rozdiel od fiat mien má drvivá väčšina kryptomien konečné dodávky, s ktorými nemôže nikto manipulovať ani ich meniť, dokonca ani ich vlastní tvorcovia. Tvorcovia kryptomeny tiež nedisponujú schopnosťou kultivovať alebo zmraziť mince, ktoré boli vydané po ICO na burzy.

ICO: To znamená „Initial Coin Offering“, čo je krypto ekvivalent IPO v tradičnom podnikovom svete. ICO sú zamestnané kryptomenovými startupmi na získanie počiatočného počiatočného kapitálu na začatie vývoja služby alebo produktu. Žetóny alebo mince sa pred uvoľnením na burzy predávajú za veľkoobchodné ceny. ICO boli v poslednom čase podrobne preskúmané z dôvodu veľkého množstva „podvodných ICO“, ktoré boli vytvorené na podvádzanie peňazí od nič netušiacich investorov..

Bullish / Bearish: Náš prvý obchodný termín je možno najbežnejšie používaný výraz, s ktorým sa stretnete. „Bull, Bulls, Bullish“ sú súčasťou toho istého výrazu, ktorý sa používa na identifikáciu „kupujúcich na trhu“ a na označenie pozitívne sa rozvíjajúceho trhu. Ak majetok prudko rastie, považuje sa to za „býčie“.

Bearish je teda naopak. Medveď je predajca / niekto, kto koná proti kupujúcemu na trhu. Medvedie trhy sa vyskytujú, keď predávajúci premôžu kupujúcich.

Sentiment trhu: Týmto termínom sa označuje tón trhu. Ak sa aktívum dobre darí, povedali by ste, že existuje „býčí / pozitívny sentiment na trhu“. Prípadne, ak má položka slabú výkonnosť, povedali by ste, že „sentiment trhu je medvedí“.

Podpora / Odpor: Pri analýze obchodného grafu si začnete všimnúť, že existujú bežné cenové oblasti, v ktorých sa cena vracia / bojuje s prekonaním minulosti. To sa myslí podporou a odporom (v uvedenom poradí). Oblasť podpory je konkrétny cenový bod, kde sa aktívum „opiera“, zvyčajne po medvedom poklese. Oblasť odporu je cena, ktorú aktívum neprevyšuje, a ktorá je často terčom býčích obchodníkov pri zahájení „býčieho behu“.

Trend zvyšovania / klesania: Uptrend je jednoducho vtedy, keď sviečky postupne stúpajú v grafe za určité časové obdobie, zvyčajne keď nastáva býčí sentiment na trhu. Trend zostupnosti je opakom tohto pohybu a je zvyčajne spôsobený poklesom dopytu po aktíve.

Zvrat: Toto je dosť samozrejmý pojem. Zvrat je, keď majetok nájde podporu po klesajúcom trende a začne cestovať späť nahor. To možno tiež použiť na opis náhleho medvedieho poklesu po dosiahnutí bodu cenovej špičky aktíva.

Riadky trendu podpory / odporu

Ako už bolo spomenuté, identifikácia línií podpory a odporu je pre každého investora životne dôležitá pri rozhodovaní, či obchodovať alebo nie. Nájdenie týchto riadkov vám poskytne pevný základ pre podrobnejšiu analýzu majetku.

Pri opätovnom pohľade na graf BTC / USD nižšie ako viac ako 1 deň sviečok vidíme veľmi zreteľné línie podpory a odporu, ktoré hrali dôležitú úlohu pri formovaní cenovej akcie Bitcoinu za posledných pár mesiacov.

Najlepším spôsobom, ako identifikovať oblasť odporu, je nakresliť čiaru spájajúcu všetky najvyššie výšky cenovej akcie. Niekedy zistíte, že čiara nie vždy dokonale zapadá medzi určité body a možno budete musieť ignorovať niektoré anomálne sviečky, ale stále budete mať dobrú predstavu o tom, kde bude cenová akcia v budúcnosti pravdepodobne bojovať..

To isté platí pre hľadanie podporných línií; nakreslite čiaru, ktorá spája toľko najnižších nízkych bodov, koľko nájdete. Táto úroveň sa tiež niekedy označuje ako „základná podpora“ a môže byť skvelým priestorom na otvorenie pozície, ak sa majetok v minulosti odrazil od rovnakej oblasti..

Ako môžete vidieť v grafe vyššie, bitcoin dokázal pri rôznych príležitostiach odraziť od svojej základnej podpory. Vďaka tomu je táto úroveň silnej základnej podpory. Stojí za zmienku, že podpora základne môže zlyhať, ak medvedia opozícia premôže vzostupných obchodníkov; takže sa nemôžete vždy spoliehať iba na dobrú podporu, aby ste dosiahli presnú predikciu trhu. To isté možno povedať aj pre oblasti so silným odporom.

Existujú aj prípady, keď sa odpor alebo podpora môže v danom období „otočiť“ a pôsobiť ako opak. Tieto riadky sa zvyčajne rozoberajú prostredníctvom cenovej akcie a niekedy môžu poskytnúť náznaky toho, že sa trend čoskoro obráti.

V rovnakom grafe BTC / USD môžete vidieť príklad tejto úrovne „preklopenia odporu / podpory“. Pri tejto príležitosti bitcoin prerazil klesajúcu úroveň odporu a začal ho namiesto toho používať ako podpornú oblasť; pokračujte v neskoršom odsunutí tejto podpory a začnite býčie reverzovanie.

Základné Fibonacciho retracement

Slávne uznávaný taliansky matematik menom Leonardo Fibonacci objavil nesmierne dôležitú postupnosť čísel už na začiatku 13. storočia. Postupnosť čísel mala širokú škálu neuveriteľných aplikácií v algebre, geometrii a neskôr bola použitá na vysvetlenie prírodných javov, ako napríklad formovanie rastlín kvetov a ulitiek slimákov..

V priebehu 20. storočia si obchodníci s akciami začali všimnúť, že úroveň budúcej podpory a odporu je možné určiť pomocou určitého rozsahu čísel od Fibonacciho sekvencie; najmä 0,236 (alebo 23,6%), 0,382 (38,2%), 0,5 (50%) a 0,618 (61,8%).

Tento obchodný nástroj je stále veľmi populárny, a to aj na dnešnom vysoko volatilnom a často nepredvídateľnom kryptotrhu. Tento indikátorový nástroj môžete použiť rôznymi spôsobmi na predpovedanie všetkých druhov rôznych vzorov, zatiaľ sa však zameriame na jeho základné použitie.

Pri použití Fibonacciho retracementu budete chcieť v grafe identifikovať najvyšší aj najnižší bod za určité časové obdobie, ktoré chcete analyzovať. Na vyššie uvedenom grafe BTC / USD bol použitý najvyšší bod zo začiatku mája 2018, ktorý bol nameraný až do najnižšieho cenového bodu na úrovni 5 856 dolárov. Tu môžete jasne vidieť, ako predpokladaná podpora Fibonacciho a úrovne odporu hrali dôležitú úlohu počas obnovy bitcoinu z najnižšej cenovej hladiny a kde bitcoin pravdepodobne v budúcnosti nájde podporu a medvedí predajný tlak.

Úvod do MACD, RSI a kĺzavých priemerov

Teraz, keď rozumiete oblastiam podpory / odporu a Fibonacciho retracementu, je čas pozrieť sa na 3 najbežnejšie používané ukazovatele obchodníkmi na trhu; MACD, index relatívnej sily (RSI) a kĺzavé priemery.

MACD

MACD znamená „kĺzavý priemer konvergencie / divergencie“. Patrí do skupiny ukazovateľov známych ako „zaostávajúce“ ukazovatele, čo znamená, že vykresľuje údaje po na mape sa uskutočnil konkrétny pohyb. Indikátor MACD je však chlebom a maslom každého obchodníka, pokiaľ ide o meranie sily a budúceho smerovania aktíva.

MACD sa skladá z dvoch kĺzavých priemerov (MA), „rýchlejší“ MA a „pomalší“ MA. Prvý sleduje cenovú akciu oveľa bližšie ako druhý, čo nám umožňuje vyvodiť závery z trhu, keď dôjde k vzájomnej interakcii.

Keď rýchlejší MA konverguje (alebo prechádza vyššie), pomalší MA, predpokladáme, že za aktívom sa získava hybnosť. Keď sa rýchly MA rozchádza (prechádza nižšie), pomalší MA, predpokladáme, že sa zvyšuje hybnosť predaja.

Existuje tiež vodorovná 9-denná linka MA známa ako „signálna linka“, ktorá sa používa na určenie nákupných a predajných signálov. Keď obidva MA prechádzajú pod signálnym vedením, predpokladáme, že celková hybnosť klesá a predpokladáme, že pri prechode zhora získava. K tomu je pripojený histogram, ktorý je pozdĺž čiary a predstavuje silu a trvanie pohybu.

V grafe BTC / USD nad MACD je dolný indikátor. Tu môžete vidieť, že obidva MA sú vysoko nad signálnym vedením a rýchlejší MA sa vzďaľuje od pomalšieho MA. Toto je dobrý signál naznačujúci silný moment nákupu za BTC práve teraz.

