Ťažba bitcoinov je proces pomocou špecializovaného počítačového hardvéru na získanie bitcoinu. Ročná produkcia bitcoinu ťažbou je 3,5 miliárd dolárov, pričom väčšina z toho bitcoinu poputuje bitcoinovým ťažiarom. Keď baníci získavajú odmeny v bitcoinoch, ich zisky sa môžu za trhových podmienok výrazne zmeniť – vďaka čomu sa ťažba bitcoinov stáva odvetvím s vysokým rizikom / vysokou odmenou. Ktokoľvek sa môže pripojiť k sieti bitcoinov a stať sa ťažiarom. V skutočnosti sa bitcoiny dajú pôvodne ťažiť na všetkých osobných počítačoch a na bežne dostupnom hardvéri. V roku 2020 však dôjde k použitiu špecializovaného hardvéru s názvom Application Specific Integrated Circuits (ASIC). Tieto stroje ťažia bitcoiny veľmi efektívne.

Bitcoin je dnes názov domácnosti. Pre vynález, ktorý je len niečo málo cez desať rokov, je to určite pozoruhodné. Záhadná entita menom Satoshi Nakamoto spustila v roku 2008 bitcoin ako alternatívu k mene centrálnej banky. Bitcoinová ťažba je alternatívou k získavaniu bitcoinu na špičkových burzách kryptomien. Baníci často predávajú bitcoiny obchodníkom typu Over-the-Counter, aby generovali pasívny príjem.

Získajte viac informácií o bitcoinoch pomocou nášho jednoduchého sprievodcu pre začiatočníkov.

Decentralizácia je ústredným princípom bitcoinu. V zásade žiadna osoba nekontroluje vydávanie ani fungovanie bitcoinu. Tento systém preto môže prevádzkovať a prevádzať prostriedky z jedného účtu na druhý bez centralizovanej kontroly.

Centralizovaná kontrola finančného systému je dosť ľahká. Ako potom funguje decentralizovaný ekosystém ako Bitcoin? Dôležitá otázka preto je; ako účtovná kniha automaticky aktualizuje transakcie bez toho, aby niektorej entite poskytla kontrolu nad celým blockchainom?

Ako funguje ťažba bitcoinov

Základnou vlastnosťou bitcoinu je open-source povaha bitcoinového protokolu. To znamená, že ktokoľvek môže získať prístup a aktualizovať bitcoinový kód. Rovnako môže ktokoľvek aktualizovať knihu bitcoinových transakcií. Všetko, čo musíte urobiť, je, aby váš počítač uhádol náhodné číslo, ktoré vyrieši rovnicu zo systému.

Čím výkonnejší je váš počítač, tým viac odhadov dokáže dosiahnuť za sekundu. Mocný počítač teda exponenciálne zvyšuje vaše šance na „hádanie správne“. To vám umožní pridať ďalší „blok“ bitcoinových transakcií do existujúceho reťazca.

Zložitejšie znázornenie je nasledujúce. Na jednej strane máte svojho baníka, ktorý robí „dohady“. Ak vaše ťažobné zariadenie urobí správny odhad, máte právo pridať ďalší blok transakcií do blockchainu. Blok, ktorý vytvoríte, sa odošle na ďalšie počítače, aby ho mohli overiť. Zároveň ostatné počítače v sieti blok overujú a aktualizujú svoje kópie bitcoinového blockchainu. Viac výpočtového výkonu znamená vyššiu frekvenciu správnych odhadov. V súlade s prirodzenými pravidlami pravdepodobnosti je však prakticky nemožné, aby jeden počítač neustále napravoval problém.

Tento proces v skratke znamená ťažba bitcoinu. Počítače súťažia o pridanie ďalšieho bloku a v procese generovania nového blockchainu, ktorý automaticky ide do siete. Počítač, ktorý blok rieši, zarába „blokovú odmenu“ a niektoré transakčné poplatky za transakcie zadané do blockchainu. Proces validácie je jedinečný a je založený na centralizovanej kontrole. Baníci sa môžu rozhodnúť, že si ponechajú bitcoin, ktorý vytvoria, alebo ho obchodujú s ostatnými členmi bitcoinovej komunity.

Hardvér na ťažbu bitcoinov

Ak chcete profitovať na ťažbe bitcoinov, budete potrebovať špecializovaný hardvér s názvom ASIC. Tieto stroje sú navrhnuté tak, aby špecificky ťažili bitcoinový algoritmus SHA256 – v podstate robia iba jednu vec, ale robia ju dobre.

Ťažba Obtiažnosť

Možno si myslíte, že čo je to priame, čo robí bitcoin cenným? Satoshi Nakamoto v očakávaní tohto spôsobil zvýšenie ťažobných ťažkostí, keď sa zvýšil výpočtový výkon. The ťažobná ťažkosť sa automaticky prispôsobuje nárastu kumulatívneho sieťového výpočtového výkonu, keď sa zapojí viac baníkov.

Dôvodom je udržiavanie inflácie bitcoinu na uzde. Uvidíte, že ak neustále prúdia bitcoiny, je jednoduchšie mať stabilný proces zavádzania. Pri prvom spustení bitcoinu ste mohli so ziskom ťažiť bitcoiny pomocou osobného domáceho procesora. Keď sa bitcoin stal populárnejším, ťažiari prešli na GPU (jednotky grafického spracovania), aby vykonali ďalšie výpočty. GPU môže zvýšiť výpočtový výkon počítača na ekvivalent 30 bežných počítačov.

Neskôr prišli na rad ASIC (Application Specific Integrated Circuits). Išlo o hardvérové ​​vybavenie špeciálne na ťažbu bitcoinu. V súčasnosti predstavujú zlatý štandard v zariadeniach na ťažbu bitcoinov a sami majú občasné aktualizácie. Tieto ASIC majú vyššiu „Hash rate“, merané v hashe za sekundu. Hash rate je počet „odhadov“, ktoré zariadenie dokáže vykonať za sekundu. V dôsledku toho platí, že čím je vyššia hodnota hash, tým vyššia je šanca na zárobok bitcoinov.

V našom videu nižšie sa dozviete viac o zariadeniach na ťažbu bitcoinov!

Bitcoinová ťažba – čo používajú?

Ťažba Bazény

Aj vďaka špičkovému ťažobnému zariadeniu je súčasná ťažobná krajina pre jednotlivých baníkov neuveriteľne konkurencieschopná. To viedlo k vzniku banských združení, kde baníci kombinujú výpočtový výkon a efektívne tak konkurujú. Ak združenie úspešne pridá blok do verejného reťazca, rozdelí odmenu medzi svojich členov.

V súčasnosti ťažbe bitcoinov dominuje asi tucet veľkých banských združení. Ťažobné bazény vás spoplatnia bazénové poplatky za účasť, čo môže mať vplyv na vašu ziskovosť.

Banská farmaBanská farma

Najlepšie oblasti ťažby bitcoinov

Pri výbere ťažobného fondu bitcoinov treba brať do úvahy dva faktory – umiestnenie fondu a jeho trhový podiel. Najvyššou prioritou by bolo umiestnenie – čím bližšie je bazén geograficky k vám, tým lepšie. Je to tak preto, lebo niekedy kvôli oneskoreniu v sieti môžu byť zdieľané súbory „zatuchnuté“ – pretože sú vytvárané nové bloky a staršie bloky sú zastarané. Je tiež dôležité vedieť, že čínske servery sa nachádzajú za Veľkou čínskou bránou firewall, čo znamená, že spojenia sa môžu pravidelne prerušovať. To znamená, že výber servera s nízkou latenciou a blízkym geografickým umiestnením by priniesol najvyššiu výťažnosť.

Druhým faktorom je trhový podiel združenia. Čím väčší je podiel na trhu, tým sú konzistentnejšie odmeny. Je to preto, že bloky sa pri bazéne nepretržite ťažia, a preto môžu vyplácať konzistentné sadzby. To znižuje vplyv náhodnosti vytvárania blokov.

My odporučiť hľadanie bazéna v blízkosti vašej lokality s vysokým podielom na trhu.

Elektrina Náklady

Elektrina je hlavným faktorom pri ťažbe bitcoinov. Bitcoinová ťažba je určite záležitosťou náročnou na elektrinu. Je to preto, lebo plošiny ASIC majú vysoký výpočtový výkon, ktorý vyžaduje proces ťažby bitcoinu.

Výška spotreba energie je v napájaní baníka aj v ochladzovaní strojov, ktoré sú skutočne horúce. To je dôvod, prečo sa v chladných oblastiach, ako je Island, objavili ťažobné farmy, ktoré využívajú výhody prirodzeného ochladzovania.

Takže, Je ťažba zisková?

Toto je otázka, ktorá potrebuje perspektívu. Ťažba na osobnom počítači určite nebude zisková. Je to preto, že jednoduché počítače jednoducho nemôžu konkurovať súpravám ASIC a banským fondom, pokiaľ ide o vytváranie ďalších „odhadov“.

Čím viac počítačov máte a čím rýchlejší je váš počítač, tým väčšie sú vaše šance na vygenerovanie správneho počtu a zarobenie bitcoinu. Niektorí ľudia tak majú celé farmy drahých počítačov, aby zvýšili svoje šance.

V súčasnosti je bloková odmena je 12,5 BTC za každý vyťažený blok. Bitcoin teda môžete ťažiť iba so sofistikovaným vybavením. Bitcoinové ťažobné farmy sú populárnou ťažobnou metódou na získanie časti blokovej odmeny. Blokové odmeny sú v roku 2020 stanovené na polovicu, čo znižuje odmeny za ťažbu o 50%. Táto udalosť je známa akoBitcoin Halvening„. Aktuálny odhadovaný dátum pre rozpolenie je 13. mája 2020, po ktorom bloková odmena sa zníži od 12,5 do 6,25 bitcoinu za blok.

Ďalším zrejmým faktorom toho, či je ťažba zisková, je cena bitcoinu kedykoľvek. Ťažiari to musia vyvážiť nákladmi na ťažbu samotného bitcoinu.

Bitcoin Network Hashrate

Graf hashrate ťažby bitcoinovGraf bitcoinovej siete Hashrate (celková ťažba)

The Bitcoin Network Hashrate je práve nad 120 000 000 TH / s. To znamená, že ak príde hashrate siete pre Antminer s17 (v súčasnosti najpopulárnejší typ bitcoinového ASIC), vyžadovalo by si to 2,1 milióna jednotiek. To by spotrebovalo 5,4 miliárd wattov elektriny, čo je dosť na napájanie malého mesta! Odmeny za ťažbu sa delia podľa hashpoweru, pričom väčší ťažiari dostávajú vysoký podiel dennej odmeny za ťažbu bitcoinov.

Zhrnutie

Stručne zhrnuté, toto sú faktory, ktoré ovplyvňujú ziskovosť ťažby bitcoinov:

  • Hashrate;
  • Blokovať odmenu;
  • Ťažobné ťažkosti;
  • Spotreba energie;
  • Bazénové poplatky; a
  • Cena bitcoinu v danom okamihu.

Bitcoinová ťažba je preto komplikovaná úloha.

Najefektívnejšia cesta k tomu je však významná investícia do veľkého ťažobného fondu. Vďaka súčasnej situácii je individuálna ťažba v malom rozsahu jednoducho stratou času.

Stále však ide o činnosť, na ktorej má veľa investorov významný podiel. Realita však je, že táto úloha bude s časom postupne zložitá a niekoľkým vyvoleným s významnou hashovacou silou a lacnou elektrinou sa bude dariť..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me