Akıllı sözleşmeler nedir?

Blockchain teknolojisi, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların eşler arası işlem yapma yeteneğini ortaya koyarken, parasal sistemlerin dikkate alması gereken bir başka sorun, karmaşık finansal anlaşmaların nasıl kolaylaştırılacağıdır. Kripto para kullanıcıları için, bir düzenleyici merkez bankasının olmaması, geri ödemelerin veya garantilerin zorunlu olarak verilemeyeceği için her zaman güvenilir taraflarla anlaşmalar yapılması gerektiği anlamına gelir..

İlk olarak Nick Szabo tarafından ortaya atılan “akıllı sözleşme” terimi, bir anlaşmanın gerçekleştirilmesini veya müzakeresini dijital olarak kolaylaştırmak veya uygulamak için tasarlanmış bir protokole karşılık gelir. Blockchain teknolojisi bağlamında, akıllı sözleşmeler, hem izlenebilir hem de geri döndürülemez olan merkezi olmayan bir ağ üzerinden güvenilir işlemlerin yapılmasına izin verir..

Daha da önemlisi, merkezi olmayan bir ağ üzerinden blok zinciri teknolojisi aracılığıyla yürütülen akıllı sözleşmeler, klasik terimlerle bir ‘sözleşmenin’ varlığını göstermez, bunun yerine bir uygulamayı veya sistemi bir merkezi olmayan bilgisayar ağı.

Özellikle, akıllı sözleşmeler, kod satırlarına yazılan kendi kendini yürüten sözleşmeler olarak blockchain teknolojisi aracılığıyla var olur ve kullanıcıların takma ad veya anonimliği korurken sözleşmeleri sürdürmelerine izin verir. Basitçe söylemek gerekirse, günümüzün akıllı sözleşmeleri, kripto para birimi kullanıcılarına, bir aracıya güvenmeden çatışmasız bir şekilde değerli herhangi bir şeyi takas etmelerinde rehberlik eder.

Akıllı sözleşmeler ile klasik sözleşmeler arasındaki en büyük fark, akıllı sözleşmelerin yalnızca bir sözleşmenin kurallarını veya cezalarını tanımlayamaması, aynı zamanda bu sözleşmeleri daha da özerk bir şekilde uygulayabilmesi ve mevcut yükümlülükleri uygulayabilmesidir..

Akıllı sözleşmeler nasıl kullanılabilir??

Örnek olarak, bir kripto para birimi platformunun kullanıcısı, başka bir kullanıcıyla bir anlaşmayı kolaylaştırmak için akıllı bir sözleşme kullanabilir..

Varsayımsal olarak, iki taraf bir kira anlaşmasına varırsa, ikisi bir kripto para biriminde işlem yapmaya karar verirlerse bir anlaşmanın özelliklerini akıllı bir sözleşme yoluyla sunabilir. Kiracı bir dijital para birimi aracılığıyla kira ödeyebilir ve ev sahibi de belirli bir süre için kiralanan bir varlığı tedarik edebilir. Ev sahibi, kiralanan varlığı zamanında sağlamazsa, akıllı sözleşme herhangi bir ödemenin iadesini yapabilir.

Kiracı bir dijital para birimi aracılığıyla kira ödeyebilir ve ev sahibi de belirli bir süre için kiralanan bir varlığı tedarik edebilir. Bir varlığı, ödemeyi takiben belirli bir zamanda özerk olarak teslim etmek için akıllı bir sözleşme kullanılabilir ve bir ev sahibi, kiralanan varlığı zamanında sağlamazsa, akıllı sözleşme kiracıya herhangi bir ödemenin iadesini yapabilir..

“If-Then” öncülü üzerinde çalışarak akıllı sözleşmeler, bir anlaşmanın hatasız teslimini sağlayabilir. Akıllı sözleşmeler, belirli bir süre sonra “kendi kendini yok edecek” veya sona erecek şekilde ayarlanabilir ve sözleşmenin temelini oluşturan koda, taraflardan biri diğerini uyarmadan müdahale edilemez..

Akıllı sözleşme teknolojisi, gelecekte sigorta primlerinden, mülkiyet hukukuna, kredi yaptırımına ve diğer finansal hizmetlere kadar binlerce dijital (ve bazı durumlarda gerçek dünya) sözleşmeyi desteklemek için kullanılabilir..

Akıllı sözleşmeler, bir fiziksel varlığın (mülk, ev veya başka bir öğe gibi) fiili değişimini veya teslimatını garanti edemezken, anlaşmaları detaylandırabilir ve merkezi olmayan bir ağ üzerinden bir düzenlemenin kapsamını özetleyebilirler..

Akıllı sözleşmeler, çeşitli sektörleri modernize etmede kilit bir faktör olarak kabul edildi ve yakın gelecekte birkaç güvenilir kolaylaştırıcının veya “aracı” nın varlığını tehdit edebilir.

Ancak akıllı sözleşmeler mükemmel değildir. Temel olarak, kötü yapılandırılmış bir akıllı sözleşme, bir anlaşmayı orijinal tasarlandığı gibi yerine getirmede başarısız olabilir. Dahası, hukuk mahkemelerinde düzenleme ve kabul eksikliği, birçok durumda akıllı sözleşmelerle yürütülen anlaşmaların, bir takasın ters gitmesi durumunda mahkemede değerlendirilemeyeceği anlamına gelir..

Bununla birlikte, akıllı sözleşmeler – uygun şekilde yapılandırıldığında – birçok farklı işlem veya sözleşmenin geleceğini temsil edebilir. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıları için özerklik, güven, hız ve doğruluk sağlar ve kriptografi yoluyla güvenlik sağlar. Dahası, akıllı sözleşmeler hem yedekleme hizmetlerini (bilgi bir blok zincirine kaydedildiği için) sağlayabilir ve bir aracıya olan ihtiyacı azaltarak tarafların paradan tasarruf etmesini sağlayabilir..


Hangi platformlar akıllı sözleşmeleri destekler??

Ethereum, akıllı sözleşmelerin oluşturulabileceği en önde gelen platformlardan birini temsil ediyor. Ethereum aracılığıyla akıllı sözleşmeler oluşturmak isteyen kullanıcılar bir sözleşme kodlayabilir ve Ether’de (ETH) bilgi işlem gücü için ödeme yapabilir..

EOS ve NXT gibi diğer bu tür platformlar da benzer şekilde son aylarda ve yıllarda ortaya çıkmıştır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map