Index relatívnej sily (RSI)

Indikátor RSI je opakom MACD v tom, že je súčasťou skupiny známej ako „vedúce“ ukazovatele. To znamená, že používa konkrétny vzorec na predvídanie cenových pohybov v predstihu.

RSI je oscilátor, ktorý cestuje medzi 0 a 100. V tomto rozmedzí je indexový kanál, ktorý beží medzi 30 a 70. Keď hodnota RSI klesne pod 30, predpokladáme, že aktívum je „prepredané“ – čo znamená, že dané aktívum má obchodovanie pod svoju očakávanú trhovú hodnotu a mal by sa čoskoro zotaviť. Keď hodnota RSI prekročí 70, predpokladáme, že aktívum je „prekúpené“ – to znamená, že sa aktívum obchoduje nad svoju vnímanú trhovú hodnotu a zvyčajne sa koriguje späť do kanála krátko po ukončení..

V grafe BTC / USD vyššie môžete vidieť, že BTC už bol v predchádzajúcom pohybe trhu prepredaný a blíži sa k opätovnému prelomeniu nad 70. Toto nám okrem iného hovorí, že dopyt po bitcoinoch je vysoký a že dané aktívum má za sebou veľkú nákupnú dynamiku.

Kĺzavé priemery

Existujú dva typy kĺzavých priemerov, ktoré väčšina obchodníkov zvyčajne používa, jednoduché kĺzavé priemery (SMA alebo len MA) a exponenciálne kĺzavé priemery (EMA)..

Jediný rozdiel medzi týmito dvoma je v tom, že EMA prikladajú väčšiu váhu novším cenovým bodom, zatiaľ čo SMA uplatňuje rovnakú váhu na všetky cenové body. V príklade vyššie používame EMA.

Akýkoľvek kĺzavý priemer je možné prispôsobiť rôznym dĺžkam – nízka hodnota (5,10,15 atď.) Vám dá veľmi blízky kĺzavý priemer v pomere k cenovej akcii, zatiaľ čo vyššia hodnota MA (50 200 500 1 200 atď.) Vám dá oveľa širšia priemerná čiara. Podobne ako v časových obdobiach je možné kĺzavé priemerné dĺžky upraviť tak, aby vyhovovali ľubovoľnému typu obchodovania, ktorý chcete vykonávať / sledovať. Vždy budete chcieť použiť aspoň 2 kĺzavé priemery, aby ste získali podobné referenčné body, ktoré získate na indikátore MACD.

Ak sa pozeráte na vnútrodenné obchodovanie s bitcoinmi, s najväčšou pravdepodobnosťou sa pozriete na BTC / USD nad 5 až 30 minút a použijete dva MA alebo EMA nastavené na niečo ako 10/25. To znamená, že jeden MA sleduje v priemere 10 sviečok, zatiaľ čo druhý sleduje v priemere 25. Ak nižšia hodnota konverguje nad vyššiu hodnotu MA, môžete predpokladať, že trh sa pohybuje na vzostupe. Prípadne, ak 25 MA začne prechádzať cez 10 MA, bude vám to dobrou indikáciou medvedieho trhu.  

Ak sa pozeráte na obchodovanie s dennými grafmi, ako je ten vyššie, je najlepšou kombináciou 50/200 MA alebo EMA. Keď 50 MA prekročí 200 MA, je to známe ako „Golden Crossover“ a všeobecne sa to považuje za veľmi silný signál o kúpe. Ak 200 MA prekročí 50 MA, je známy ako „Kríž smrti“ a naznačuje silný predajný tlak medveďov.

Základné vzory trojuholníka, vlajky a vlajky

Na záver máme výber základných vzorov, ktoré sa niekedy tvoria v cenovej akcii aktíva a ktoré majú tendenciu predznamenávať vzostupný alebo medvedí pohyb trhu skôr, ako k nemu dôjde..

V tejto fáze stojí za to zopakovať, že keď začnete analyzovať kryptotrh, budete chcieť pred vykonaním svojej predikcie / presunu skombinovať VŠETKY tieto jednotlivé faktory..

Trojuholníkové vzory

Všeobecným pravidlom pre všetky vzory je, že ak sviečky vstúpia do vzoru zdola, je pravdepodobné, že budú pokračovať nahor (vzostupne). Ak sviečky vstupujú do vzoru zhora, zvyčajne pokračujú smerom nadol (medvedí).

Vlajkové vzory

Vlajkové vzory sa vyznačujú tým, že majú rovnomerne klesajúcu / vzostupnú podporu a úroveň odporu. Akcia ceny môže vo vnútri týchto vzorcov niekedy trvať veľmi dlho a spočiatku je ťažké ju spoznať.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map