Spoločnosť Ledger vydala novú hardvérovú peňaženku – Ledger Nano X. Toto nové zariadenie chráni vaše kryptomeny vojenskou ochranou a zabraňuje digitálnym krádežiam a hackerom. Toto sú kľúčové nové funkcie Ledger Nano X:

  • Veľká obrazovka HD – Zobrazí adresu prijímača v plnom rozsahu bez rolovania
  • Mobilná podpora – (Android a iOS) podpora prostredníctvom Ledger Live Mobile
  • Viac úložného priestoru – Nainštalujte si až 100 rôznych aplikácií pre rôzne coiny.
  • Nabíjateľná batéria – umožňuje zapnutie prístroja bez kábla.

Táto príručka vám pomôže nastaviť váš Ledger Nano X a naučí vás dôležité funkcie. Okrem toho si musíme položiť najdôležitejšiu otázku: Je Bluetooth bezpečný?

Recenzia Ledger Nano X: Oplatí sa kúpiť?

Ledger Live Mobile

Kryptomenu je možné s Ledger Nano X používať na cestách

Jednou z najväčších funkcií Ledger Nano X je podpora mobilných telefónov (Android aj iPhone). Nové Ledger Live Aplikácia umožňuje na cestách odosielanie aj prijímanie všetkých podporovaných kryptomien.

Aplikácia sa pripája priamo k Nano X cez bluetooth, takže nie je potrebný žiadny kábel. Zariadenie má batériu, ktorá umožňuje jeho aktívne zapnutie po dobu viac ako 8 hodín (v závislosti od použitia), takže je možné Nano X vyniesť na odosielanie kryptomeny na cestách.

Portfóliový režim umožňuje Ledger Live na zobrazenie všetkých dostupných zostatkov, ktoré sú uložené v Ledger Nano X. Tieto sú prístupné, aj keď nie je k dispozícii hardvérová peňaženka, takže môžete portfólio pohodlne prehliadať. Ak chcete odosielať kryptomeny, musí byť prítomné zariadenie, ktoré transakciu podpisuje cez Bluetooth. Je dôležité mať na pamäti, že súkromný kľúč na podpisovanie transakcií nikdy neopustí zariadenie ani sa neprenáša cez Bluetooth – iba podpísaná transakcia, ktorú nemožno zmeniť (zabezpečiť).

Mobilná aplikácia Ledger zobrazujúca adresu Etherea s overením od Ledger Nano X.

Aplikácia Ledger Live Mobile tiež podporuje inštaláciu rôznych aplikácií pre rôzne kryptomeny prostredníctvom aplikácie Ledger Manager. Spoločnosť Ledger nám povedala, že tento zoznam aplikácií bude rovnaký ako verzia pre PC (avšak keďže sme v režime testovania verzie beta, nemohli sme získať prístup k úplnému zoznamu).

Ako pridávať alebo odstraňovať aplikácie v aplikácii Ledger Nano X

Ak chcete na Ledger Nano X používať rôzne kryptomeny, je potrebné najskôr na Ledger nainštalovať aplikáciu pre túto mincu. To sa deje prostredníctvom aplikácie Ledger Live v systéme Windows, MacOS, Android alebo iOS. Najskôr nainštalujte Ledger Live, pripojte Nano X a vstúpte do rozhrania „Manager“. Aplikácia bude vyžadovať, aby ste odomkli Ledger zadaním svojho PIN a zadaním domovskej obrazovky. Budete musieť autorizovať Ledger Live potvrdením „Povoliť správcu Ledger“. Po pripojení sa zobrazí zoznam rôznych aplikácií, ktoré sú pripravené na inštaláciu (Ak je zoznam kratší ako na nasledujúcom obrázku, aktualizujte firmvér Ledger Nano X).

Použite program Ledger Live na inštaláciu nových aplikácií na Nano X.

Je Bluetooth bezpečný?

Jednoduchá odpoveď je: Áno. Jednou z počiatočných obáv (reddit) o Ledger Nano X je komunikácia cez Bluetooth, forma rádiovej komunikácie. Predchádzajúci model (Ledger Nano S) mal iba káblovú konektivitu, ktorá by zariadenie nevystavila útočníkom v okolí. Používanie Bluetooth je v tomto prípade bezpečné, pretože zariadenie nie je nikdy ovládané cez Bluetooth – používa sa iba na odosielanie nepodpísaných a podpísaných transakcií. To znamená, že súkromný kľúč (kľúč k všetkým finančným prostriedkom) nie je vystavený a neopúšťa zariadenie.


Nano X pracuje s predpokladom, že pripojenie Bluetooth (ktoré je nositeľom, presne ako USB) je narušené. Pridanie BLE nemá vplyv na bezpečnostný model. Transakcie musia byť na zariadení vždy fyzicky overené stlačením oboch tlačidiel. Okrem toho sú obrazovky a tlačidlá Nano X priamo pripojené k zabezpečenému prvku (architektúra s jedným čipom), čo je tiež vylepšením všeobecného bezpečnostného dizajnu..

Nicolas Bacca, CTO v Ledger

Okrem toho funkcie Ledger Nano X fungujú za predpokladu, že je Bluetooth v „kompromitovanom“ režime. To znamená, že nikdy nebude mať kontrolu nad inými externými zariadeniami a komunikácia je obmedzená iba na podpisovanie transakcií.

Ovládací panel v Ledger Nano X umožňuje zapnutie / vypnutie Bluetooth

Udržujte svoju frázu obnovy v bezpečí!

K dispozícii bude hárok, kde si môžete zapísať svoju 20-slovnú frázu na zotavenie. To je najdôležitejší časť, pretože slúži ako záloha zariadenia. Budete ho musieť udržiavať veľmi bezpečne, pretože ak niekto získa prístup k danému papieru, je to v podstate to isté ako odcudzenie vašej peňaženky.

Tento zoznam nefotografujte ani nemáte v digitálnej kópii!

Nastavenie aplikácie Ledger Nano X

  1. Vyberte štvormiestny PIN kód a potvrďte.
  2. Zapíšte si 20-slovnú frázu na zotavenie. Dôležité je aj poradie slov.
  3. Po nastavení zariadenia, ktoré je stále pripojené, navštívte stránku Webová stránka Ledger Live a stiahnite si aplikáciu, ktorú chcete použiť.
  4. Postupujte podľa pokynov na webe a používajte.

Poznámka: po nastavení budete navigovať zariadením v počítači.

Kryptomenu môžete prijímať, aj keď je zariadenie offline. Iba vtedy, keď chcete odoslať, musíte pripojiť zariadenie a zadať kód PIN a prihlásiť sa.

Po zadaní všetkých podrobností transakcie do počítača môžete ako dodatočné bezpečnostné opatrenie skontrolovať podrobnosti na zariadení. Uistite sa, že adresa a suma sú správne a potvrďte.

Prečo používať hardvérovú peňaženku

V tradičných menách ste vy, používateľ, najdôležitejšou osobou. Ak ste niekedy stratili svoju bankovú kartu, môžete kedykoľvek ísť do banky s nejakým identifikačným znakom a požiadať o prístup späť k svojmu účtu.

Kryptomeny sa však nezaujímajú o fyzickú osobu, ale skôr o súkromný kľúč spojený s peňaženkou. Súkromný kľúč sa používa na overenie účtu a transakcií. Ktokoľvek, kto má prístup k tomuto kľúču, môže posielať finančné prostriedky, a preto ho musíte udržiavať v bezpečí. Ďalšia vec je, že transakcie s kryptomenami nie je možné vrátiť späť.

Hardvérové ​​peňaženky vás môže chrániť pred týmito vecami. Pridávajú ďalšiu vrstvu zabezpečenia uložením súkromného kľúča do samotného zariadenia. Jediným spôsobom hacknutia by bol fyzický prístup k hardvérovej peňaženke alebo záložná fráza.

Papierové peňaženky ponúkajú nepochybne ešte väčšiu bezpečnosť. Proces ich nastavenia a používania je však veľmi komplikovaný. Hardvérové ​​peňaženky vytvárajú peknú rovnováhu medzi bezpečnosťou a pohodlím.

Stojí za upgrade?

Za vyššiu cenu si môžu užívatelia položiť otázku „Stojí Ledger Nano X za upgrade“. Pre nás je odpoveď záleží.

Ak používate viac ako 3 aplikácie, zvážte inováciu. Keďže má Nano X oveľa väčší pamäťový priestor, je schopný uložiť oveľa viac aplikácií ako Ledger Nano S. Hlavná kniha Nano S je schopný uložiť iba 2 – 3 aplikácie s Firmvér 1.5.5 (napríklad bitcoin a aplikácia Ethereum). Aj keď toto obmedzenie môžete obísť odinštalovaním nepoužívaných aplikácií, neustále prepínanie často vedie k zmätku a strate času.

Ak potrebujete na cestách posielať veľké množstvo kryptomien. Vďaka podpore Bluetooth je možné novú knihu Ledger používať so zariadeniami Android a iPhone.

Ak vám viac aplikácií a mobility nerobí veľké starosti, držať sa Ledger Nano S..

Úspešne ste nastavili svoj Ledger Nano X? Teraz je čas začať obchodovať s bitcoinmi a inými kryptomenami? Pozrite sa na môj kurz vytvorený v spolupráci s Jeffom Kirdeikisom z Uptrenndu- Bitcademy: Learn, Invest & Obchodujte s bitcoinmi – za menej ako hodinu

Aktualizované 23. marca 2020

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector