Nobel ödüllü ekonomist Robert Shiller’in yazdığı İrrasyonel Coşku şu anda üçüncü baskısında ve her zamanki gibi konuyla ilgili. Piyasa psikolojisi ve fiyat hareketleri üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir çalışma, sürdürülemez fiyat artışlarını veya finansal balonları harekete geçiren bazı güçler hakkında ayrıntılı bir fikir verir ve yatırımcıların hisse senedi piyasası davranışını tahmin etmelerine yardımcı olabilecek bazı faktörleri araştırır..

Bu Ticaret Eğitimi makale size bu paha biçilmez finans kitabına kısa bir bakış sunacak.

Yale’de Ekonomi Profesörü ve Ekonomik Görüş’e düzenli olarak katkıda bulunan Shiller, 1929’daki kötü şöhretli büyük çöküş ve 2008 mali krizinin ardından yaşanan büyük durgunluk dahil olmak üzere yüksek spekülasyon ve ani düşüşlerin tarihsel örneklerinin ayrıntılı bir özetiyle başlıyor. ve aynı zamanda 1901, 1966 ve 2000’de yaşanan zirve ve dipler..

Amazon’da bulun >> irrasyonel coşku kitabı

Kitap, yatırımcı ‘sürü zihniyetinin’ ve başarı öykülerinin çoğalmasının fiyat enflasyonunu kontrolden çıkaran bir tür geri bildirim döngüsü yaratabileceğini vurgulayarak, finansal balonlar etrafındaki koşullarda bazı bilimler keşfetmeyi amaçlıyor. Finansal balonlar olgusunu çevreleyen politik, sosyolojik ve yapısal faktörlerin kapsamlı bir tartışması, okuyuculara piyasa davranışını etkileyen gerçek dünya etkileri.

Shiller, enflasyonu ve diğer makroekonomik güçleri dikkate alırken bir şirketin istikrarlı bir değerlemesini oluşturmayı amaçlayan Döngüsel Olarak Ayarlanmış Fiyat-Kazanç (CAPE) oranını detaylandırıyor. Özellikle, geçtiğimiz yüzyılda CAPE, piyasanın zirveye ulaştığı anda zirveye ulaştı ve bu, her türden yatırımcı için paha biçilmez bir bilgi olan bir finansal balonun ne zaman ‘patlayacağına’ dair potansiyel olarak güvenilir bir sinyal haline geldi..

Şunlar da hoşunuza gidebilir: Kötü Ticaret Alışkanlıklarını Uygulamayı Bırakın!

Alan Greenspan ifadeyi ilk icat ettiğinde "irrasyonel taşkınlık" 1996’da, 1996’daki patlamayı ve buna neden olan zihniyeti tanımlamak için, piyasa davranışının görünüşte içsel rasyonalitesini destekleyen onlarca yıllık tartışmayı sorguluyordu. Shiller, başkalarının da olabileceği fikrini aldı, çok daha fazlası fiyatları yönlendiren insan faktörleri ve her ekonomik balonda gördüğümüz aşırı şişirilmiş fiyatlara yol açar. Aslında, birçok yönden, piyasa rasyonalitesi fikrini tamamen bir kenara attı; bunun yerine, balonların “milyonlarca insanın kayıtsız düşünmenin birleşik etkisinin bir sonucu olduğunu … büyük ölçüde kendi duyguları, rastgele dikkatleri ve geleneksel bilgelik. “

çevrimiçi ticaret öğrenin

Irrational Exuberance, New York Times’ın en çok satanlarındandı İlk sürümünden itibaren ve bu güncel baskı, tahvil piyasasında yepyeni bir bölüm de dahil olmak üzere yepyeni materyaller ve güncel bilgilerle çığır açan açıklamalarına katkıda bulunuyor..

Daha önce dot com ve konut balonları için alarm veren Shiller, 2008 mali krizini hızlandıran subprime patlamasının yansımalarına rağmen yatırımcılar arasında bir kez daha irrasyonel coşku belirtilerinin görülebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. ABD’de hisse senedi fiyatları yükseldikçe ve ev fiyatları dünyanın birçok yerinde yükseldikçe, bu mevcut patlama, piyasa rasyonalitesi fikrine ödeme yapan ve Shiller’in teorisine ağırlık katan başka bir örnek olabilir. piyasa oynaklığı, varlık piyasalarına özgü psikolojik kaynaklı bir fenomendir.

Ayrıca bakınız: Enigma J Paul Getty, Dünyanın En Zengin Adamı

Business Insider, Irrational Exuberance’ın bu üçüncü baskısını kendi pazarlarda okunması gereken en iyi kitaplar, buna şunlardan biri demek ‘en önemli finans kitapları’, belirten "Hepimiz gibi, sıradan Amerikalılar ve profesyonel yatırımcılar, umursamaz balon ekonomimizin enkazından, zekice içgörülerden ve ayık uyarılardan ve bu kitaptaki Shiller mareşallerinin her zamankinden daha değerli olduğuna dair sert gerçeklerden sürünerek ilerliyoruz.."

Kitabın mantıksız coşkuyla ilgili net açıklamaları, kitabı sadece borsa meraklıları için değil aynı zamanda genel okuyucu için de ideal kılıyor.. Ticaret Eğitimi finansal balonların ardındaki gerçek dünya etkenleri hakkında bilgi arayan herkese bu klasik kitabın güncellenmiş ve genişletilmiş baskısını okumalarını önerir. Ticaret veya borsa hakkında daha fazla bilgi için bugün uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçin, sizden haber almaktan memnuniyet duyarız!

Kaçırmayın: Yatırım Yapmadan Önce Cevaplamanız Gereken 8 Soru


Bu makaleyi okumaktan zevk aldıysanızTrading Education’dan, lütfen bir beğeni verin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın.

Kaynaklar:

[1] https://stocktraderblog.com/2017/02/15/irrational-exuberance/

[2] https://www.kirkusreviews.com/book-reviews/robert-j-schiller/irrational-exuberance/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector